Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Nepilnametę išgelbėjo nuo priverstinio aborto

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Problema
  • 2007-01-16

Penktadienį į Kretingos Vaiko teisių apsaugos tarnybą buvo atvežta nėščia šešiolikmetė, Klaipėdos „Danės“ vaikų globos namų auklėtinė. Merginą atlydėjęs kretingiškis verslininkas Saulius Galdikas tvirtino, jog nepilnametei buvo ketinta priverstinai padaryti abortą.

Pasak S.Galdiko, penktadienio rytą „Danės“ vaikų globos namų slaugytoja atlydėjo mergaitę į Klaipėdos ligoninės ginekologijos skyrių, kur jai turėjo būti atliktas abortas. Tačiau mergaitė tam pasipriešino. Ji paskambino pažįstamai klaipėdietei Saulei Mockienei. Kai S. Mockienė šią žinią perdavė S.Galdikui, jis suskubo atvykti į ligoninę.

„Ligoninėje kilo konfliktas su slaugytoja: ji šaukė, neva, kas tu toks, kad kišiesi ne į savo reikalus. Pagrasino iškviesti policiją. Sakau, kvieskit, ką norit, bet vaiko skriausti neleisim. Slaugytoja tvirtino, jog mergaitė pati norinti darytis abortą, tačiau ligoninėje apsigalvojusi. Mergina iš pradžių sutiko dėl aborto, nes bijojo, kad su kūdikiu ją pačią gali išmesti iš vaikų namų“, - „Pajūrio naujienoms“ pasakojo kretingiškis verslininkas.

Kretingos Vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Violeta Lukoševičienė susisiekė su šios tarnybos atstovais iš Klaipėdos. Tos pačios dienos pavakare šių įstaigų atstovai atvyko į Kretingą ir išsiaiškino situaciją. Globos namų atstovė tikino, jog dėl šio atvejo buvusi sukviesta komisija, į kurią atvyko ir nepilnametės brolis. Mergaitė tuomet apsisprendusi negimdyti.

„Nepilnametei V.Lukoševičienė paaiškino, jog ji ne tik negali būti išvyta iš vaikų namų, bet turi netgi teisę gauti atskirą kambarį ir gyventi su kūdikiu iki 18 metų. Po to su vaiku ji kurį laiką galėtų įsikurti Krizių centre“, - kalbėjo S.Galdikas.

Nurimusi mergaitė vėlų penktadienio vakarą sugrįžo į „Danės“ globos namus.

„Man nebuvo vis vien: padarys mergaitei abortą ar ne. Juk ji pati – dar vaikas. Čia mąsto vienaip, čia – kitaip. Įsivaizduokit: su kokia našta jai reikės gyventi, nužudžius savo kūdikį. Pastebėjau, kad „Danės“ globos namų auklėtiniai nėra parengti gyvenimui, jie neturi gyvenimo motyvacijos. Suaugusieji turėtų padėti, patarti, tačiau „Danės“ globos namuose nėra netgi psichologo. Vaikas neturi net kam atsiverti. Ši mergaitė vaikų namuose augo nuo 5-erių metų, tačiau niekas nesugebėjo jos paguosti, paaiškinti jos teises, įkvėpti vilties kitaip gyventi“, - samprotavo S.Galdikas.

Kretingiškis tvirtino, jog šią nepilnametę bei kitus „Danės“ globos namų auklėtinius jis pažįsta jau kurį laiką.

Pernai lapkritį Klaipėdos Evangelijos bažnyčia, kurios padaliniui Kretingoje ir vadovauja Saulius Galdikas, Šventojoje buvo surengusi stovyklą 78-iems „Danės“, „Ryto“ bei „Smiltelės“ globos namų vaikams. S.Mockienė stovykloje buvo mergaičių grupės vadovė. S.Galdiko žodžiais, moteris ir toliau bendrauja su mergaitėmis: šios jai skambina, jos susitinka, ir merginos atveria jai savo širdis.

„Tačiau S. Mockienės į „Danės“ vaikų namus nebeįleidžia. Neva, administracija nustatė nepageidaujamą mūsų bažnyčios poveikį vaikų psichologijai. Atseit, vaikus norime įtraukti į savo bendruomenę, - kalbėjo S.Galdikas. – Kai su šiuo atveju susiję institucijų atstovai sužinojo, jog esu iš Evangelijos bažnyčios, pradėjo kreivai žiūrėti į pastangas išgelbėti užsimezgusią gyvybę. Iš tiesų, šis atvejis atskleidė gilią problemą valstybės mastu, kad vaikų globos įstaigose vaikų auklėjimas yra labai žemo lygio“.

Stovyklos metu, S.Galdiko žodžiais, buvo atlikta vaikų apklausa. Tik 4 iš 78 vaikų, išėję iš valdiškų namų, įsivaizduoja tolimesnį normalų gyvenimą: mokslas, šeima. Likusios merginos galvoja išvažiuoti į užsienį uždarbiauti, o vaikinai galvoja kaip nors „ištempti“ iki 24-erių. Vėliau ne vienas jų kaip išeitį mato kalėjimą.

V.Lukoševičienė tikino, jog incidentu dėl nepilnametės susidomėjo Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė, ir tą patį penktadienio vakarą išvyko į Klaipėdą pradėti tyrimą. Kontrolierė nustatys, ar buvo pažeistos nepilnametės teisės ir ar iš tiesų ji buvo verčiama daryti abortą.

Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nepilnamečiai savo valia lytiškai santykiauti gali nuo 14 metų. Todėl niekas negali nepilnametės priversti daryti abortą.

„Nemanau, kad „Danės“ globos namų darbuotojai siekė prievartos prieš mergaitę. Tiesiog kažkas deramai „nesusidėliojo“ jų santykiuose“, - įsitikinusi V.Lukoševičienė. Jos nuomone, dabar su šia nepilnamete turės dirbti didelis specialistų būrys, kurį privalės parūpinti vaikų namų administracija.

V.Lukoševičienė mano, jog nepilnamečių nėštumų nutraukimas yra didelė valstybės masto problema, ir kad jau šiandien valstybės „galvoms“ reikėtų rimtai susirūpinti abortų prevencija.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas