|
Mūsų žmonėsŠv. Jokūbo kelias: įspūdžių ir nuoskaudų mišinys
Kretingiškis visuomenininkas Juozas Pelionis ir Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro projektų vadovė Snieguolė Benikienė dalyvavo II tarptautiniame Šv. Jokūbo piligriminiame žygyje Pamario keliu Lenkijoje.
Aktoriaus kelias – iš Darbėnų į tolimąją Jakutiją
„Mano kelias – ne paties nutiestas, bet juo eiti man“, – šie senovės judėjų valdovo Saliamono, kurio vaidmenį yra sukūręs iš Darbėnų kilęs Juozo Miltinio mokinys, nusipelnęs Jakutijos Aleksandro Puškino vardo valstybinio teatro 65-erių aktorius Edvardas Kupšys, ištarti žodžiai buvo lemtingi ir pačiam aktoriui. Apie tai ir pokalbis su kraštiečiu aktoriumi, besiilsinčiu savo tėviškėje, prie malūno, kur sugrįžtant vasaromis jo laukia 90-metė motina Birutė.
Plaukia ekstremalių pojūčių link
Ieškoti istorijos atminties ženklų, gaudyti upių slenksčių, vingių – didinti adrenalino kiekį kraujyje – į buvusias Sovietų Sąjungos valstybes kasmet keliauja grupė lietuvių, kuriuos jau aštuntus metus suburia Kurmaičiuose užaugęs, o šiuo metu Vilniuje gyvenantis 36-erių Rimantas Grigaitis.
Pristatė unikalią kolekciją
Kretingos muziejus visuomenei pirmąsyk pristatė paskutiniojo Kretingos dvaro valdytojo grafo Aleksandro Tiškevičiaus išsaugotą I pasaulinio karo atvirukų bei nuotraukų kolekciją – ši paroda yra skirta Pirmojo pasaulinio karo, taip pat palietusio ir Lietuvą bei Kretingą, 100-mečiui paminėti.
Publicisto plunksną pasitelkė medžioklės kultūrai populiarinti
Palangos medžiotojų klubo narys 73-jų Donatas Žuolys, šiais metais išleidęs knygą „Su dvivamzdžiu ir plunksna“, galutinio taško nepadėjo: knygą paskyręs medžiotojui apginti, medžioklės kultūrai populiarinti, jis skaitytoją pakvietė ir gilesnei diskusijai, kas gi iš tiesų yra medžioklė – laisvalaikis, gyvenimo būdas ar savitas kultūros modelis, ir kokią vietą šalia medžiotojo azarto užima atsakomybės jausmas.
Pasodino urėdo Antano Baranausko ąžuolą
Penkiasdešimt metų pajūrio miškams jau atidavusio miškininko, Kretingos miškų urėdijos urėdo Antano Baranausko darbus įprasmina minint šią sukaktį urėdijos kieme šį antradienį pasodintas ąžuolas.
Justinas Mikutis - amžinas keleivis
Žmonės išeina į kelią. Kelyje sutinka vieni kitus. Pavargę susėda šalikelėje, dalinasi duona, mintimis. Taip įprasta. Keliai ir takai sujungia žmones. Bet XX amžiaus viduryje Justinas Mikutis, nusileidęs Pranciškonų gimnazijos laiptais, į savo gyvenimo kelią išeina tiesiai per Žemaitijos pievas, brenda per laukus, nosies tiesumu keliaudamas pas tuos, kurie jį supranta ir priima.
Gera gyventi, jei nešalta – ne badas – neskauda
Ką tik 90-metį atšventusiai pedagogei Juzefai Surdokienei iš Laivių kaimo optimizmo ir gyvenimo geismo galėtų pavydėti dažnas gerokai už ją jaunesnis žmogus. Per savo amžių patyrusi badą, šaltį, tėvų tremtį, pakeitusi motiną dviem dešimtims našlaičių, šiandieną ji sako esanti laiminga, o gyvenimas jai - labai gražus. Gandras šeimos lizdą gausindavo liepą „Atsibundi rytą – gandras kalena, kregždės vaikus veda. Nueinu prie „prūdo“ ir dėkoju Viešpačiui už gyvenimą, man tokį netrumpą duotą. Ko gi iš tikro žmogui reikia, visą gyvenimo gerumą aš sutalpinu į paprastą formulę - nešalta, ne badas, neskauda“, - požiūrį į gyvenimą dėstė 90-metė, atokaus kaimo sodyboje šiandieną gyvenanti viena, tačiau nuolat supama savo sūnų - 56-erių notėniškio Algirdo ir 58-erių vilniečio Vytauto dėmesiu. Sūnūs motiną ne tik per šventes ar savaitgaliais aplanko, bet skambina kasdien ir net po kelis sykius. Visi trys gimę liepą, per patį medunešį, tad ir gimtadienius tėviškėje vienas po kito švenčią. O ir pati Juzefa nesėdinti užsisklendusi savo vienatvėje – nors moteris sunkiai vaikšto, tačiau yra aktyvi Salantų senjorų klubo, kuriam vadovauja buvęs ilgametis pedagogas Adolfas Stanevičius, narė. „Mums, senjorams, Stanevičius yra tikroji klubo siela, - susirinkę bendraujam, dainuojam, keliaujam“, - kasdienybės džiaugsmais dalijosi J.Surdokienė.
Prisiminimai – lyg dar neužgiję randai
Projektą „Atiduok Tėvynei, ką privalai!” vykdantis jaunimas, jau pakalbinęs daugiau kaip 20 mūsų rajono gyventojų, toliau beldžiasi į vis kitų sodybų duris, tikėdamiesi išgirsti naujų autentiškų liudijimų apie partizanų kovas mūsų krašte. Apibendrindami pirmąją surinktą medžiagą, projekto autoriai sakė patyrę, kad prisiminimai ne tik vilgo graudžias senolių akis, bet ir vis dar dilgina jų širdis – ne paslaptis, kad partizanų kilnia misija dangstėsi ir grobikiškų tikslų vedini banditai.
Skirtingų šalių jaunimas aptarė bendras problemas
Būsima Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos abiturientė Laura Endružytė dalyvavo tarptautiniame projekte „Švietimas krizės laikotarpiu“. Ji ir dar viena mokinė iš Vilniaus tarp 50 dalyvių iš 15 Europos šalių buvo vienintelės lietuvės, atstovavusios mūsų šaliai savaitę trukusiame Europos moksleivių sąjungos (OBESSU) organizuotame projekte Italijoje.
|