Pajūrio naujienos
Help
2023 Vasaris
Pi 6132027
An 7142128
Tr181522
Ke291623
Pe3101724
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar rinktumėtės balsavimą internetu, jeigu būtų tokia galimybė?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Smiltys

Koncertas skirtas Tarptautinei muzikos dienai

 • Aldona KAREČKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-10-13

Minint Tarptautinę muzikos dieną, Kretingos kultūros centre muzikos gerbėjai turėjo progos išgirsti Valentinos Vadoklienės rečitalį. Jai akompanavo Tatjana Romaškina, renginį vedė aktorė Regina Šaltenytė.


“Man norisi, kad mano kūryba neštų gėrį”

 • Danutė DUNAUSKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-10-13

“Įstabaus, reto balso savininkė”,- taip apie Angelę Joknytę, “Katalikų radijo” laidoje pristatydamas muzikos ir labdaros projektą PAX ET BONUM (Taika ir gėris), pasakė pranciškonų kunigas Arūnas Peškaitis. Šio projekto koncertuose Angelė dalyvavo kartu su Respublikoje žinomais atlikėjais: Judita Leitaite, Andriumi Mamontovu, Kostu Smoriginu, Marija Krupovec ir kitais.


Atidengs paminklą bulvei

 • Smiltys
 • 2006-09-08

Rytoj, rugsėjo 9 dieną, Nasrėnuose (Kūlupėnų seniūnijoje) vyks jubiliejinė bulvės šventė. Šventės pradžia - 12.00 val.

Mintis parengti projektą “Bulvė - žemaičių karalienė” kilo kultūros centro direktorei Konstancijai Macienei.

- Vykdydami rajono etnokultūros programą, negalime pamiršti ir kulinarinio paveldo bei jo panaudojimo šiandien,- sakė ji.- Todėl ir buvo sumanyta surengti bulvės šventę Nasrėnuose, kur diskutuosime apie bulvės kilmę, dalyvaujant biomedicinos mokslų daktarui Kęstučiui Rainiui bei Šventosios girininkui, Kretingos rajono savivaldybės Tarybos nariui Rimantui Kvikliui.

Šį pavasarį suėjo 200 metų, kai Nasrėnuose pradėtos auginti bulvės (tai skelbia rašytiniai šaltiniai), kurių keletą iš Klaipėdos (tada Mėmelio) parvežė pasiturintis ūkininkas Pilypas Brazdauskis savo šeimynai. Paragavę ir 5 bulvikes sėklai palikę, taip ir prisidaugino.

13.00 val. bus atidengtas paminklas bulvei (autorius Alfonsas Skiesgilas). Taip, tai bulvei! Antrajai mūsų duonai, kuri turi ne tik įdomią praeitį, bet ir puikią ateitį. Pasirodo, bulvių baltymuose yra 14 (iš 20) nepakeičiamų aminorūgščių, labai reikalingų mūsų organizmui. Juk bulvė - vienintelis kultūrinis augalas, kuriuo maitindamasis ir nevalgydamas jokių kitokių produktų, žmogus gali gyventi gana ilgai.

13.30 val. pažiūrėję Kartenos teatro spektaklį “Žmogus, kuris savo veido ieškojo” (rež. Martina Žąsytienė), klausysimės kultūros centro folkloro ansamblio “Gervelė” (vad. D.Černienė) ir liaudiškos kapelos “Sodžius” (vad. Vyt. Kubilinskas) žemaitiškų dainų, pasigrožėsime keliaujančia amatų mokyklėle (projekto vad. D.Brazdeikienė), kur audimo ir piešimo pamokėles praves tautodailininkai R.Vaišnorienė ir A.Sereika.

15.00 val. matysime Egidijaus Radžiaus teatro spektaklį Sofijos Kymantaitės-Čiurlionienės “Kuprotas oželis”. Po to degustuosime bulvių patiekalus, kuriuos pagamins Imbarės, Kūlupėnų ir Laivių bendruomenių šeimininkės bei Kretingos rajono tautodailininkų klubo “Verpstė” narės. Ragausime ir galėsime įsigyti Jadvygos Balvočiūtės, Adelės Karaliūnaitės, Ilzės Jansonės (Latvija) vaistažolių arbatų.

Linksmins ir pasišokti kvies Kūlupėnų liaudiškos kapelos (vad. St.Jucys ir A.Žvinklys), o Salantų kūrybos mėgėjų klubas “Paveiziek” (vad. L.Kaubrytė) pakvies pažiūrėti savos programos.

Bulvės jubiliejinę šventę pasižadėjo vesti išradingieji vedėjai Birutė Laučienė ir Nerijus Gedminas.

Vita BERNIUTĖ


Kretingiškė tautodailininkė Genovaitė Čejauskaitė rugsėjo 11-ąją švęs jubiliejinį – 70-ąjį –gimtadienį. Ta proga menininkės darbų parodos atidaromos Kretingos kultūros centre, bibliotekoje ir bažnyčios galerijoje. „Pie?imas man duoda meilę, gerumą, džiaugsmą, - visas gyvenimo spalvas. Piešimas yra ir mano gydytojas“, - prisipažino nuo jaunystės neįgali dailininkė.


Nors dar tebevyksta devintasis operos ir simfoninės muzikos festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro direktorė Audronė Žigaitytė – Nekrošienė prakalbo apie naujas idėjas. Viena jų – į salę pritraukti klausytoją iš provincijos.


Nenuilstančio fotomenininko kelyje - Kretinga

 • Danutė DUNAUSKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-08-11

Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narį Adą Sendrauską - “Palangos fotocentro” vadovą, “Palangos fotoklubo 750” įkūrėją ir administratorių kalbinome likus trim dienom iki parodos “Kolegos, draugai, bičiuliai” atidarymo Klaipėdos fotogalerijoje. Nenuilstantis, idėjų kupinas menininkas šia paroda sakėsi sutinkąs savo “juokingą” 50-ies metų gyvenimo jubiliejų.


Dalijos Kiliesienės kūryba, kurią ne kartą publikavo “Smiltys”, išsiskiria profesionalia mintimi, giliais išgyvenimais. Poteksčių paslaptis, įausta ne tik į kūrybinį audinį, bet ir žvelgia iš skvarbių šios moters akių.

Su Dalija galima kalbėti apie viską - literatūrą, teatrą, filosofuoti, gvildenti sudėtingas psichologines temas. O paklausta, iš kur ji tokia čia, Kartenoj, toli nuo sostinių, nuo didmiesčių, nusišypso ir pacituoja Antuaną de Sent Egziuperi - “iš vaikystės...”

Save vadina kaimo “daktarka” ir niekada nesiafišuoja, jog yra garsaus bibliografo, nuveikusio didelius darbus lituanistikos srityje - Vytauto Jurgučio duktė. Iš jo galbūt ir paveldėjo tas kūrybines nuojautas, kurios štai jau daug metų svarina ją prie balto popieriaus lapo.


Natose išgirdęs žodį...

 • Danutė DUNAUSKAITĖ
 • Smiltys
 • 2006-07-14

Daugeliui vasara - ilgai laukto poilsio metas, tačiau Pranciškui Narušiui - Klaipėdos universiteto dėstytojui, profesoriui, Menų fakulteto Džiazo katedros vadovui - pats darbymetis.


Jau 10 metų Kretingos E.Radžiaus dramos teatre dirbantis režisierius Nerijus Gedminas prisipažino, jog teatras yra jo gyvenimas.

Kretingos Egidijaus Radžiaus dramos teatras dalyvavo Punske įvykusiame Klojimo teatrų festivalyje „Krivūlė - 2006“, kuris buvo rengiamas 19-ą kartą.

Teatro vadovo Nerijaus Gedmino teigimu, šis festivalis, kuriame kretingiškiai dalyvavo antrąkart - lyg bendraminčių susibūrimas, kurio negalima laikyti konkursu. Vis tik N. Gedminas džiaugėsi, jog E. Radžiaus dramos teatro pasirodymas buvo vienas paskutiniųjų dalyvių sąraše, o tai reiškia - vienas geriausių ir stipriausių.

Šiais metais festivalis tapo dviguba švente, mat Punske jis vyko jau 15-ą kartą. Renginį organizavo Punsko lietuvių kultūros namai bei Lenkijos lietuvių draugija.

Iš viso per dvi festivalio dienas Punsko scenoje pasirodė 14 kolektyvų, dalis jų buvo iš Lietuvos. Maždaug 100 vietų salėje žiūrovų netrūko nė vieno pasirodymo metu, tačiau kretingiškių spektaklis susilaukė ypatingo dėmesio.

Punske vykusiame Klojimo teatrų festyvalyje kretingiškių parodytas “Kuprotas oželis” sulaukė didelio dėmesio.

Į konkursą išvyko trylika E. Radžiaus teatro aktorių, iš kurių šeši pasirodė spektaklyje. Kretingiškiai šiame renginyje suvaidino S.Čiurlionienės-Kymantaitės „Kuprotą oželį“, kurio nauja redakcija festivalio metu buvo parodyta 9 kartą. N. Gedminas teigė, jog tai gana silpna amžiaus pradžios pjesė, tačiau pasitelkus farsinius elementus pavyko pabėgti nuo buitiškumo ir tai neliko nepastebėta.

Spektaklyje jaunuosius suvaidinę Antanas Jonaitis bei Dovilė Paulauskaitė pasakojo, jog labiausiai jiems įsiminė specifinė Punsko gyventojų lietuvių kalba, jų pastangos išsaugoti lietuvybę bei nuoširdus palaikymas, kurio sulaukė iš kitų festivalio dalyvių. Spektaklyje vaidmenis taip pat atliko L. Grikpėdienė, V. Lubys bei pats teatro vadovas N. Gedminas.

E. Radžiaus dramos teatras yra vieta, į kurią gali ateiti kiekvienas norintis. Nors šis teatras laikomas suaugusiųjų mėgėjų teatru, aktorių amžius - nuo 14 iki 70 m. Vadovo teigimu, teatre vaidinančių žmonių skaičius kinta nuolat. 2006 m. į sąrašus įtraukti 33 žmonės ir tik 5 iš jų dar nespėjo pasirodyti scenoje. Pasak N. Gedmino, su vienais dirbti labai lengva, su kitais sunkiau, tačiau visi čia ateinantys yra lygūs ir visi laikomi aktoriais, nepriklausomai nuo amžiaus ar išsilavinimo. Vienas iš jaunosios kartos teatro aktorių A. Jonaitis prisipažino, jog labai svarbu, kad šiame kolektyve nėra veidmainiavimo ir kiekvienas gali sulaukti draugiškos kritikos.

Šiuo metu E. Radžiaus dramos teatras rengiasi lapkričio mėnesį įvyksiančiam Lietuvos mėgėjų teatrų šventės„Atspindžiai“ Žemaitijos regioniniam turui.

Viktorija VAŠKYTĖ


Choro vadovas T.Ambrozaitis įsitikinęs, jog komisija įvertino vidinę choro jėgą.

Lietuvos suaugusiųjų chorų konkurso I ture sublizgėjęs bei antrąją vietą mišrių chorų kategorijoje užėmęs Kretingos kamerinis choras jau laukia II turo, kuriame taip pat tikisi sėkmės.

Vienintelis Kretingoje kamerinis choras, jau beveik penktus metus vadovaujamas Tomo Ambrozaičio, I konkurso ture surinko net 90,4 balus iš šimto galimų ir tik šiek tiek nusileido I vietą užėmusiam Vilniaus kameriniam chorui „Aidija“ (94,8 balo).

Vadovas T. Ambrozaitis teigia, jog tokį aukštą įvertinimą nulėmė ne tik sėkmė, bet ir tai, jog į konkursą choristai vežėsi dar „karštą“ muziką. Chorų konkursas vainikavo įtemptos darbo savaitės pabaigą, kurios metu buvo įrašinėjama antroji šio choro kompaktinė plokštelė „Klaipėdos krašto sakralinė muzika“. Jos kūrinių kompozitoriai - A. Remesa bei G. Purlys.

Pasak vadovo, šie konkursai organizuojami siekiant apžvelgti Lietuvos chorų lygį ir rengiami likus metams iki kiekvienos dainų šventės. Dalyvius vertino speciali chorvedžių komisija, kuri važinėjo po didžiuosius miestus, tapusius konkurso centrais. Šiemet visos Vakarų Lietuvos chorai rinkosi Klaipėdos universiteto menų fakultete.

Kretingos kamerinio choro atlikėjai džiaugėsi konkurse iškovota antrąja vieta, tačiau neslėpė, jog II ture sieks visiškos pergalės.

Konkurse Kretingos kamerinis choras pristatė 15 minučių programą, kurią sudarė 5 skirtingo žanro kūriniai - nuo sakralinės muzikos iki džiazinės aranžuotės. T. Ambrozaitis teigė, jog tokia stilių įvairove norėta įrodyti neribotas choro galimybes.

Kretingos kamerinis choras dažnai pasirodo įvairiuose Lietuvos miestuose, prieš porą metų teko koncertuoti Prancūzijoje, tačiau tokiame konkurse dalyvavo pirmąkart. Nors šį chorą sudaro vos 18 žmonių ( paprastai būna 27-30 ), tai nesutrukdė puikiai pasirodyti bei į savo miestą parvežti I kategorijos diplomą. Iš viso Lietuvoje yra tik 8 pirmos kategorijos mišrūs chorai.

Viena iš 12 Kretingos kamerinio choro atlikėjų moterų D. Brazdeikienė, vadovo vadinama pirmuoju choro daigu, teigė, jog iš konkurso parsivežė neišdildomus įspūdžius, kurių neįmanoma perteikti žodžiais - tai reikia pajusti. Tuo tarpu T. Ambrozaitis džiaugėsi, jog po puikaus pasirodymo sulaukė kvietimų koncertuoti.

Šiuo metu Kretingos kamerinis choras ruošiasi ne tik II konkurso turui, kuris įvyks spalio 14 dieną Vilniuje Šv. Kotrynos bažnyčioje, bet ir tarptautiniam festivaliui Nidoje „VOX Akademija“, kuriame rugpjūčio 26 dieną Kretingos choristams paskirtas solinis vakaras Senojoje Nidos Liuteronų bažnyčioje.

Viktorija VAŠKYTĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas