Pajūrio naujienos
Help
2024 Kovas
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Komentarų topas

Mums rašo

Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos bibliotekoje atidaryta fotomenininko Virgilijaus Jankausko fotografijų paroda „Stačios akys medinių dievukų“.

Tai – fotografinis pasakojimas apie didžiąsias baltų šventes Lietuvoje. Šis projektas prasidėjo prieš 10 metų, kai fotomenininkas Virgilijus Jankauskas ėmė fotografuoti baltiškas šventes ir apeiginius minėjimus: Kupolę, Rudens Lygę, Ilges, Mildos dieną, Gabijos šventę, Jorę, vardynas, tuoktuves ir t. t.


Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka, vykdydama projektą vaikų knygų klubas „Pelėdžiukai“, pakvietė Marijono Daujoto pagrindinės mokyklos ketvirtokus, vadovaujamus pradinio ugdymo mokytojų – Nijolės Meškauskienės ir Soteros Martusevičienės, ikimokyklinio ugdymo pedagogus, pradinių klasių pedagogus, socialinių paslaugų centro socialines darbuotojas dalyvauti kūrybos pamokoje – „Akvarelė ir vaizduotės lavinimas“ kartu su dailininke knygų autore Sigute Ach.

Sigutė Ach savo seminarus vadina vaizduotės lavinimo ir turiningo bendravimo pamokomis, padedančiomis kiekvienam norinčiam surasti kelią į savo įdomų, kūrybingą ir visavertį gyvenimą.

Užsiėmimas prasidėjo pokalbiu-paskaita apie vaizduotės lavinimą ir jos svarbą kiekvieno žmogaus ir visuomenės gyvenime. Pradinukai susidomėję bendravo su dailininke, kuri nuoširdžiai atsakė į mokinių klausimus.


<>Kretingos Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos Baublių filiale lankėsi ypatinga viešnia – dailininkė knygų iliustruotoja rašytoja Sigutė Ach. Dailininkė, išsiskirianti savo šiltais, šviesiais ir mielais kūriniais. Menininkė yra iliustravusi per 30 knygų, 3 iš jų autorinės. Sigutės Ach knyga „Ambrozijus, Purkius ir angelas" pripažinta gražiausia 2002 metų knyga vaikams (apdovanojimą skyrė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius), o knyga „Ambrozijus pradeda pirmas" 2006 metų Knygos meno konkurse, organizuotame LR kultūros ministerijos, buvo apdovanota paskatinamąja premija.

Susitikti su rašytoja ir dalyvauti edukacijoje „Akvarelės klasėje“ į biblioteką atėjo Baublių mokyklos-daugiafunkcinio centro pradinių klasių mokiniai ir jų mokytojai. Susitikimo pradžioje viešnia pakvietė vaikus žiūrėti į debesis ir juose kažką įžvelgti: katinėlį, o gal paukštį.


Nelik basas...

  • Mums rašo
  • 2017-10-17

Nėra kito kelio į ateitį, kaip tik per praeitį. Joje prasideda tautos savitumas. Daiktuose gyvena žmonių gyvenimo istorijos, prisiminimai. Kiek ilgai saugome mums brangius daiktus, tiek ilgai mes išsaugome ir su jais susijusius prisiminimus.

Jau 7-ąjį rudenį rūdaitiškiai pasitinka su etnokultūriniais renginiais, tarsi, tęsdami ekspediciją po savo krašto, regiono tradicijas. Kretingos rajono kultūros centro Rūdaičių skyriuje atidarytas 3-asis arbatvakarių sezonas,– tokie arbatvakariai Lietuvoje pradėti rengti jau daugiau kaip prieš šimtmetį.

Istorija vis sukasi ratu, kartojasi. Kaip prieš gerą šimtmetį arbatvakarių metu buvo dainuojamos lietuviškos dainos, šokami tautiniai šokiai, vyko susipažinimai be tautos ir padėties visuomenėje skirtumo, taip ir Rūdaičiuose, nuo 2015-ųjų, rengiamų arbatvakarių esmė – prasmingas žmonių bendravimas, diskusijos, pokalbiai prie arbatos puodelio apie tradicijas, pasidalijimas prisiminimais, patirtimi. Kaskart pasirinkus arbatvakario temą dalyviai ruošiasi iš anksto, atsineša įdomių knygų, dokumentų, eksponatų. Čia – aktyviausi arbatvakarių dalyviai apdovanojami darbščių žemaičių moterų megztais bateliais, kurie simbolizuoja kelionę į arbatvakarį. Tad šįkart ir neatsitiktinai pasirinkta tema apie avalynę „Nelik basas...“.


Išvyka į Kintus ir Ventę

  • Mums rašo
  • 2017-10-17

Mes, III–IV klasių mokiniai, su mokytojomis Monika Žeimiene ir Rima Bitautiene išvykome į kelionę pamariu. Pirmiausia užsukome į mokytojo ir rašytojo Vydūno muziejų Kintuose. Sėdėdami senoviniuose suoluose žiūrėjome pasaką ,,Avelė“, kurioje išjuokia tuos, kurie peikia gimtąją kalbą. Klausėmės pasakojimo lietuvininkų šnekta, mokėmės saugoti sveikatą pagal Vydūną. Spėliojome, kam galėjo būti naudojami senoviniai įrankiai. Kintuose aplankėme didžiausią Lietuvos tują. Tada nuskubėjome į Ventę, mokytojos Monikos gimtinę.

Ventės rago iškyšulyje pastatyta didžiausia paukščių gaudyklė pasaulyje. Didžiajame tinkle dabar kasdien plazda keli šimtai, kartais ir keli tūkstančiai sparnuočių. Mums pasisekė sužieduoti mėlynąsias zylutes. Pavasarį jos vėl pas mus sugrįš. Paukščių ekspozicijoje matėme ir klausėmės įvairių paukščių balsų. Kaip pavyko įsiminti, galėjome pasitikrinti spręsdami testą. O kiek emocijų sukėlė ornitologo tinkluose sugautas žaltys!


Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje vyko Nepriklausomybės akto signataro, profesoriaus Broniaus Genzelio knygos „Politikos laisvamanio užrašai: sovietmetis, Sąjūdis, nūdiena“ pristatymas-diskusija.

Savo mintimis apie tautinės savimonės išlikimą dalijosi knygos autorius ir prof. B. Genzelis, ir kartu atvykę signatarai – politologas socialinių mokslų daktaras Algimantas Jankauskąs, politikas fizikas mokslų dr. Zigmas Vaišvila. Į susitikimą su prof. Broniumi Genzeliu atvyko Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariai Valerijonas Kubilius, Jūratė Sofija Laučiūtė, Kretingos Marijo Daujoto pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Aldona Kruščevičiūtė, br. Bernardas OFM ir kt. kretingiškiai. Autorius džiaugėsi matydamas pažįstamus veidus ir minėjo, kad lankosi tose vietose, kurios jam yra brangios ir kelia tam tikrus prisiminimus. Vienas iš įsimintiniausių prisiminimų – kretingiškių pedagogių kvietimas dalyvauti mitinge.


Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos atstovai su Šakių „Varpo“ mokyklos direktoriumi Vitu Daniliausku (centre).

Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinė gimnazija dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projektų konkurse ,,Neformaliojo vaikų švietimo paslaugų plėtra“. Gimnazijos neformaliojo švietimo ilgalaikis projektas ,,Žvilgsnis į Lietuvą“ skirtas I–IV gimnazijos klasių mokiniams. Dalyviai supažindinami su Lietuvos regionais: Žemaitija, Aukštaitija, Sūduva, Dzūkija, Mažąja Lietuva. 2014/ 2016 metais projekto dalyviai turėjo galimybę giliau pažinti Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionus, ypatingas dėmesys buvo skirtas tarmei, tautiniam kostiumui, papročiams, istorijai, gamtos ir kultūros paminklams bei kulinariniam paveldui. Šiemet, artėjant Lietuvos valstybės šimtmečiui, projekto dalyvius supažindinsime su Sūduvos kraštu, išugdžiusiu ne vieną iškilią lietuvių literatūros ir kultūros asmenybę, Lietuvos Nepriklausomybės kūrėjus. Gimnazijos mokytojų komanda, vadovaujama istorijos mokytojos Dalios Zibalienės, tęsė projektą ,,Žvilgsnis į Lietuvą – Sūduva“. Projekto programos paskirtis artimai susijusi su tautos kultūros paveldo tradicijomis ir pilietiškumo ugdymu. Džiaugiamės, kad mūsų gimnazija laimėjo projektą ir galime vykdyti numatytus renginius bei veiklas.

Rugsėjo vidury gimnazijos mokytojai ir mokiniai lankėmės Šakių ,,Varpo“ mokykloje. Susipažinome su mokykla, jos tradicijomis, vykdomais projektais, popamokine veikla. Mes pristatėme savo gimnaziją ir jos veiklas. Svarbiausias susitikimo momentas – bendradarbiavimo sutarties rengiant ir vykdant bendrus projektus pasirašymas. Po to dalyvavome edukacinėje šventėje ,,Duonos kelias nuo grūdo iki stalo“ Zyplių dvare ir Zanavykų muziejuje. Mokiniai galėjo susipažinti su duonos keliu nuo žemės technikos iki skirtingų skonių duonos ragavimo.

Projektas bus vykdomas tris mėnesius, tad laukia dar kelionės, susitikimai, pleneras, menų naktis.

Milda ŠUKIENĖ

Lietuvių kalbos mokytoja


    Mykolinės Emiliuko kieme

    • Mums rašo
    • 2017-09-29
    Darbėniškiai ikimoklynukai, linksmai atšventę Mykolines.

    Tradiciškai jau šeštą rudenį Darbėnų gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus „Bitučių“ grupės ugdytiniai šventė gražiausią rudens šventę – Mykolines. Ji siejama su bulviakasio pabaiga, derliaus nuėmimu bei „bobų vasara“. Senovėje ši diena dar vadinta kaip Dagos šventė, Dagotuvės. Žodis „daga“ reiškia brandą ir derlių, sudygusius žiemkenčių daigus: „Kokia vaga, tokia ir daga“. Iš didžiausių šiųmetinio derliaus bulvių ugdytiniai kūrė dėdę Mykolą ir tetulę Mykolienę. Išmokę ratelių, dainelių ir žaidimų „bitučių“ pulkelis vyko švęsti Mykolinių pas grupės ugdytinio Emiliuko tėvus Liną ir Ramūną Lenkevičius.

    Kol lauže kepė bulvės su lašiniais, smagiuose rateliuose bei liaudies žaidimuose sukosi visos „bitutės“. Šis pabuvimas kartu suvienija visus grupės ugdytinius bendrai veiklai ir draugystei. Dainuodami, sotūs ir labai laimingi grįžome į darželį, kur visi galėjo pasidžiaugti ugdytinių kūrybinių darbų paroda „Mūsų gyvūnai“, skirta Pasaulinei gyvūnų globos dienai.

    Daiva KATKUTĖ

    Ikimokyklinio ugdymo auklėtoja


      radicinė gimnazijos dovana

      • Mums rašo
      • 2017-09-29
      Darbėnų gimnazijos mokiniai ir pedagogai Molėtuose, prie Etnokosmologijos muziejaus.

      Tradiciškai Darbėnų gimnazijos gabiausi, geriausiai lankantys ir visuomeniškiausi, savanoriškiausi, aktyviausi įvairiose veiklose mokiniai apdovanojami gimnazijos dovana – ekskursija. Kartu vyko ekskursijos organizatorė direktoriaus pavaduotoja Daiva Račkauskienė bei mokytojos Jūratė Butkienė, Laura Butkutė ir Vanda Kontrimienė. Šiemet vykome į Molėtus ir Anykščius. Molėtuose aplankėme Etnokosmologijos muziejų ir Labanoro apžvalgos bokštą, Anykščiuose – poeto ir vyskupo Antano Baranausko klėtelę, rašytojo Antano Vienuolio–Žukausko memorialinį namą-muziejų, tautodailininko Stanislovo Petraškos akmens tapybos ekspoziciją, Lajų taką ir Puntuko akmenį bei „Cosmo“ muziejų. Nusileidome linksmaisiais kalneliais vasaros rogučių trasoje, kur pajutome naujas bei netikėtas emocijas...

      Refleksijos metu mokiniai džiaugėsi nuostabiu vasarišku oru ir įdomybėmis apie lankomus objektus bei linksmai, turiningai praleista diena.

      Daiva RAČKAUSKIKENĖ


        Muzika, kurios negali matyti

        • Mums rašo
        • 2017-09-29

        „Muzika – kurią gali klausytis, muzika – kurios negali matyti“ – tokiais žodžiais rugsėjo 22 d. kretingiškius į koncertą Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje kvietė Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“ Klaipėdos krašto atstovybė.


        Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas