Pajūrio naujienos
Help
2024 Lapkritis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se3101724
Komentarų topas

Mūsų žmonės

Vargu ar yra kretingiškių, niekada negirdėjusių Pabrėžos pavardės, nes Jurgį Pabrėžą (1771–1849 m.) – kunigą, pranciškoną, botaniką, vieną iškiliausių XIX amžiaus švietėjų, palaidotą senosiose Kretingos kapinėse – kretingiškiai žino ir gerbia nuo seno, jam Kretingoje pastatytas paminklas, jo vardu pavadinta ir gatvė.


Tapytojas Marius Kavolis: „Kuriu įrankį fantazijai“

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-10-21

Vakar Modernaus meno centre Azerbaidžano sostinėje Baku atidaryta personalinė palangiškio tapytojo Mariaus Kavolio paroda, tačiau 29-erių menininkas šio fakto nesureikšmina ir, užuot mėgavęsis dėmesiu svečioje šalyje, ramiai tapo naujus spalvomis ir ekspresyvumu sužavinčius darbus.


Gyvenimą atidavusios globotiniams

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-10-21
Padvarių globos namų darbuotojos senbuvės: (iš kairės) Liuda Kasnauskienė, Regina Martinkienė, Angonita Narmontienė, Stanislava Žilienė ir Janina Budrienė.

Šiuolaikiniais po reorganizacijos tapę Padvarių globos namai neseniai atšventė savo gyvavimo 70-metį. Išaugęs iš vienuolių prieškariu įkurdinto lazareto, sovietmečiu Padvarių internatas gyveno vien iš natūrinio ūkio – ką pasėjo ir užaugino. Į tą laikmetį prisiminimais ir nuvedė ilgametės pensionato darbuotojos, praleidusios čia po 3–4 dešimtmečius: direktorė 75-erių Janina Budrienė, 76-erių vyriausioji buhalterė Angonita Narmontienė, 70-metė felčerė Regina Martinkienė, 79-erių dietistė Liuda Kasnauskienė bei 70-metė buities sektoriaus vadovė Stanislava Žilienė.

Turėjo 150 ha žemės

Anksčiausiai iš pašnekovių pensionate dirbti pradėjusi A. Narmontienė prisiminė šią globos įstaigą po karo buvus įkurdintą mediniame dviaukščiame vienuolyno pastate su mansarda, – čia gyveno 80 žmonių.

Kitapus gatvės ligi šiol tebestovinčiame 4 aukštų, taip pat dar vienuolyno laikais statytame mūriniame name, kuriame vėliau buvo įkurdinti pensionato darbuotojai, būdavo laikomi arkliai. „Seserys pranciškonės gal žvelgė į perspektyvą – norėjo ten perkelti lazaretą, tačiau prasidėjęs karas jų planus sužlugdė“, – samprotavo A. Narmontienė.

„Pensionatas turėjo pagalbinį ūkį, kuris mus maitino: laikėme iki 40 karvių, apie 100 kiaulių, pulką vištų, – turėjome savo melžėją, kiaulių šėrėją, sandėlininką. Visą produkciją pasigamindavome patys – dalį suvartodavome, o kitą dalį parduodavome, nes iš valstybės pinigų išlaikymui negaudavome“, – tęsė mintį A. Narmontienė.

Pensionato žemės – per 150 ha – tęsėsi ligi dabartinės kaimo turizmo sodybos „Vienkiemis“. „Per vasarą ravėdavom laukus, eidavome į šienapjūtes, o rudenį – su dalgiais.

Patys rugius rišdavome, rengdavome bulviakasius, ir niekas neklausė – gali, negali ar esi nėščia. Nes pagrindinis pensionato kontingentas – seni ir neįgalūs žmonės. Tebuvo gal koks 10–15 globotinių, kurie galėdavo mums talkinti“, – sunkią pokario tikrovę piešė S. Žilienė.


Gelbėjai žydus? Keliauk į Sibirą

  • Mūsų žmonės
  • 2016-09-16

1944 metų spalio 10 dieną į Lietuvos pajūrį įžengusi sovietinė kariuomenė atnešė palengvėjimą per karą išlikusiems Darbėnų miestelio žydams, kai prie jų gelbėjimo („P. n.“, 2016 04 15, „Katerina ir Benediktas Bagdanavičiai – Darbėnų žydų paskutinė viltis“) prisidėjusios Katerinos ir Benedikto Bagdanavičių šeimos laukė nauji sunkūs likimo išbandymai.


Apie išėjimą iš pogrindžio ir išsaugotus abitus

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-09-16

Kretingoje įvykusioje Lietuvos pranciškoniškos giminės suvažiavimu pavadintoje Gailestingumo šventėje buvo nusikelta į patį Atgimimo priešaušrį, kada mūsų mieste nuaidėjo pirmieji iš pogrindžio išėjusių pranciškonų žingsniai, ir gatvėje praeiviai stebeilijosi į abitais apsivilkusius brolius. Į tas dienas prisiminimais sugrąžino brolis pranciškonas Astijus Kungys ir pasaulietis pranciškonas tretininkas Alvidas Remesa.


