|
Žemė ir ūkisAptarė Akmenos upės ir užtvankų ateitį
Susitikime su aplinkos ministru Simonu Gentvilu Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sprendė, kaip Kretingai atsikratyti galvos skausmu dėl itin didelio Akmenos-Danės vandens užterštumo ruože nuo Birutės gatvės iki „Vienkiemio“ sodybos, taip pat, ką daryti su užtvankomis, trukdančiomis žuvims migruoti. Prieš kelis mėnesius rajono Savivaldybėje sudaryta darbo grupė, kurioje – Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkai, Aplinkos ministerijos atstovai, Savivaldybės administracijos specialistai, meras taip pat diskutavo, kokių priemonių imtis, kad upės aukštupį ir žemupį galėtų išvalyti, ir po kelerių metų nebūtų ekologinės problemos, laisvai migruotų žuvys, o miesto gyventojai džiaugtųsi švariu vandeniu. „Esam iniciatyvos išvalyti upę pradininkai Lietuvoje, bandome atrasti ekfektyviausius būdus, todėl ministras į pokalbį buvo pasikvietęs ir keletą savo vadovaujamos ministerijos specialistų, nes jiems taip pat aktualu – galbūt priimtas sprendimo modelis ateityje bus taikomas ir kitoms savivaldybėms“, – sakė A. Kalnius. Nuspręsta, kad pirmuoju darbų etapu bus nuleidžiamas upės vanduo, tikrinamos gyventojų nelegalių prisijungimų ir nuotekų išleidimo vietos. Tai bus atliekama keletą kartų – pavasarį ir vasarą nuslūgus vandeniui, rudenį, o po to – ir vėl. Tada paaiškės, kokių priemonių imtis toliau. Su ministru meras diskutavo ir apie užtvankas, trukdančias laisvai migruoti žuvims. Vienintelė nereikalinga užtvanka Kretingoje – Bajorų, nes tai pirmoji migracijos kliūtis Akmenoje. Kitų nugriauti neverta, nes, pavyzdžiui, prie „Vienkiemio“ žuvims atsidarytų tik 2 km kelias. Užsiminta, kad, pašalinus slenkstį Šventosios upėje, žuvų migracijai atsivertų 40 km. „Bet tai jau būtų tarptautinis projektas, mat dalis upės yra mūsų teritorijoje, dalis – brolių latvių“, – sakė A. Kalnius.
Prie Palčio upės – užkarda. Nuo taško A iki taško B tenka sukti vingius
Karteniškiai Kretingos gatvės gyventojai Romualdas Jonutis ir Juozas Šiaulys su valdžios atstovais spręsti problemą susitiko kelyje, jungiančiame miestelį ir Rubulių kaimą, ties raudonu atitvaru prie Palčio upelio. Įvykdė aplinkosaugininkų reikalavimą Kažkada buvusios pralaidos seniai nebėra, o šią žiemą, aplinkosaugininkų ir rajono Savivaldybės Saugaus eismo komisijos nurodymu, seniūnijos pastatytas atitvaras per upelio brastą, kad neterštų tepalais gamtos, važiuoti automobiliams uždraudė. Tad dabar karteniškiams ir rubuliškiams, norintiems patekti į bažnyčią arba kapines, o Kretingos gatvės gyventojams – į savo dirbamus laukus, tenka sukti didžiausius vingius. „Mano žemės sklypas ribojasi su uždaryta brasta. Anksčiau nuo jos iki laukų važiuodavau 30 metrų, o dabar – 10 kilometrų“, – pasakojo J. Šiaulys, Kretingos rajono savivaldybei inicijavęs raštą, kuriame išdėstė ir pačią vietovės istoriją. Kretingos gatvė yra kažkada buvusio ir iš dalies iki šiol išlikusio kelio Palanga–Šiauliai, kuriuo, kol kitoje vietoje nebuvo nutiestas plentas, važiuodavo ir keleivinis transportas. Gatvė prasideda nuo Kartenos bažnyčios ir baigiasi ties Pirmojo pasaulinio karo kareivių kapinėmis. Palei gatvę taip pat yra Kartenos kapinės, poilsiautojų ir žvejų mėgstamas vandens telkinys, vadinamas žvyrduobe, grafo Zubovo įrengtas nuostabaus reljefo 200 metų senumo genetinis ąžuolų draustinis, kitaip dar vadinamas daigų mišku. Teka ir du upeliai – vienas – be pavadinimo, o kitas – jau minėtasis Paltis. Kad pralaida per šį upelį buvo sulaužyta prieš 34-erius metus, patvirtino Kretingos gatvės senbuvis R. Jonutis. Anot pašnekovų, nelikus pralaidos, gyventojai šalia pasidarė brastą, kad ja galėtų vykti pėsčiųjų ir transporto judėjimas. Palei neasfaltuotą gatvės dalį – 3 sodybos, kuriose poilsiauja turistai iš visos Lietuvos, neretai sulaukiama svečių ir iš užsienio. Baidarių Minijos upe sezonu vienu metu sodybose apsistoja iki 240 turistų, o Minijos senvagę ypač pamėgę žvejai. „Turistai iš Klaipėdos ar Palangos pagal navigaciją nukreipiami į Kretingos gatvę. Žvyrkeliu važiavę kelis kilometrus tie žmonės atsiremia į atitvarus, apsisukti nėra kur. Gadinamos mašinos, teršiamas oras“, – kalbėjo J. Šiaulys.
Aukštkalviai. Aukštoje kalvoje įsikūręs kaimas
Pakeliui iš Kretingos į Salantus, pravažiavus miškų masyvą, keliautojus pasitinka Aukštkalviai. Didelę kaimo dalį užima ledynmečiu suformuota masyvi moreninė kalva, davusi vietovei vardą. Rašytiniuose šaltiniuose ši vietovė vadinama Aukštkalniais (Aukškalniais, Auškalniais), Aukštkalviais (Aukštakalviais, Aukškalviais, Auškalviais). Aukštkalvių vardas nusistovėjo tik XX a. Savarankiškas – nuo XIX amžiaus Kaime rastas akmeninis kirvis siaurėjančia pentimi mena, kad pirmieji žmonės čia pasirodė tolimais priešistoriniais laikais. Šio tipo kirviai laikomi darbo įrankiais, kurie naudoti III tūkst. pr. Kr. pab. – II tūkst. pr. Kr. pradžioje. Dabartinio kaimo teritorija priklausė nuo XVI a. minimiems Asteikiams. Jų plėšininėje žemėje šalia Dvaro ir Miesto girių XVII a. atsirado nausėdija – Aukštkalnių užusienis, pirmąkart paminėtas 1771 m. Kretingos dvaro (grafystės) inventoriuje. Tai buvo miško apjuostoje aukštumoje įsikūrusių žemdirbių nausėdija, priklausanti Asteikių kaimui. Užusienis turėjo apie 73 ha žemės. Ją iš dvaro 1771 m. nuomojosi Mykolas Viskontas, Jurgis Bružas, Jurgis Viskontas, Tadas Lekštutis, Jonas Brunis, Jonas Narvila, Dovydas Grikštas ir Motiejus Pilypas. Antra tiek žemės žemdirbiai valdė Asteikiuose, taip pat naudojosi Dvaro girioje esančiomis pievomis. Ne visi buvo atsikėlę į užusienį: dalis tebegyveno senosiose savo sodybose Asteikių kaime. Užusienyje mirę asmenys laidoti Miesto girioje (dab. Mestinės miškas) įrengtose kapinėse, kuriomis naudojosi ir gretimo Pipirų užusienio gyventojai. XVIII a. pab. kaimų kapines uždarius, mirusiuosius imta vežti į Kartenoje įrengtas parapines kapines, o senkapiuose kartas nuo karto be kunigo laidoti savižudžiai ir nekrikštai. Nuo XIX a. vietovė laikoma savarankišku kaimu, kurį imta vadinti Aukštkalviais, nors Aukštkalnių (Aukškalnių) vardas sutinkamas ir 1938 m. bažnytinėse knygose. XIX a. I pusėje per Aukštkalvius rusai kariniais tikslais nutiesė Kretingos–Salantų plento atkarpą. Tai sutrumpino kelią į Kretingą, nes seniau teko į ją vykti pro Žadeikius arba Ruginius. 1862 m. kaime stovėjo dvi sodybos, kurias sudarė žiogrių tvoromis apjuostos troba, klėtis, kūtės ir jauja. Jose šeimininkavo Petras Norvila ir Juozapas Kupšys, iš dvaro nuomojęsi po 23 ha dirbamos žemės. Už ją mokėjo činšą ir atlikinėjo kitas baudžiavines prievoles: privalėjo kasmet į dvarą atvežti nustatytą kiekį šieno, malkų ir rąstų, mokėti piniginę duoklę dvarui išlaikyti.
Susirūpino Birutės gatvės tilto būkle
Įgriuvus tiltams Kėdainiuose ir autostradoje ties Kaunu, kretingiškiai taip pat susirūpino tiltu per Akmeną Birutės gatvėje. Šis tiltas yra ant labai pavojingo staigaus posūkio, leidžiantis nuo Pelėdos kalno, juo vos prasilenkia du automobiliai. Tilto danga vis lopoma, šonuose trupa betonas. Tilto Birutės gatvėje savininkė yra Kretingos rajono savivaldybė. Dar 2015-aisiais buvo parengtas Birutės g. tilto renovacijos techninis projektas ir tikėtasi neilgai trukus tiltą pradėti tvarkyti. Įmonės „Tiltų ekspertų centras“ parengtame projekte numatyta, kad jis turėtų praplatėti į abi puses po 2 m – būtų įrengti šalitilčiai, arba tilto takai pėstiesiems, pakeista važiuojamosios dalies danga, įrengti nauji atitvarai bei turėklai, sutvarkytos krantinės. Tilto būklę įvertinę specialistai nustatė, kad jis nėra avarinės būklės – konstrukcijos tebėra tvirtos, nors tiltas statytas 1960 metais, buvo įvardinti defektai. Tiltas 1986-aisiais buvo rekonstruotas, o 2000-aisiais darsyk atliktas kapitalinis remontas. Įprastai tiltai tvarkomi išvien su gatvėmis, kurias jie jungia. Tačiau Birutės g. tilto renovacijos sumanymo tuomet teko atsisakyti, nes užsitęsė magistralinio kelio Palanga–Šiauliai 1,4 km ilgio ruožo per Kretingos miestą renovacijos darbai. „Neįmanoma iš abiejų pusių atkirsti eismo per miestą. Tolesni renovacijos darbų Kretingos mieste prioritetai yra perskirstyti taip: užbaigus tvarkyti kelią į Palangą, pradėsime darbus Vilniaus gatvėje. O kai sutvarkysime miesto centrinę gatvę, jau galima bus imtis Birutės gatvės tilto tvarkymo darbų“, – „Pajūrio naujienoms“ prieš ketverius metus kalbėjo tuometinis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Povilas Černeckis.
Direkcija esminių pokyčių nenumato
Lietuvos kelių direkcijos teigimu, išvažiavimas iš Tvenkinio gatvės ir prekybos centro LIDL nebus atnaujinamas, tačiau bus remontuojama šalia sankryžos esanti pėsčiųjų perėja. Direkcija pokyčių nenumato ir kelyje Kretinga–Jokūbavas. Remontuos perėją Kelių direkcija sankryžas valstybinės reikšmės keliuose remontuoja pagal Vieno lygio sankryžų pertvarkymo prioritetinę eilę. Tvenkinio gatvės ir išvažiavimo iš prekybos centro LIDL sankryža, anot Lietuvos automobilių kelių direkcijos Tarptautinių ryšių ir komunikacijos skyriaus vyriausiosios komunikacijos vadybininkės Eglės Nemanytės, nepatenka į šią prioritetinę eilę, todėl artimiausiu metu sankryžos remontuoti neplanuojama. Šalia esanti pėsčiųjų perėja yra įtraukta į Pėsčiųjų perėjų ir nežymėtų perėjų pertvarkymo ir atnaujinimo prioritetinę eilę. „Ji bus remontuojama taip, kad atitiktų Pėsčiųjų perėjimo per kelius ir gatves organizavimo taisyklių nuostatas. Šią perėją planuojama atnaujinti per 2023–2024 m. Konkretūs terminai priklausys nuo viešųjų pirkimų eigos“, – tikino E. Nemanytė. Kaip konkrečiai atrodys pėsčiųjų perėja? Kelių direkcija paaiškino, kad sprendiniai bus parinkti projektuojant. Atnaujinamos esamos arba įrengiamos naujos pėsčiųjų perėjos įrengimo vieta kartu su eismo intensyvumo kriterijais turi atitikti šiuos eismo saugos kriterijus: perėjos vieta turi būti gyvenvietėje, pakankamas vietos matomumas, važiavimo greitis nuo 30 iki 50 km per val. „Abipus gatvės turi būti pėsčiųjų eismo infrastruktūros tęsiniai: šaligatviai, pėsčiųjų takai ar pėsčiųjų ir dviračių takai, vieta – apšviesta bendruoju gatvės ar kryptiniu pėsčiųjų perėjos apšvietimu, 100 m ir mažesniu atstumu nėra pėsčiųjų perėjos ant kelio, požeminės ar šviesoforais reguliuojamos perėjos ir panašiai“, – vardino E. Nemanytė. Priklausys nuo finansavimo Kelyje Kretinga–Jokūbavas vyksta intensyvus eismas, gausu miškų, iš kurių į kelią dažnai išbėga gyvūnai. Specialistų teigimu, tą ruožą reikėtų padaryti saugesniu, įrengiant tam tikras priemones nuo laukinių gyvūnų. Vis dėlto, Kelių direkcijos teigimu, esminių pokyčių šiame ruože nenumatoma. Apsaugos sistemos nuo laukinių gyvūnų valstybinės reikšmės keliuose yra diegiamos pagal Apsaugos sistemų nuo laukinių gyvūnų įrengimo valstybinės reikšmės keliuose prioritetinę eilę. „Ši prioritetinė eilė sudaryta pagal metodiką, įvertinus bendrą eismo intensyvumą, eismo įvykių, įskaitinių eismo įvykių su laukiniais gyvūnais skaičių ir panašiai“, – paaiškino E. Nemanytė. Kelio ruožas, į kurį patenka ir ruožas nuo Kretingos iki Jokūbavo, yra 44-oje šios eilės vietoje. „Apsaugos nuo laukinių gyvūnų sistemų įrengimas priklausys nuo skiriamo finansavimo. Atkreipiame dėmesį, kad 2023 m. per I–II ketvirčius eilė bus peržiūrėta ir atnaujinta“, – sakė komunikacijos vadybininkė. Pėsčiųjų ir dviračių takai šalia valstybinės reikšmės kelių tiesiami pagal Dviračių ir pėsčiųjų infrastruktūros prie valstybinės reikšmės kelių plėtros prioritetinį sąrašą. Takas šalia Kretinga–Jokūbavas kelio nepatenka į prioritetinį sąrašą, todėl artimiausiu metu šio tako tiesti neplanuojama. Taip pat artimiausiu metu nenumatoma ir remontuoti šio krašto kelio. Šis kelio ruožas Rekonstruotinų ir remontuotinų krašto kelių ruožų prioritetinėje eilėje, pagal kurią yra tvarkomi valstybinės reikšmės krašto kelių ruožai, yra 201-oje vietoje. „Atkreipiame dėmesį, kad Kelių direkcija apšvietimą įrengia tik kartu su kelio kapitalinio remonto ar rekonstravimo projektais ir tik tuose ruožuose, kurie sutampa su gyvenvietės teritorija. Užmiesčio teritorijoje apšviečiamos tik žiedinės sankryžos, arba tos, kurios yra avaringos ir pavojingos“, – papildė E. Nemanytė.
„P. n.“ informacija
Vaizdas žemės ūkyje: kiek ko sėjom, kiek ko užauginom
Per metus – 22 ūkininkų ūkiais rajone mažiau: 2021-aisiais jų buvo įregistruota 1 tūkst. 453, o 2022 m. gruodžio pabaigoje – 1 tūkst. 431. Pirmavo kviečiai ir žieminiai rapsai Iš pernai įregistruotųjų – 207 ūkiai, kai ūkininko amžius iki 40 metų, 820 – kai ūkininkai nuo 40 metų iki pensinio amžiaus, 404 – pensinio amžiaus, 82 ūkiai – su partneriais. 2021-aisiais 223 ūkių savininkai buvo 40 metų, 817 ūkių – nuo 40 m. iki pensinio amžiaus, 413 – pensinio amžiaus, 89 ūkiai įregistruoti su partneriais. Pasak Kretingos rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjos Ženetos Seniūnienės, šie skaičiai kasdien kinta, nes tikslinama ūkių veikla, turimos žemės plotai, ūkiai įregistruojami ir išregistruojami, įregistruojama ūkių partnerystė. 2022 metais įregistruoti 44, o išregistruoti 65 ūkininko ūkiai, atnaujinti 1 tūkst. 189-ių ūkininko ūkių duomenys. 2021 metais įregistruoti 46 ūkininko ūkiai, išregistruoti 33, 1 tūkst. 348-ių atnaujinti duomenys. Vidutinis ūkininko ūkio dydis 2022 metais – 17,70 ha , 2021 metais – 14,97 ha, 2020 metais – 14,86 ha, 2019 metais – 11,60 ha. Respublikoje vidutinis ūkio dydis 2021 metais – 15,55 ha, 2020 metais – 15,67 ha, 2019 metais – 12,06 ha. Praėjusiais metais buvo pateiktos 2 tūkst. 427 paraiškos tiesioginėms išmokoms už pasėlius gauti, ūkininkai deklaravo 50,54 tūkst. ha. Užpernai pateiktos 2 tūkst. 429 paraiškos, deklaruota 50,42 tūkst. ha. Prašoma paramos suma už deklaruojamus plotus 2022 m. didesnė negu 9,3 mln. Eur, 2021 m. – beveik 7,8 mln. Eur, 2020 m. – daugiau negu 8,7 mln. Eur. Pasinaudojant el. valdžios vartų portalu, pernai pateikta 60 paraiškų. Daugiausiai paraiškų pateikta Darbėnų seniūnijoje: 2022 m. – 719, 2021 m. – 710, Imbarės seniūnijoje atitinkamai 446 ir 448, Kretingos seniūnijoje – 419 ir 424, Žalgirio seniūnijoje – 271 ir 272, Kartenos seniūnijoje – 224 ir 227, Kūlupėnų seniūnijoje – 210 ir 211, Vydmantų seniūnijoje – 104 ir 99. Tarp pasėlių pernai dominavo žieminiai kviečiai – 16 tūkst. 149 ha, užpernai – 13 tūkst. 748 ha. Populiarūs ir žieminiai rapsai – pernai 5 tūkst. 835 ha, užpernai – 3 tūkst.772 ha, vasariniai kviečiai – pernai 4 tūkst. 622, užpernai – 7 tūkst. 455 ha, ankštinės kultūros – pernai 3 tūkst. 54 ha, užpernai 3 tūkst. 442 ha. Sumažėjo miežių plotai: užpernai deklaruota 2 tūkst. 809 ha, pernai – 1 tūkst. 934 ha. Vasariniai rapsai pernai buvo auginami 522 ha plote, užpernai – 1 tūkst. 7 ha. Avižos pernai užėmė 910 ha, užpernai – 982 ha, vasariniai kvietrugiai atitinkamai 206 ir 190 ha.
Gyvūnai jau turėjo būti suženklinti, bet savininkai to daryti neskuba
Seimui priėmus Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisą, įsigaliojo privalomas augintinių ženklinimas mikroschema ir jų registravimas. Iki 2022 m. gegužės 1 d. savo gyvūnus ženklinti ir užregistruoti valstybiniame augintinių registre privalėjo šunų, kačių bei šeškų savininkai. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kretingos skyriaus vyriausiojo veterinarijos gydytojo inspektoriaus Sauliaus Alonderio, iki šiol Kretingos rajone užregistruoti 3 tūkst. 248 šunys, 984 katės ir 8 šeškai. Šie skaičiai nerodo, kad visi augintiniai rajone būtų suženklinti. „Kai šuo arba katė įkanda žmogui, ir kreipiamasi pagalbos į medicinos įstaigas, mūsų tarnyba turi atlikti tyrimą, ar pacientą sužalojęs gyvūnas neserga pasiutlige. Tuomet ir susiduriame su problema: paklausus, ar keturkojis paženklintas mikroschema, dažniausiai išgirstame, kad ne, o į klausimą, kodėl, atsakymai būna labai banalūs: šuo arba katė iš namų niekur neišeina, yra per brangu arba... kam apskritai to reikia?“ – pasakojo S. Alonderis.
Ūkininkų protestai grąžina prie minties apie kooperatyvus
Po išspausdintos publikacijos apie tai, kad, perdirbėjams sumažinus supirkimo kainas, protestuodami ūkininkai pieną lieja tiesiog laukuose arba gyventojams dalija už ačiū, atsiliepė kooperatyvų steigimo idėjomis rajone bei už jo ribų garsėjantis nuo 2014-ųjų Lietuvos šeimos ūkių sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Skiparius. Jo nuomone, ši akcija – ne išeitis, vienintelis kelias žemdirbiams – produkciją perdirbti patiems. Siūlėsi padėti anksčiau, nesišalina ir dabar R. Skipariaus teigimu, protestuodami dėl mažų supirkimo kainų ūkininkai rodo savo bejėgiškumą, o žemės ūkio ministras, Seimo Kaimo reikalų komitetas, savivaldybių žemės ūkio skyriai aiškios ir tvirtos pozicijos neišdėsto. Į sausį Plungėje Lietuvos šeimos ūkių sąjungos organizuotą pasitarimą, anot pašnekovo, buvo kviečiami visoje Žemaitijos zonoje išrinkti Seimo nariai. „Pats asmeniškai kai kuriems paskambinau. Spėkit, ar atvyko ir išvis, kiek atvyko? Ogi buvo vienintelis Jurgis Razma“, – apgailestavo R. Skiparius. Jo manymu, akcija, kai pienas išpilamas arba dalijamas, netrukus bus užgniaužta, juolab kad jau pasigirsta viešų Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistų nuogąstavimų – termiškai neapdorotas pienas gyventojams nesaugus vartoti. Šviežiam žaliaviniam pienui gabenti, atiduoti arba parduoti, anot pašnekovo, privalo būti tinkamos sąlygos – patalpa su momentinio pasterizavimo įranga. Svarbu ir kad žmonės žinotų, kur ta patalpa, kas yra pieną atvežantis ūkininkas, ar turi sertifikatą. „Norėčiau, kad žemdirbiai nepasiduotų, perdirbėjams ir prekybos centrams parodytų, jog išeitį juos aplenkti rado. Jeigu nusileis ir grįš atgal į perdirbimo įmones, kas gali paneigti, kad „už bausmę“ ateityje pinigų gaus dar mažiau?“ – svarstė R. Skiparius. Jis neabejojo, kad vienintelis kelias žemdirbiams – kooperuotis, tai yra steigti savo pieninę. Apie tai kalbantis jau 30 metų, jeigu reikės, ir dabar tebėra pasiruošęs padėti – įrangos ieškotų Danijoje, kurios ūkiuose dirbo ir turi pažinčių.
Mažieji Žalimai – žalumoje skendėjęs kaimas
Į pietus nuo kelio Salantai–Grūšlaukė–Darbėnai, prie Vaineikių miško už Bajoralių kaimo, plyti sovietmečio melioracijos sunaikintas Mažųjų Žalimų kaimas, kuriame belikusi viena sodyba, laukuose stūksančios senosios kapinės ir prie ąžuolo pakelėje kabanti koplytėlė. Viena pavadinimo versijų – pagal pirmojo gyventojo vardą Kaimui priklauso 718,28 hektaro žemės, iš kurios daugiau kaip pusę – apie 434 ha – užima miškai. Didesnėje dalyje plyti Vaineikių miškas, susisiekiantis su Grūšlaukės mišku. Pietrytinėje žemių dalyje auga nedideli Jankaus ir Preibinos miškeliai. Pietuose plyti Žalimų miškas, skiriantis Mažuosius Žalimus nuo Didžiųjų Žalimų. Mažieji Žalimai ribojasi su Buginiais, Bajoraliais, Leliūnais, Klausgalvų Medsėdžiais, vakaruose – su Knėžų kaimui priskirta miško dalimi, o rytuose nuo kaimynystėje esančių Barzdžių Medsėdžių jį skiria iš Leliūnų Klausgalvų link einantis žvyrkelis. Prie šio kelio stovi vienintelė sodyba. Kaimas patenka į Akmenos-Dangės ir Salanto upių baseinus. Šiaurinę dalį vagoja keli melioracijos grioviai, iš kurių surinktas vanduo platesniu kanalu Bajoraliuose įteka į Salanto intaką Pestupį. Centrinėje dalyje glūdi Akmenos, už Kretingos vadinamos Dange (Dane), ištakos. Pietine dalimi skersai kaimo vingiuoja Raudonupis ir Varupis, kurie Knėžuose ir Akmenalėse įsilieja į Akmeną.
Ūkininkai ruošia ratus pavasariui
„Roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą“, – tokia tautos išmintimi vadovaujasi ir dauguma rajono ūkininkų, kurie, tik nuėmę derlių ir rudenį pabaigę darbus laukuose, techniką iškart ima ruošti būsimam naujam sezonui. Grafiką paskelbs vasarį Specialisto atliekama žemės ūkio technikos apžiūra startuos kovą, tačiau grafikai viešai bus paskelbti netrukus, vasarį. Juos taip pat turės ir ūkininkams paplatins seniūnijų žemės ūkio specialistai. Pagal grafiką atliekama vienos savaeigės mašinos ir traktoriaus apžiūra rajone kainuoja 6,80 euro, priekabos – 5,50 euro, o jei apžiūrėti atvykstama ne pagal grafiką – beveik 10 eurų. Miesto savivaldybėje šios paslaugos brangesnės. Kaip sakė už technines apžiūras ir technikos registraciją atsakingas Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Andrius Abelkis, žemės ūkio technikos rajone kasmet daugėja. Vien nuo jo darbo pradžios prieš metus su trupučiu iki šiol užregistruota 200 daugiau, ir dabar iš viso kartu su įmonių naudojama komunaline, statybine, miškų ūkio, kelių tiesimo technika yra 6 tūkst. 509 vienetai. Daugiausiai užregistruota traktorių – 3 tūkst. 768, priekabų – 1 tūkst. 700, javų kombainų – apie 160. Nemažai žemdirbių dirba dar su sena rusų laikų technika. Andriaus žodžiais, meškos paslaugą čia gali daryti ir paramos, kiek ūkininkams lėšų skiriama įsikurti arba smulkiesiems ūkiams. Esą žmogus perka, kas už tuos 15-a tūkstančių, kuriuos gauna, išeina. „Bet aš stebiuosi, kokie vis dėlto mūsų ūkininkai yra nagingi ir sumanūs, kaip jie sugeba nusidėvėjusią techniką prikelti „naujam gyvenimui“, susitvarkyti taip, kad neprikibsi, nes techninei apžiūrai keliamus reikalavimus atitinka“, – kalbėjo A. Abelkis.
|