|
SmiltysŽemaitiškumo dvasia tautodailėje: ko dabartiniai meistrai gali pasimokyti iš senosios kartos
Žemė turi didelių galių savo vaikams: išmaitinti jos istorijos, papročių, tradicijų, vaikai išeina nešdami savo maitintojos savitumą į platųjį pasaulį. Ir niekada neapsiriksi sakydamas: čia Dzūkijos, Aukštaitijos, o štai čia – Žemaitijos žemės vaisIai. Net ir praėjus šimtmečiams žemaičiai lieka ištikimi savo žemės pamokoms: kurti lakoniškai, tvirtai, kukliai, bet kartu ir puošniai.
Po kūrybos lapija gimsta žodis
„Talentu apdovanotas vaikas gali ir neišdrįsti kurti, jei šalia esantieji – tėvai, mokytojai – nebus įžvalgūs ir jo nepastūmės. Ne, nereikia prievartos! Tik švelniai palydėti vaiką. Kad jis neužsisklęstų lyg kriauklė, kad nebūtų baugštus, kad išaugtų jo žodis“,- sakė Kretingos Simono Daukanto pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Danutė Dunauskaitė, sukvietusi į šventę jaunuosius literatus iš viso rajono.
Dainų perlus veria jau 30 metų
Kretingos kultūros centro Vydmantų filialo folklorinis ansamblis „Žemčiūga“ atšventė trisdešimties metų jubiliejų. Savo veiklą pradėjęs su šešiais atlikėjais, dabar gali pasigirti trigubai išaugusiu jų skaičiumi.
Poezijos pasaulį palieka su nauja knyga
„Išeinu iš poezijos. Ir tas išėjimas man – toks natūralus, nors ir neplanuotas. Tiesiog jaučiu, kad nebetelpu eilių rime, lygiavime, kad stengdamasi išlaikyti formą imu pamesti mintį“,- kalbėjo Lietuvos kaimo rašytojų sąjungos narė kretingiškė Marija Bučkienė, gruodžio 19 dieną viešai pristatysianti ką tik iš leidyklos gautą naująją savo kūrybos rinktinę „Sutemos stiklo akyse“.
Gyvenimo įžvalgos sugulė į „Provincialo komentarus“
„Visi mes esame gyvenimo komentatoriai, - įsitikinęs kretingiškis rašytojas Algis Kuklys, kurio filosofiniai pamąstymai apie gyvenimą, įvairios įžvalgos sugulė dar į šiais metais išleistą naują esė knygą „Provincialo komentarai“. – Komentuojame visi, nes kiekvieną mūsų vienaip ar kitaip paliečia gyvenimo įvykiai. Komentarams pasirenkame skirtingas auditorijas, skirtingas tribūnas. Mano tribūna yra knyga“.
Mandala neleidžia protui „plepėti“
Atėjęs Didžiojo laukimo metas skatina stabtelėti rutinos greitkelyje, įsiklausyti, ką šneka širdis ir ko nori siela, pavargęs kūnas. Tik tame greitkelyje dažnai pasistatome sau ne vieną draudžiamąjį ženklą: neturiu laiko, reikia sumokėti mokesčius, gal kitą savaitgalį – kai nereiks kuopti namų. Jokūbaviškė mokytoja ir dailininkė Felicija Stramilaitė sako, kad tokiame bėgime sau kasdien reikia atrasti bent keliolika minučių – tada ir siela ramesnė, ir kūnas sveikesnis, ir gyvenimo džiaugsmas didesnis.
„Grok, žemaiti!“ – sielos ir muzikos šventė
Ant Kultūros centro direktoriaus Prano Razmaus stalo – šūsnis nuotraukų, kurios atspindi ilgą liaudiškų kapelų šventės „Grok, žemaiti!“ istoriją. Grojančiam žemaičiui – jau dvidešimt. Per tą laiką keitėsi šventės dalyviai, repertuaras, bet nesikeitė viena – noras groti ir rengti vieną smagiausių mūsų regione švenčių.
Kretingiškės darbai – Kaune ir Radviliškyj
Kretingiškės dailininkės Lidijos Kuklienės tapybos darbai šiuo metu eksponuojami Kaune – prestižinėje galerijoje „Aukso pjūvis“. Mėnesio pabaigoje L.Kuklienės talentu galės žavėtis ir radviliškiečiai – Radviliškyje bus eksponuojami menininkės kaligrafijos darbai.
Tapo adata – ne teptuku
Į Kūlupėnų biblioteką užsukę skaitytojai šiuo metu pirmiausiai nueina ne prie knygų lentynų. Kūlupėniškių dėmesį patraukia ant sienų kabantys paveikslai – ne vienas pasvarsto, kokia gi technika jie nutapyti. Ir tik priėjus arčiau pasigrožėti egzotiškais peizažais paaiškėja, kad paveikslų autorė Bronė Vaičienė smulkiausias piešinių detales išgauna ne teptuko potėpiais, o adatos ir siūlų dygsniais.
Sakralinė chorų muzika skambės ir Kretingoje
Artėja XVIII tarptautinis S.Šimkaus chorų konkursas, kurio metu atliekama sakralinė muzika skambės ir Kretingos katalikų bažnyčioje.
|