Rokas Balsys: „Afrika man dovanojo daugiau negu jai atidaviau“

  • Viktorija VAŠKYTĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-09-16
Mančesteryje garso produkciją studijuojantis kretingiškis Rokas Balsys neslepia, kad jo širdis – Lietuvoje, nors savo meilę šiuo metu ir atiduoda Afrikai: „Reikia rodyti meilę pasauliui, ypatingai ten, kur jos labai trūksta.“

Penkias savo gyvenimo savaites savanorystei Rytų Afrikoje, Tanzanijoje, paskyręs kretingiškis Rokas Balsys išvykdamas pažadėjo sugrįžti: „Pasakiau sau, kad dar daug ko čia nenuveikiau, daug liko pamatyti, išgyventi, padėti, ir buvau išgirstas – gavau kvietimą pasvarstyti apie vadovavimą naujai kelionei ir šiuo metu jau planuojame pirmąją lietuvių misiją į Tanzaniją 2018 metų vasarą.“

Gyvenimą pakeitusį mėnesį Dodomos mieste, dabartinėje Tanzanijos sostinėje, Rokas praleido kartu su bendraminčiais – dar trimis studentais iš Mančesterio universiteto, kuriame studijuoja, parapijos.

„Šio projekto tęstinumas universiteto parapijoje – garantuotas. Bet iš Lietuvos didesnė grupė savanorių nėra vykusi į Afriką. Mane labai sužavėjo ši idėja. Ir nors kitais metais jau būsiu baigęs universitetą bei turėčiau pradėti žvalgytis karjeros galimybių, privalau grįžti. Po kelionės mes visi suvokėme, kad ne tiek mes padėjome jiems, kiek mums patiems ši kelionė padėjo augti dvasiškai – tiek buvome apdovanoti “, – sakė R. Balsys.

Laimė – paprastume

Rokas prisipažino, kad sugrįžimas į realybę nebuvo lengvas – keista praustis šiltame duše, turėti elektrą, internetą, o prekybos centre matyti penkiolikos rūšių dešras.

„Tanzanijoje išmokome kitaip elgtis su daugeliu dalykų, pavyzdžiui, – maudytis po dušu ir kaupti nutekantį vandenį kibire, kad jį būtų galima panaudoti dar kažkam. Tas prabangos nebuvimas manyje iš naujo pažadino paprastumo sampratą. Aš ją jau ir iki tol buvau pajutęs, kadangi augau Pranciškonų parapijoje, o jiems paprastumas yra labai svarbus, tačiau Afrikoje tuo įsitikinau iš praktinės, gyvenimiškos pusės“, – sakė R. Balsys.

Vaikinas įsitikinęs, kad būtent jame ir slypi laimė: „Vykdami į mokyklą, kurioje savanoriavome, dviračiais kasdien pravažiuodavome kaimus, kur žmonės gyvena molio ir šiaudų trobose. Kai pamatai, kad jie nuolat šypsosi, ir iš savo neturėjimo pasiruošę tau atiduoti paskutinį savo maistą, negali likti abejingas – keiti savo požiūrį radikaliai.“


„Mergaitės su vandens skėčiu“ vardas liko paslapty

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-08-19

„Tegul kalba darbai, ne skulptorius“, – pakviestas į Kretingos dvaro šventės „Vario dūdų ritmu“ sceną, kad būtų padabintas ąžuolo vainiku, žodžių šykštėjo fontano skulptūros „Mergaitė su vandens skėčiu“ autorius klaipėdietis restauratorius Vytautas Baranskas.


Iš dirbtuvių Darbėnuose – į Holivudo rezidenciją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-08-19

Iš Darbėnų kilęs, Palangoje gyvenantis, tačiau jau kaip retas svečias čia besantis skulptorius Andrius Petkus šią vasarą vos trumpam grįžo, kad įgyvendintų savo sumanymą – greta pramogų klubo „Kupeta“ įkurtų interaktyvų „Palangos pasakų parką“. Čia jį ir pasiekė netikėta žinia, kad dvi jo anksčiau sukurtas skulptūras – 5 m aukščio „Šventa meilė“ ir 3,5 m „Korida“, eksponuotas tarptautinėje internetinėje galerijoje „Saatchi art“, – nupirko Holivudo žvaigždė Robertas Downey jaunesnysis.


Antano Mončio švilpiai – kitaipAntano Mončio švilpiai – kitaip

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Mūsų žmonės
  • 2016-08-19

Grupės entuziastų dėka į Antano Mončio namus-muziejų Palangoje sugrįžo po pasaulį išsibarstę garsaus kraštiečio menininko A. Mončio sukurti švilpiai. Tačiau sugrįžo kitaip – ne įprastos formos, o 35 inovatyvūs švilpiai, pristatyti interaktyvioje muziejaus ekspozicijoje.


„Daugiaplanis Petro Barono gyvenimas asocijuojasi su dvipusiu medaliu. Nesvarbu, ar aversas, ar reversas, – yra skirtas Šventajai. Nesvarbūs esamų ar kuriamų darbų dydžiai. Svarbu kūrybos visuma, kuri regima mūsų kultūroje“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas