Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

10 metų – su euru. Ar vis dar prisimenate litą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kuprinė

Pranciškonų gimnazijos tinklinio komanda, treniruojama Vaido Mackevičiaus, turnyre Šeduvoje iškovojo I v.

Kretingos Pranciškonų gimnazijos merginų tinklinio komanda, vadovaujama ir treniruojama Vaido Mackevičiaus, dalyvavo „Lapkričio taurės 2024“ turnyre, kuris įvyko Šeduvoje.

Turnyre susitiko 4 komandos iš įvairių Lietuvos miestų. Pranciškonų gimnazijos tinklininkės varžėsi su Rokiškio, Telšių ir Radviliškio komandomis. „Visas komandas kretingiškės be didelių sunkumų įveikė rezultatu 2:0 ir namo parsivežė pirmos vietos taurę“, – pasidžiaugė treneris V. Mackevičius. Komandos kapitonė – Perla Turskytė, geriausia žaidėja pripažinta Gabija Jašinskaitė.

„Esame dėkingi, kad turnyro organizatoriai mus pakvietė, sulaukėme jaukaus priėmimo. Džiaugiamės turėdami galimybę dalyvauti įvairiuose turnyruose ir susipažinti su skirtingų miestų komandomis“, – komandos vadovas akcentavo, kad jo auklėtinės dalyvauja Lietuvos tinklinio U-19 čempionato varžybose. Vakar kretingiškės Kretingos sporto centre susitiko su komanda iš Plungės.

„Kuprinės“ informacija


Dominykas Povilonis – šių metų rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo trumpojo rašinio konkurso nugalėtojas.

Lapkričio pabaigoje paskelbti šių metų rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės vardo trumpojo rašinio konkurso nugalėtojai. Dešimtą kartą įvykusiame konkurse VIII–XII kl. moksleiviai savo rašiniuose dalijosi mintimis apie tai, kuriame meno kūrinyje norėtų gyventi. Geroji naujiena atskriejo į Palangą – geriausiu 2024 m. konkurso rašiniu išrinktas Palangos senosios gimnazijos vienuoliktos klasės moksleivio Dominyko Povilonio kūrinys, jo mokytoja Jūratė Galinauskienė. Pati konkurso iniciatorė K. Sabaliauskaitė Dominyko darbą pakomentavo taip: „Palangiškio Dominyko Povilonio rašinys papirko tuo, kad jis tik iš pirmo žvilgsnio labai paprastutis. Parašytas labai taupiai, bet talpiai (vien ko verta aliuzija į Kafką!), jis išsiskyrė pas mus dar retu gebėjimu pasakoti istoriją – taip ir atsidūriau tame Palangos viešbutyje, lyg regėčiau viską savo akimis. Rašinys ne vien apie Da Vinčio kūrinį, jis – apie kai ką daugiau.“

„Kuprinė“ siūlo susipažinti su Dominyko Povilonio rašiniu.

„Kuprinės“ informacija


Augustas Galdikas – ne tik puikus skaitovas, aktorius, bet ir matematikas, Rubiko kubo žinovas.

Pranciškonų gimnazijos septintokas Augustas Galdikas – tikras savo krašto patriotas. Jam patinka žemaičių tarmė, kurią jis atskleidžia ir tokio pobūdžio konkursuose. Įdomiausia tai, kad namuose Augusto šeima žemaitiškai nekalba. Žinoma, Augustas ne tik tikras žemaitis, kuris tuo didžiuojasi ir lavina savo tarmę galimybei atsiradus bei nori tai parodyti – jis dar sukasi ir kitose veiklose, pavyzdžiui, itin mėgsta Rubiko kubą.

Nuo mažens atrado tinkančią veiklą

Augustas I vietą V–XII klasių grupėje laimėjo ir gimnazijos garbę gynė Žemaitijos regiono skaitymuose, jį parengė lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Raimonda Gumbaragienė. Ne per seniausiai įvyko ir regioninis etapas, kuriame gimnazistui nepasisekė laimėti aukštos vietos, bet tai tikrai ne paskutinis bandymas. Augustas jau dalyvavo ir anksčiau šiame konkurse, tuomet savo grupėje gimnazijoje laimėjo III vietą, o šiemet jau pakilo iki pirmosios, tad tereikia užsidegimo, kurio jam iki šiol nestigo, ir jis pakils ant aukštesnio laiptelio. Vaikinui visuomet patiko skaityti, nestigo gebėjimo skaityti su intonacija, aiškiai nuo mažumės deklamuoti eilėraščius. Mokytoja tada juokais stebėjosi, kad, jeigu visi skaitys taip, kaip Augustas, ką reiks daryti.

„Mes namuose kalbame bendrine kalba, bet Augustui postūmį suteikė darželio priešmokyklinės grupės mokytoja, kai paskatino suvaidinti Lašininį ir jam tada labai gerai pavyko kalbėti žemaitiškai, tą pajuto ir jis pats, ir mokytoja“, – papasakojo mama Aušra.

Be šios veiklos, Augustas dar dalyvauja jaunimo ir vaikų teatro „Atžalynas“ veikloje, mokosi groti Kretingos meno mokykloje akordeonu. Iš visų veiklų, Augustas prisipažino, labiau traukia „Atžalynas“, kurį lanko jau ketvirtus metus. Kaip atskleidė jo mama, Augustas jau darželyje minėjo, kad „jis ne prie sporto, o labiau prie meno“. Nors buvo ir toks laikotarpis, kai jis šoko ir net pats skatino mergaites jungtis.

Visos jo veiklos pripratino septintoką prie scenos. Jam nebėra baisu nei skaityti viešai, nei vaidinti. „Daugiau baimės būna prieš premjerą. Taip pat mažiau baimės, kai esi ne vienas scenoje“, – atskleidė Augustas, kuris jau turėjo galimybę atlikti ir pagrindinius vaidmenis.

O tai, kad jam geriau scenoje būti aktyviam, patvirtino ir Augusto mama. „Meno mokykloje kasmet rengiami gražūs kalėdiniai koncertai, ir kažkuriais metais Augustui teko pasyvesnis vaidmuo, kur teko tik pasėdėti. Išėjo nusiminęs, klausiu, o ko toks. Tai jis atsakė, kad geriau jau būtų grojęs negu šiaip pasėdėjęs. O aš jam priminiau, kad jaudulys tuomet didesnis, o jis man atsakė, kad užtat po to – geras jausmas“, – šypsojosi mama.


„Kai užlipau ant pirmos vietos pakylos ir pradėjo groti Lietuvos himnas, buvo neapsakomos emocijos“, – prisiminė sportininkė Karolina.

Palangos senosios gimnazijos dešimtosios klasės mokinė Karolina Radžiūnaitė galėtų savo pasiekimais įkvėpti ne vieną nedrąsų vaiką, kuris dar ieško savęs. Ji pati buvo tokia, o dabar gina karatė čempionės vardą.

Vaikystė ir karatė pradžia

Karolina prisiminė, kaip viskas prasidėjo: „Pradėjau lankyti karatė antroje klasėje. Buvome „Akropolyje“, kur vyko treniruočių pristatymai. Tada pirmą kartą pabandžiau karatė smūgius. Grįžusi į mašiną pasakiau tėčiui, kad noriu lankyti karatė.“

Pasiteiravus, ar ji svajojusi kada nors tapti sportininke, ar tiesiog pabandė ir, kaip jaunimas sako, „užsikabino“, Karolina prisipažino, kad tokių svajonių neturėjusi.

„Ne, anksčiau nesportavau. Su tėčiu dažnai vaikščiodavome, bet buvau labai baikšti ir nedrąsi. Karatė pakeitė požiūrį į viską“, – pasakojo pašnekovė. Treniruotėse būna ir sunkesnių akimirkų, ir tokių, kurių laukiama.

„Man labiausiai patinka kovos. Bet sunkiausia – prisiversti nueiti į treniruotę. Bet, kai jau nuvykstu, viskas pasikeičia – atsiranda motyvacija ir energija“, – sakė Karolina.

Ritualai prieš varžybas

Karolina turi savo unikalių ritualų. „Prieš kiekvieną kovą užsidedu rožančių ir grandinėlę, kurią turiu nuo vaikystės. Ji man teikia pasitikėjimo ir sėkmės“, – atskleidė pašnekovė.

Paklausus, kaip ji susitvarko su baime ir stresu prieš varžybas, mergina pasakojo, kad iš pradžių buvo labai sunku. „Iki gegužės mėnesio net verkdavau prieš išeidama į kovą. Tačiau dabar jaučiu didesnį pasitikėjimą – stresas nebėra toks stiprus“, – su džiaugsmu dalinosi Karolina.


Palangos senosios gimnazijos mokinė Austėja Brazauskaitė – labai veikli mergina, pastaruoju metu save realizuojanti savanorystės veikloje.

Palangos senosios gimnazijos mokinė Austėja Brazauskaitė – ypač veikli mergina. Austėja pradėjo savanoriauti Palangos jaunimo erdvėje „Be stogo“ praėjusių metų spalį, kurio pabaigoje buvo rengiamas Helovino vakarėlis. Ir tai buvo tarsi tramplinas, nuo kurio nušokus atsirado daug galimybių įsitraukti į veiklas ir save realizuoti.

Paviliojo puikus kolektyvas

„Pradėjau savanoriauti, nes reikėjo užsidirbti socialinių valandų ir tai buvo greičiausias būdas jų gauti“, – pripažino ji. Bet po kiek laiko ji įsitraukė į kolektyvą ir pradėjo lankytis erdvėje vis dažniau. „Pamažu pradėjau savanoriauti dėl to, kad padėčiau su renginiais ir pabūčiau su kolektyvu, o maistas buvo bonusas“, – juokėsi ji.

Labiausiai erdvėje patinkantis dalykas jai ir yra šauni bendruomenė, kuri sugrąžina ją ten kiekvieną kartą. „Erdvė labai patinka dėl to, nes čia smagus kolektyvas: jaunimo darbuotojos ir kiti savanoriai. Taip pat jauki patalpa, ypač, kai sienos išdažytos visokiais paveiksliukais“, – pasidalino savanorė.

Savanorystė apima daug dalykų

Jaunimo erdvės savanoriai neužsiima tik viena veikla: jie rengia renginius, planuoja veiklas, padeda su dekoracijomis, rūpinasi patalpų buities darbais ir taip toliau.

Man, kaip savanorei, tiesiog reikia padėti bet kur ir bet kada. Savanoriauti juk niekas neverčia, o pareigos priklauso nuo renginio ir pasiskirstymo“, – apie pareigas pasakojo ji.

Iš tikrųjų, jaunimo erdvė „Be stogo“ organizuoja labai daug renginių, atvirų visam jaunimui nuo 14 iki 29 metų. Vien spalio 31 dieną vyko „Šiurpnaktis“, kurio metu buvo galima dalyvauti orientaciniame žaidime, pabėgimo kambaryje, makiažo ir laikinų tatuiruočių dirbtuvėse, diskotekoje ir filmo peržiūroje – ir tai per vieną vakarą! Taigi savanoriai negali nuspėti, kabins šiurpą keliančias dekoracijas patalpoje ar padės jaunuoliams su veido dažais – jų savanorystė apima daug dalykų.


Septintokas Jonas Lipinskas – itin smalsus, daug skaitantis, daug kuo besidomintis ir daug kur dalyvaujantis vaikinas.

Kai nori, viską galima suspėti – tokį posakį puikiausiai gali patvirtinti Jokūbavo Aleksandro Stulginskio mokyklos-daugiafunkcio centro septintokas Jonas Lipinskas. Jis vaidina, groja baritonu, dar puikiai mokosi, spėja „sukrimsti“ ir ne vieną knygą, o savo žinias jau antrą kartą pademonstravo populiarioje vaikų televizijos laidoje „Tūkstantmečio vaikai“. Antrasis kartas Jonui buvo sėkmingesnis, jis užėmė garbingą antrą vietą, o tai jam suteikė daug džiaugsmo ir dar didesnio noro nenuleisti rankų.

Gamtos mokslai – mylimiausi

„Aš visada noriu laimėti. Suprantu, kad svarbu dalyvauti, bet, jeigu dalyvauju, tai noriu ir laimėti“, – pripažino šypsodamasis Jonas, mėgstantis išbandyti save įvairiuose konkursuose. Jis papasakojo ir apie turimus laimėjimus. Pavyzdžiui, jis su savo mokyklos mokiniais dalyvavo respublikinėje gamtos mokslų olimpiadoje ir beveik iš šimto ten dalyvavusių mokyklų jie pateko į geriausiųjų dešimtuką – užėmė devintą vietą. Taip pat Klaipėdos rajone dalyvavo biologijos olimpiadoje ir užėmė pirmą vietą.

„Man labai patinka gamtos mokslai. Nors sekasi visi dalykai, bet mieliausi yra būtent gamtos mokslai. Man patinka suprasti, sužinoti, kaip veikia visas pasaulis, iš ko viskas padaryta. Dar daug reikės sužinoti“, – šypsojosi Jonas, prisiminęs, kad jo smalsumas ėmė ristis kaip sniego gniūžtė dar tada, kai jis buvo šešerių. Tuomet jis pamatė laidą apie chemijos eksperimentus ir jį tai labai sužavėjo. Jonas tuomet nusipirko chemijos enciklopediją aštuntai klasei ir viską perskaitė, nors ir ne viską suprato, bet vis tiek buvo labai įdomu. Pašnekovas pasidžiaugė, kad, jeigu iškyla kokių klausimų, jam puikiai pagelbsti tėtis Dovydas, kuris yra fizikas ir kuris, kaip teigė Jonas, turi ir pedagoginių gabumų. Beje, abi močiutės, Jonas pasakojo, yra pedagogės.


Jaunieji kūrėjai su renginio svečiu Gintaru Grajausku (centre)

Tradicinė šventė „Moksleivių poezijos ruduo Palangoje“ šiemet vyko jau 26-ąjį kartą ir į ją kasmet atvyksta jaunieji poetai iš viso Žemaitijos regiono. Šiemet ji buvo dedikuota netikėtai amžinybėn iškeliavusiam palangiškiui rašytojui Rolandui Rastauskui.

Savo kūrybines galimybes mokiniai išbandė ir spręsdami komandines užduotis.

Pagarbą atidavė puikiems poetams

Į Palangą šiemet savo poezijos pristatyti atvyko jaunieji poetai iš Klaipėdos, Mažeikių, Gargždų, Plungės ir, žinoma, nemažas būrys palangiškių. Įvertinti jaunųjų poetų kūrybą buvo pakviestas poetas, dramaturgas Gintaras Grajauskas.

Svečias perskaitė savo naujausius eilėraščius iš būsimos knygos „Vandens skonis“, kuri pasirodys kitų metų pradžioje.

Susirinkę svečiai džiaugėsi, kad šis renginys ne tik puoselėja poetinę tradiciją, bet ir skatina jaunimą kurti, dalintis savo kūriniais su bendruomene. Mokiniams suteikiama galimybė ne tik pristatyti savo darbus, bet ir gauti vertingų atsiliepimų iš mokytojų, svečių. Tuo pačiu – tai ir proga prisiminti puikius poetus, tokius, kaip R. Rastauskas, kuris, beje, mokėsi toje pačioje gimnazijoje. Palangos senoji gimnazija iki šiol yra išsaugojusi R. Rastausko rankraščius, nuotraukas iš tų laikų, kai jis dar buvo moksleivis. Spalio 13-ąją R. Rastauskas būtų šventęs 70 metų sukaktį. Moksleivių poezijos šventė įvyko beveik tą pačią dieną.


Marta Ulskytė geba mėgautis gyvenimo pamėtėtomis galimybėmis. Ji – entuziastinga šokėja, ketinanti ir savo ateitį sieti su šokiu.

Palangos senosios gimnazijos dešimtos klasės mokinė Marta Ulskytė stebina savo entuziazmu šokiui ir užsibrėžtais tikslais. Vos pradėjusi šokti, ji pasiryžo atiduoti viską, ką tik sugebės, ir pirmasis konkursas, kuriame jai teko sudalyvauti, tapo dar didesniu motyvaciniu varikliuku pasiekti daugiau.

Šokiai tapo gyvenimo dalimi

Martos kelias į šokius prasidėjo dar vaikystėje, kai darželyje pradėjo šokti. Tuo metu į šokius nežiūrėjo rimtai ir galiausiai jų atsisakė. Tačiau po penkerių metų pradėjo ilgėtis šokių ir nusprendė į juos grįžti jau su rimtesniu požiūriu bei tikslais.

Marta atviravo, kad įkvėpimą grįžti į šokius rado laidoje „Šok su manim“. „Mėgau tą laidą žiūrėti nuo pat mažens. Ji man suteikė daug motyvacijos. Taip pat pamažu pradėjau rinktis mėgstamiausias šokėjas ir įsivaizduoti, kad kažkada aš irgi būsiu tokia, kaip mano ikonos. Būtent tuomet, kai buvau 14 metų, pradėjau rimčiau užsiimti šokiais „Svivelio“ šokių studijoje. Ir mano sesuo su vyru buvo sportinių šokių šokėjai, kas man irgi tapo postūmiu“, – pasakojo Marta.

Pradžios sunkumai

Į šokių pasaulį atėjusi kiek vėliau negu kiti, Martai buvo be galo sunku pritapti. „Kiti jau buvo pažengę, o aš tik pradėjau mokytis pagrindų“, – dalinosi prisiminimais Marta. Iš pradžių buvo sunku psichologiškai prisitaikyti prie aplinkinių požiūrio, tačiau laikas ir treniruotės padėjo įveikti šiuos iššūkius. O tuomet reikėjo išbandyti save.

„Vos po kelių mėnesių įvyko mano pirmasis konkursas, kuriame pavyko užimti pirmąją vietą. To nė nesitikėjau“, – kalbėjo šokėja. Tai buvo Lietuvos solo Latino pirmenybės ir čempionatas. Išgirdusi iš komisijos, kad jai pavyko iškovoti pirmą vietą, Marta labai nudžiugo ir pasijautė lyg sapne.

Pradėjusi šokti ji jau nebegali įsivaizduoti, kad galėtų veikti ką kita. Šokiai užima didelę jos gyvenimo dalį. O ir ateityje ji planuoja šokti, gal net iš to gyventi.

Vakarė KANIAVAITĖ

Luka ADOMAVIČIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narės


„Džiaugiuosi ir nesulaukiu galėsianti įgyvendinti savo siekius su puikia komanda“, – sakė Saulė Juodytė, naujoji Pranciškonų gimnazijos prezidentė.

Prasidėjus naujiems mokslo metams, dažnai atsiveria durys ir į kitas, dar neišbandytas veiklas. Taip nutiko ir Pranciškonų gimnazijos dešimtokei Saulei Juodytei, kuri išrinkta naująja gimnazijos prezidente. Mergina aktyvi jau nuo mažens, tad tokios pareigos ją tik dar labiau motyvuoja įsitraukti į veiklą ir padėti įgyvendinti mokinių idėjas.

Priima visas idėjas

„Džiaugiuosi ir nesulaukiu galėsianti įgyvendinti savo siekius su puikia komanda. Svarbiausi jų – artimas bendradarbiavimas su visa gimnazijos bendruomene, mokinių interesų ir teisių atstovavimas ir, žinoma, įvairių kūrybiškų, įdomių ir ugdančių renginių organizavimas. Man svarbu, kad mokiniai mokykloje ne tik jaustųsi saugiai, bet ir jaukiai, maloniai, o mokinių savivaldos renginių, skalbiadienių ir įvairiausių akcijų lauktų su nekantrumu. Visuomet būsiu pasiekiama, priimsiu visas naujas ir originalias idėjas. Ypač dėkoju mylimiems mokytojams, kurie padeda nuosekliai siekti norimų tikslų, artimiesiems ir draugams, kurie palaiko savo motyvacija ir nuoširdumu, Dievui – už suteiktas galimybes bei visai gimnazijos bendruomenei – už tokį pasitikėjimą“, – savo kalboje po jai išreikšto pasitikėjimo kreipėsi į visus Saulė.

Puikiai geba lyderiauti ir rasti kompromisus

Kaip pasakojo Saulė, apie kandidatavimą į prezidentus pagalvodavusi, tačiau šios minties garsiai nereikšdavo, neminėdavo. „Šis įvertinimas man yra labai svarbus, džiaugiuosi, kad gimnazijos bendruomenė gali manimi pasitikėti“, – sakė mergina.

Pasiteiravus, kokiais savo asmeniniais pasiekimais ji labiausiai didžiuojasi, Saulė patikino, kad labiausiai didžiuojuosi savo gerais mokymosi rezultatais, baigta Kretingos meno mokykla. „Kiekviena duota galimybe sudalyvauti įvairiose olimpiadose bandau pasinaudoti, nes manau, kad tai suteikia daug patirties ir mane turtina žiniomis“, – sakė gimnazistė, nevengianti savo žinias pademonstruoti ir įvairiuose konkursuose ar olimpiadose. O stipriausiai ji jaučiasi lyderystėje, komunikavime, kompromisų ieškojime, bendradarbiavime.


„Kadangi didžiąją dalį savo vaikystės lankiau badmintoną, pradėti žaisti tenisą buvo gana keista, bet pramokusi nenorėjau praleisti nė vienos treniruotės“, – pasakojo Rusnė.

enisas – labai sunkus sportas. Tam, kad galėtum jį žaisti, reikia turėti išlavintą akies-rankų koordinaciją, stiprų fizinį pajėgumą, ištvermę ir be galo daug kantrybės. Bet Palangos senosios gimnazijos gimnazistei Rusnei Kundrotaitei žaidimo reikalavimai – ne problema.

Laisvalaikiu netinginiauja

Dešimtoje klasėje šiuo metu besimokanti mergina pradėjo žaisti tenisą būdama vos 8 metų ir greitai užsidegė meile šiam sportui. „Kadangi didžiąją dalį savo vaikystės lankiau badmintoną, pradėti žaisti tenisą buvo gana keista, bet pramokusi nenorėjau praleisti nei vienos treniruotės“, – pasakojo Rusnė. Net laisvalaikiu mergina netinginiauja: „Laisvalaikiu mėgstu žaisti padelį. Taip pat, jeigu neinu į treniruotes, turiu treniruotis fizinio parengimo užsiėmimuose, kad palaikyčiau gerą fizinę būklę ir galėčiau greičiau tobulėti tenise.“

Sportu ją sudomino tėvai ir televizijoje matomi žaidėjai, dabar jie toliau skatina ją tobulėti. „Lankyti tenisą mane motyvuoja mano šeima, treneriai ir mano teniso partnerė, taip pat matydama geriausius pasaulio tenisininkus norisi siekti aukštumų, kaip ir jie“, – pasidalino Rusnė.

Svarbiausias – tobulėjimas

Rusnė taip pat dalyvauja varžybose, siekia geriausių rezultatų. „Dažnai dalyvauju varžybose, kuriose tenka žaisti su bendraamžiais, kartais – tarp suaugusiųjų. Dažniausiai žaidžiu dvejete – kai žaidžiama dviese prieš du – su savo partnere Adrija. Kartu važiuojame į varžybas ir siekiame medalių“, – atskleidė žaidėja.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas