Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar pasigendate Kretingoje kino teatro?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys

Nupiešta poezija

  • Smiltys
  • 2006-07-14

Kretingiškė Asta Naureckaitė kuklinasi ir savęs tikra menininke nevadina – ji norėtų daugiau laiko praleisti prie paveikslų. Tuo pačiu ji svajoja apie pirmąją personalinę parodą, kuri būtų suorganizuota ?iauliuose – sentimentus keliančiame mieste.


Šie metai Klaipėdos dramos teatro aktorei Jolantai Puodėnaitei - ypatingi. Jie žymi ne tik 10 metų kūrybinio darbo šiame teatre sukaktį, naujų vaidmenų brandą, bet, anot menininkės, grįžimo gimtinėn laiką, suartinantį ją su čia esančiais žmonėmis. “Esu jų įvertinta,- sakė aktorė,- ir tai man svarbiausia”.


Jurgio Pabrėžos gimnazijos mokinė Rosita Garškaitė - šių metų “Poezijos pavasario” dalyvė, jos kūrybiniai bandymai respublikinės reikšmės renginyje neliko nepastebėti. Iš dvidešimt devynių jame dalyvavusių jaunųjų kūrėjų Rosita buvo vienintelė, kuriai poetas Algimantas Baltakis paskyrė savo premiją. Apie tai byloja įrašas knygoje, kurią autorius padovanojo poetei iš Kretingos: “Tegul šis meilės lyrikos tomelis Jums primins, kad per šį “Poezijos pavasarį” iš visų moksleivių - poezijos skaitymo dalyvių - pasirinkau Jus ir paskyriau Jums savo kuklų prizą - jau aštuntąjį. Laimingo kelio...”.

Anot jaunosios poetės, pastarasis įvertinimas - vienas iš didžiausių žingsnių, jos žengtų poezijos taku. Jis padrąsina ir sustiprina tikėjimą, jog esi teisingame kelyje. Griežtą eiliavimo formą - verlibrą - pasirinkusi mergina teigė, jog ją džiugina ne tiek dalyvavimas “Poezijos pavasaryje” ir prieš tai Respublikos jaunųjų filologų konkurse (jame Rosita laimėjo trečiąją vietą), pergalės ir dovanotos knygos, kiek įgyjama patirtis. “Pamažu imi suvokti, ko iš tikrųjų reikia poezijai. Joje yra daug apgaulės,- sakė mergina.- Rasti grynuolį - didelė vertybė”. Dabar pirmieji eilėraščiai, prieš porą metų išspausdinti jaunųjų kūrėjų almanache “Strėlė”, Rositai atrodo naivūs. Svarbią kūrybinę pamoką mergina sakosi gavusi jaunųjų filologų konkurse, kur jos kūrybą vertino poetai Jonas Liniauskas bei Alvydas Šlepikas. Pastarasis jaunąją poetę mokė poetinės technikos subtilybių, pasakė, kaip išvengti būdingiausių klaidų.

Paklausta, kodėl savo eiliavimui pasirinko verlibrą, Rosita Garškaitė sakė, jog ši eiliavimo forma suteikia didesnę minties laisvę, galimybę improvizuoti, neįspraudžia kaip rimas į griežtus šiai formai eiliavimo rėmus. Poetas A.Baltakis, aptardamas Rositos kūrybą, pažymėjo, jog pro verlibro griežtumą jos eilėraščiuose prasiskverbia švelnumas ir vidinė šiluma.

Paklausta, kas ją veda kūrybiniu keliu, mergina pasakojo, jog polinkį kurti jaučianti nuo mažų dienų. “Dar besimokydama pradinėse klasėse laukdavau mokytojos užduočių, kai reikėdavę sukurti eilėraštį ar parašyti rašinį Tai būdavo atgaiva širdžiai,- pasakojo mergina.- Prieš porą metų atėjusi į “Strėlės” klubą, į kūrybą ėmiau žvelgti daug rimčiau ir už tai esu dėkinga mokytojai Dainai Balčienei, kuri, perskaičiusi mano eilėraščius, patardavo ir paskatindavo toliau rašyti. Į “Poezijos pavasarį”, mokytojos padrąsinta, išsiruošiau paskutinę minutę”.

Rosita sakė, jog į eilėraščius sudedanti visa tai, kas ją stebina. Jaunosios poetės akiratyje - ne tik baltos ir juodos gyvenimo spalvos, bet įvairūs jo pustoniai. Pastarieji suformavo jaunos poetės kūrybinį kredo.

“Aš negaliu tylėti,- kalbėjo mergina.- Kartais tam reikia drąsos. Džiaugiuosi, jog jos turiu eilėraščiui sukurti, kritikos žodžiams išklausyti ir tuo pačiu augti”.


Drožėjo kūrybos tąsa šeimoje– iki ketvirtos kartos

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2006-06-09

Šiandien Kretingos muziejuje atidaroma paroda, skirta visoje Lietuvoje garsaus liaudies meistro, kretingiškio Juozo Lukausko 100–osioms gimimo metinėms. Prie? septynerius metus Anapilin išėjusio tautodailininko įskiepytą gebėjimą kaltu „prakalbinti medį“ šiandien tęsia jo šeimos atžalos: 74–erių sūnus Feliksas Lukauskas bei 26–erių proanūkis Tadas Šorys.

Kokį Juozą Lukauską mena artimiausi jo aplinkos žmonės ir kokią kūrybos brydę jų gyvenime nubrėžė ši spalvinga ir ryški asmenybė, su F.Lukausku ir T.Šoriu šnekučiavomės jaukią kaimišką sodybą primenančiuose jų senolio namuose, Laisvės gatvėje.


Dvyliktokas išleido poezijos knygą

  • Genė DRUNGILIENĖ
  • Smiltys
  • 2006-05-12

“Kūryba man – tartum kuras: įsipilu ir važiuoju toliau. Kūryba – tarsi karyba: kariauju su kasdienybe ir dažniausiai auka esu aš pats“, - sakė dvyliktokas Mindaugas Kazbaris, neseniai 300 egzempliorių tiražu išleidęs pirmąją savo poezijos rinktinę „Brūkšniniai kodai“.


Scenos paviliotas

  • Danutė DUNAUSKAITĖ
  • Smiltys
  • 2006-05-12

Kretingos Egidijaus Radžiaus teatro aktorius Valdemaras Povilaitis, švęsdamas jubiliejinę savo gyvenimo ir buvimo šiame teatre sukaktis, linkęs manyti, jog žmogaus prigimtyje užkoduoti nenumatyti posūkiai, kurių esmę pačiam sunku paaiškinti. Teatro senbuvis negalėtų dabar pasakyti, kokiais keliais teatras, tapęs viena svarbiausių saviraiškos erdvių, atėjo į jo gyvenimą ir pasiliko. Visam laikui...


Jaunos poetės pasaulyje - brandi kūrybinė patirtis

  • Danutė DUNAUSKAITĖ
  • Smiltys
  • 2006-05-12
Respublikinio jaunųjų filologų konkurso III vietos laimėtoja Benedikta Daukšaitė su savo eilėraščiais žada dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose.

Pranciškonų gimnazijos mokinė Benedikta Daukšaitė tapo viena iš respublikinio jaunųjų filologų konkurso nugalėtojų. Užimta trečioji vieta merginai atvėrė kelius dalyvauti “Poezijos pavasario” renginiuose. Baigiamojoje klasėje besimokanti jaunoji poetė džiaugėsi ne tik laimėjimu, bet ir tuo, kad jai nebereikės laikyti vienos iš gimtosios kalbos egzamino dalies - interpretacijos.

Paklausta, kada pradėjusi kurti eiles, mergina išsitarė, jog rimčiau į šį pomėgį pažvelgė prieš pusantrų metų. Rašyti, anot Benediktos, skatina vizualioje aplinkoje kritusi į akis detalė. “Aš užrašau viską, ką matau,- sakė mergina.- Bet kartu ir matau, ką rašau. Mano vaizduotė labai plati. Ryškūs vaizdai įsigeria į atmintį ir neduoda ramybės”.

Konkursui atrinktas nedidelis pluoštelis eilėraščių tarsi patvirtino rašytojo Tomo Venclovos pasakytus žodžius, jog tikram poetui save išreikšti jų užtenka trijų dešimčių. Konkurso vertinimo komisijos, kurią sudarė tokie žinomi poetai, kaip Jonas Liniauskas, Gitana Montrimaitė, Šlepikas, nuomone, Benediktos Daukšaitės eilėraščiai pasižymi profesionalumu. Jie patarė merginai juos publikuoti kultūros savaitraščiuose “7 meno dienos”, “Šiaurės Atėnai”.

Pranciškonų gimnazijoje yra nemažai kuriančių mokinių. Benedikta pasakojo, jog jie bendrauja tarpusavyje, daug diskutuoja apie kūrybą, pataria vieni kitiems. “Visi rašome skirtingai,- sakė Benedikta.- Turime savitą stilių, temas, formą. Su Mindaugu Kazbariu esame draugai, jis - geras kritikas, ir aš klausau jo patarimų”.

Pagyrimo žodžių mergina negailėjo ir savo klasės auklėtojai, mokytojai Joanai Žilaitienei. Ji tikėjo merginos talento galia, ragino dalyvauti įvairiuose renginiuose, konkursuose, kad tik išeitų į viešumą, neliktų su savimi viena. “Pirmą kartą sutikau žmogų, kuris vardan mūsų, savo auklėtinių, tiek aukotųsi,- kalbėjo mergina.- Joana Žilaitienė - mano eilėraščių pirmoji vertintoja ir skatintoja. Jos dėka patikėjau, kad savyje turiu kūrėjos gyslelę”.

Paklausta, kaip jaunas žmogus, kuriam tik 19 metų, gali savo kūryba prilygti profesionalams, Benedikta samprotavo, jog nereikėtų profesionalų sureikšminti, nes jie - tokie pat žmonės, kaip ir mes. Kūrybinė branda, anot merginos, ateina labai skirtingu laiku. Vyresni turi didesnę gyvenimo patirtį, o jauni - savitą būties potyrį. “Mes, jaunesni, savaip jaučiam tai, ką rašom. Tuo savotiškumu galime prilygti profesionalams“.

Gyvenanti egzaminų nuotaikomis, mergina sakėsi kartas nuo karto vis prisėdanti prie savo eilėraščių, vis juos taisanti, redaguojanti: “Nenoriu, kad pasimirštų konkurso komisijos pasakytos pastabos ir patarimai”.


“Gyvenu nuolatiniame kūrybiniame procese”

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Smiltys
  • 2006-05-12

Ne per seniausiai surengęs savo autorinį koncertą “Per gyvenimą su daina”, šiandien muzikos mokytojas ekspertas, chorų vadovas ir dirigentas, kompozitorius Aloyzas Žilys gyvena savo paties sumanyto chorų festivalio “Aš atdarysiu dainų skrynelę” rūpesčiais. Chorinės muzikos mėgėjai chorų muzikos šiandien klausysis Kretingos katalikų bažnyčioje, vienuolyno kiemelyje, kur suskambės ir Aloyzo Žilio sukurtos dainos “Svajos”, “Gera”, “Mano Kretinga”. Pastarąją dainą atliks jungtinis choras, kuriam diriguos festivalio meno vadovas Aloyzas Žilys. Kūrinius atliks ir jo vadovaujami moterų choras “Svaja” bei vyrų choras “Žilvinas”.


“Gintaro dainelės” - taip vadinasi pirmasis kretingiškio mokytojo, kompozitoriaus ir atlikėjo Gintaro Puco dainų rinkinys vaikams. Jame - ne tik 16 dainelių natos, iliustruotos žaismingais dailininkės Violetos Stumbrienės piešiniais, bet ir kompaktinis diskas.


Profesionalios dailininkės, Lietuvos dailininkų sąjungos narės, kretingiškės Lidijos Kuklienės tapybos ir kaligrafijos darbų paroda “Žolės šneka”, balandžio 4 d. atidaryta Lietuvos Respublikos Seimo Parlamento galerijoje - įvykis ne tik pačios menininkės kūrybinėje biografijoje. Tai akivaizdus įrodymas, kokių meno aukštumų gali pasiekti žmogus, gyvenantis ir kuriantis periferijoje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas