Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

10 metų – su euru. Ar vis dar prisimenate litą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Sveikata

Gyvūnų išmatos pavojingos ne tik batams

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-10-02

Retai pamatysi vaizdą, kad šunį vedžiojantis šeimininkas surinktų savo augintinio išmatas. Todėl parkuose ir gatvių pakraščiuose einant reikia žiūrėti po kojomis, o daugiabučių kiemų smėlio dėžės jau seniai nebepriklauso vaikams. Toks gyvūnų šeimininkų nekultūringumas gali baigtis daug blogiau, negu išmatomis ištepti batai: gyvūnų išmatos gali tapti rimto sveikatos sutrikimo priežastimi.


Kūno sveikatą palaiko ir sveika siela

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-10-02

Gydytoja, žurnalistė, rašytoja, Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatė 85 metų Filomena Taunytė savo susitikimą pradėjo klausimu, ar gausiai kretingiškių susirinkusioje salėje yra vyresnių už ją. Neišgirdusi teigiamo atsakymo, 5 knygų apie kūno ir sielos sveikatą autorė leido sau su kretingiškiais bendrauti atsisėdusi.


Saunariumo teikiami malonumai

  • Aldona KAREČKAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-09-04

Skaitytojai klausia, ar sveika kaitintis namų pirtyje – saunariume, koks tokios procedūros poveikis sveikatai.


„Pienės pūkas“ nuskriejo per Lietuvą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-09-04

Šiandien baigiasi tris dienas Lietuvos paraplegikų asociacijos stovyklavietėje, Monciškėse, vykusi tradicinė sutrikusio intelekto ir kompleksinės negalios žmonių sporto šventė „Pienės pūkas“, kurią surengė Kretingos dienos veiklos centras.


Pradėjęs sveikai maitintis, įveikė klastingą ligą

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-09-04

Šį rugsėjį 75-ąjį jubiliejų švęsiantis salantiškis Leonas Dapšauskas kas rytą bėgioja po parką, apsipila šaltu vandeniu, mankštindamasis lengvai atsistoja ant galvos. Energija ir sveikata spinduliuojantis vyras sakė, kad valgydamas sveiką maistą ir sportuodamas jis ne tik sustipėjo fiziškai, bet ir išsigydė vėžį.


Žygis – sielai atgaivinti, jėgoms sustiprinti

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-08-07

Sveiką gyvenseną propaguojančių jokūbaviškių klubas “Atrandu save” jau trečią vasarą surengė žygį dviračiais “Duonos kelias”. Šis žygis tradiciškai prasidėjo Jokūbave ir baigėsi Baltijos pajūryje, Karklėje.


Danutė Bendikienė:

- Viską plaunu. Neturiu savo sodo, tad vaisius, uogas ir daržoves perku turguje, parduotuvėse. Negali žinoti, kas maistą lietė, kokiais chemikalais vaisiai ar daržovės buvo purkšti. Ir taip visokios ligos puola, tad bent jau stengiuosi išvengti mikrobų. Todėl vaisius, daržoves, uogas nuplaunu labai kruopščiai ir su šiltu vandeniu.

Irena Šulskienė:

- Malonumas suvalgyti ką tik darže nuskintą braškę - didelis. Tuomet atsiskleidžia visas skonis, aromatas. Manyčiau, netgi sveika uogas valgyti tiesiog taip – tiesiai iš daržo. Skaičiau, kad, tarkim, braškes iš savo daržo netgi sveikiau valgyti neplautas – išsisaugo daugiau vitaminų. Su pirktinėmis daržovėmis, vaisiais ir uogomis elgiuosi atsargiau: nežinia, kur jos užaugintos, kieno liestos.

Vaidas Liutkus:

- Visuomet plaunu ir daržoves, ir vaisius, ir uogas. Nėra kitos išeities: mano gatvėje labai dulka, tad visas daržas pilnas dulkių. Netgi vaikystėje, kiek pamenu, viską plaudavau – nors paprastai vaikai mėgsta uogas ar vaisius valgyti tuoj pat, nusiskynę.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Kretingos skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Baltiejienės komentaras:

- Yra sakoma, kad skaniausios uogos – tiesiai iš lysvės. Tačiau uogas, vaisius, daržoves būtinai reikia plauti, nes net ir ant pačių švariausių slypi daug nematomų pavojų. Dažniausiai žmonės užsikrečia helmintozėmis. Helmintozė – tai kirminų parazitavimas žmogaus organizme. Valgant neplautas daržoves, vaisius, uogas, galima užsikrėsti bakterine dizenterija, žarnyno lazdelės sukelta infekcija, vidurių šiltine, hepatitu A ir kitomis ligomis. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjai ant daržo gėrybių gali pakliūti, jei daržas yra tręšiamas žmonių išmatomis, laistomas vandeniu iš atvirų vandens telkinių. Užkratą platina ir šunys, katės, vabalai, musės. Ligos dažniausiai pasireiškia viduriavimu, alerginėmis reakcijomis, susilpnėja imunitetas. Norint išvengti šių nemalonumų, nereikėtų daržovių, vaisių, uogų plauti atviruose vandens telkiniuose. Jas būtina nuplauti po tekančiu vandeniu, prieš valgant derėtų nusiplauti ir rankas. Nepatartina ragauti ant prekystalio perpjautų vaisių ar daržovių, nes ir pjūvis gali būti užterštas.

Kalbino Diana JOMANTAITĖ, fotografavo Darius Šypalis

Kaip plauti uogas, daržoves:

· plaunant žemuoges, braškes rekomenduojama prieš tai perrinkti, nuskabyti žalius kotelius su lapeliais.

· salotas, špinatus plauti kiekvieną lapą atskirai, nes suaugimo vietose lieka žemių, kenkėjų, kitokių nešvarumų;

· pašalinus apvytusius viršutinius kopūstų lapus, kurie dažniausiai būna pažeisti kenkėjų ir žemėti, gūžę plauti tekančiu vandeniu;

· agurkus, patisonus, baklažanus, moliūgus plauti švelniai šveičiant šepetėliu. Šepetėlio prireiks ir plaunant bulves, burokėlius, morkas, salierus ir pan.;

· porus geriausiai plauti perpjautus išilgai pusiau, nes lengviau išplaunami nešvarumai, susikaupę po stiebkočio sluoksniais;

· rekomenduojama daržoves prieš plovimą keletą minučių pamirkyti šaltame vandenyje tam, kad nuo jų greičiau nusiplautų nešvarumai.


Vėžys sienų nežino

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Sveikata
  • 2009-08-07

Šis teiginys skambėjo ne kartą rugpjūčio 5-6 dienomis Klaipėdos universitetinėje ligoninėje surengtoje tarptautinėje mokslinėje praktinėje konferencijoje, kurios vienas iš iniciatorių buvo Lietuvos ambasadorius Rusijoje, Klaipėdos universitetinės ligoninės Garbės daktaras Antanas Vinkus.


Neįgaliajam svarbiausia yra nugalėti save

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Sveikata
  • 2009-08-07

Vakar iš Monciškių paplūdimio Kretingos rajono keliais Skuodo link startavo žmonių su negalia maratonas. Daugiau negu dvidešimt neįgaliųjų iš Lietuvos, Estijos, Gruzijos įveiks apie 340 kilometrų Klaipėdos, Kretingos, Skuodo, Mažeikių ir Pakruojo rajonų keliais. Neįgaliųjų tikslas – įrodyti sau ir kitiems, kad tokie žmonės gali padaryti tą patį, ką ir sveikieji.


Poilsis – būtinas kiekvienam žmogui, tačiau dažnai po savaitgalio ar atostogų į darbus grįžtame tokie pat pavargę, kokie buvome. Taip nutinka netinkamai pasirinkus laisvalaikį. Poilsis turi atitikti žmogaus poreikius, svarbu suderinti aktyvų ir pasyvų laisvalaikį, tačiau vienos formulės, tinkamos visiems, nėra., todėl pašnekovų klausėme:

Danielius Jakumas:

- Žinoma, geriausia atsipalaiduoti kurortuose: Turkijoje, Egipte. Tačiau pats mėgstu nuvažiuoti prie Minijos ir išsikepti šašlykų. Mėgstu pabūti gamtoje, išjungęs mobilųjį telefoną, kad niekas netrukdytų ir galėčiau atsipalaiduoti. Tiesa, Palangoje būti nemėgstu, nes ten - per daug žmonių, ir man nepatinka, kai visi susigrūdę vienoje vietoje.

Viktorija Aukštikalnytė:

- Geriausiai pailsiu namie. Nieko neveikiu, tik kartais išeinu į kieme esantį sodą padėti tėvams, o šiaip - tiesiog miegu. Kadangi neseniai grįžau iš mokslų medicinos universitete, tėvai mane lepina, leidžia tinginiauti tiek, kiek noriu. Stengiuosi atsipūsti nuo mokslų ir išvalyti galvą nuo blogų minčių.

Janė Narvilienė:

- Esu aplankiusi didžiąją pasaulio dalį, bet geriausiai pailsiu savo sode Padvariuose. Ten gėlės žydi, vynuogės kvepia. Juk ne visada įvertiname tai, ką turime. Į kitas šalis važiuodavau ne tam, kad pailsėčiau, o tam, kad pamatyčiau pasaulį, tačiau po poros savaičių pavargdavau. O štai pasidarbuoju darže vietoj sporto, anūką mokau augalus prižiūrėti. Taip ir atsipalaiduoju.

Kretingos „Northway” medicinos centro psichoterapeutės Rasildos Zolubienės komentaras:

- Atostogauti būtina ne mažiau kaip dvi, tris savaites per metus, nes maždaug 4 dienas žmogus užtrunka, kol prisitaiko prie naujo ritmo. Kiek-vienam poilsis yra individualus, bet svarbiausia, kad darbus pakeistų maloni veikla, apie kurią žmogus svajoja: vienam tai gali būti darbas sode, kitam - kopinėjimas po kalnus. Taip pat svarbu atsiriboti nuo visų rūpesčių ir streso, kylančio darbe, – tik tada žmogus pilnavertiškai pailsės. Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad teko sutikti nemažai ligonių po insulto, su nerimo sutrikimais, depresijos simptomais, ir visi jie sakydavo, kad neatostogavo jau daug metų. Tiesa, dabar tokių mažėja, nes poilsį žmonės pradeda vertinti. Savaitgalį poilsis taip pat kiekvienam individualus, bet jei žmogus tuo laisvu laiku tvarko reikalus, žinoma, jis nė kiek nepailsi, nors ir nedirba tiesioginio darbo.

Kalbino Artūras KETLERIUS, fotografavo Rita Nagienė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas