|
Žemė ir ūkisSausra sumažino derlių, bet pagerino grūdų kokybę
Šios savaitės trečiadienį bendrovė “Kretingos grūdai” iš ūkininkų jau buvo supirkusi 8 tūkst. 212 tonų grūdinių ir ankštinių kultūrų. Daugiausia – 3 tūkst. 532 t – supirkta miežių. Kviečių bendrovė nupirko 1 tūkst. 5 t, I klasės kviečių – 1 tūkst. 431 t, II klasės kviečių – 1 tūks. 270 t, kvietrugių – 437 t.
Iš pieno kvotų neturinčiųjų pienas nesuperkamas
Pajūrio naujienų“ redakciją pasiekė laiškas, kuriame skundžiamasi Nasrėnų pieno punkto vedėjos Valės Rudienės veikla. Laiške rašoma : „V. Rudienė yra atsisakiusi ūkio. Už jį gavo iš valstybės didelę išmoką, o pieno punkte dirba vedėja ir dar pienas yra imamas iš tų, kurie yra taip pat atsisakę ūkio, gavo išmokas arba neturi pieno kvotų. Pienas yra rašomas prie ūkininkų“ (kalba netaisyta – aut. past.).
Gėlininkė Irena Jankauskienė”: „Atsiradome tam, kad papuoštume kitų sodybas“
Kai daugelį metų statybininke-technike išdirbusi Irena Jankauskienė nusprendė auginti gėles, ją palaikė tik jauniausias sūnus. Šiandien 6 arus žemės užimančiuose šiltnamiuose augančios gėlės yra pagrindinis visos šeimos pajamų šaltinis. O į bendrą šeimos verslą įsitraukė vyras Juozas bei du iš trijų Irenos sūnų - Vidas bei Tomas.
Sausra žudo derlių, energijos tiekėjai gi žlugdo ūkininkus
Kartenos sandėliuose pastarosiomis dienomis ištuštėjo beveik visi aruodai. Kaip sako sandėlio prižiūrėtojas, karteniškis ūkininkas Juozas Tamošauskas, aruoduose dar liko apie 16 tonų grūdų. Taip ūkininkai bando apsidrausti nuo šių metų sausros: nesant derliaus, nors minimalus grūdų kiekis kuriam laikui leis išlaikyti gyvulius.
Grūdų priėmimo paslaugos nepabrangs
Šiuometinio derliaus grūdus priimti jau pasiruošusios bendrovės “Kretingos grūdai” vykdomasis direktorius Steponas Baltuonis vakar įmonėn sukviestiems rajono ūkinininkams pranešė, kad “Kretingos grūdai” nedidina grūdų priėmimo paslaugų kainų.
Problemų daug. Tik kas jas imsis spręsti
- Visi ūkininkai – įdegę saulėje. Kaip kurortininkai. Bet čia būtų humoras. Iš tiesų ūkininkai gyvena ne pačius smagiausius laikus. Jų rajone, pagal liepos 1 dienos duomenis, yra 1 tūkst. 200. Tiesa, dalis ūkininkų, gal per 100 – “popieriniai”, atsirandantys dėl to, kad savo paveldėtose žemėse statosi gyvenamuosius namus. Už visus rajono ūkininkus, kaip ūkininkų sąjungos pirmininkas, kalbėti negaliu. Rajone ūkininkai augina ir grūdines kultūras, ir gyvulius. Kažkas užsiima triušininkyste, kažkas – bitininkyste. Kad visi dėl šaltos žiemos ir sausos vasaros patirs nuostolių – jau aišku, tačiau labiausiai, mano nuomone, kentės grūdininkai ir gyvulių augintojai.
Aptarė neišspręstus žemės klausimus
Kas turi taisyti žemės matininkų klaidas, trukdančias ūkininkams pasitraukti iš žemės ūkio gamybos, kaip privažiuoti prie nuosavos žemės, kai nėra kelio, kas turi įrengti nuovažas nuo kelių į laukus, kaip suinteresuoti ūkininkus imtis žemės konsolidacijos, ką daryti su kolūkinių fermų, kitų pastatų griuvenomis, kai nežinia, kas yra jų šeimininkas,- atsakymų į šiuos bei kitus su žeme susijusius klausimus vakar ieškojo Kretingos rajono kaimiškųjų seniūnijų seniūnai, seniūnijose dirbantys žemės ūkio ir žemėtvarkos specialistai, rajone veikiančių visuomeninių organizacijų atstovai.
Kaip teisingai nusipirkti žemę
Ūkininko gyvenimas yra neatsiejamas nuo žemės ir su ja susijusių reikalų. Nors žemės reforma dar tebevyksta, vis tik Lietuvoje jau funkcionuoja žemės rinka: žemė parduodama, perkama, nuomojama ir išnuomojama. Kaip ūkininkui nepasimesti visose žemės sandorių procedūrose, kaip teisingai nusipirkti žemę, kas yra privaloma parduodančiajam ir kas – pirkėjui, kalbamės su konsultavimo ir apskaitos paslaugų įmonės savininke Laima Drungiliene.
Mišrus ūkis pateisino lūkesčius
Ūkininkas Povilas Mickus iš Dirgalio kaimo nei pats kur atostogauja, nei jo žmona Stanislava. Ir ne dėl pinigų. Ūkininkas mano, kad sugrįžęs iš atostogų rastų besergančią karvių bandą – bent jau trečdalis tikrai negaluotų. „Mišrus ūkis pririša, negali pabėgti“, - sakė P.Mickus.
Purškia laukus – žudo bites
Kūlupėniškis bitininkas Vytautas Žukauskas nerimo turi ir šią vasarą: kaip gi bus su bitėmis, kai ūkininkai be atodairos, neperspėję bitininkų, purškia laukus, tuo labai pakenkdami bičių šeimoms.
|