Pajūrio naujienos
Help
2023 Gruodis
Pi 4111825
An 5121926
Tr 6132027
Ke 7142128
Pe18152229
Še29162330
Se310172431
Apklausa

Ar atvykstantieji dirbti iš Baltarusijos kelia pavojų Lietuvos saugumui?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Apklausa

„Pajūrio naujienų“ skaitytojai kviečiami išrinkti 2023-ųjų Metų žmogų!

Saulius Paulius BYTAUTAS
Auksė ANTULIENĖ
Romaldas SAKALAUSKAS
Lukas KUBILIUS
Simona MONTVYDAITĖ-KAYA
Virginijus BRAZAUSKAS
Dovydas BAJORAS
Tadas ROMEIKA
Janė LEŠČIAUSKIENĖ
Daiva DUDĖNIENĖ
Gražina KATKUVIENĖ
Gintaras ŽIOBAKAS
Komentarų topas

Brangs vanduo

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Savivaldybėje
  • 2006-05-26

Vakar “Kretingos vandenų” direktorius Algimantas Šteinys Savivaldybės Tarybai pranešė, jog įmonė kreipiasi į kainas reguliuojančią respublikinę komisiją dėl įmonės “Kretingos vandenys” tiekiamo ir kanalizuojamo vandens kainų padidinimo, ir kad vanduo brangs 19-20 procentų.

A.Šteinys išvardijo vandens kainas didinti verčiančias priežastis. Brangsta benzinas, dyzelinis kuras, kiti energetiniai ištekliai, produkcijos savikaina padidėjo pastačius tiekiamo vandens valymo stotį centrinėje vandenvietėje, atnaujinus nuotekų valymo įrenginius Bajoruose. Nuotekų valykloje įdiegta dumblo sausinimo technologija, kuria naudojantis reikalingi dideli specialios medžiagos - polimerų - kiekiai. “Kretingos vandenims” atidavus kaimų vandentiekio sistemas ir jų eksploataciją, padidėjo įmonės išlaidos vandens kokybės tyrimams. Pernai laboratorijai Klaipėdoje už šią paslaugą įmonė sumokėjo 130 tūkst. Lt. A.Šteinys pripažino, jog kaimo vandens ūkio prijungimas padidino produkcijos savikainą. Anot direktoriaus, nuo 1998 metų “Kretingos vandenų” darbuotojams nėra didinti atlyginimai. Vidutinis įmonės darbuotojo užmokestis - 1147 Lt - atsilieka nuo Respublikos vidurkio - 1380 Lt. Padidinus vandens kainas, planuojama padidinti ir darbuotojų atlyginimus.

Pastaraisiais metais “Kretingos vandenys” dirbo nuostolingai. “Jeigu nebus padidintos kainos, įmonė neišsilaikys”,- perspėjo rajono Savivaldybės meras Valerijonas Kubilius. Meras pritarė kai kurių Tarybos narių susirūpinimui, kad išaugusios vandens kainos pablogins ir taip nelengvą mažas pajamas gaunančių žmonių gyvenimą, tačiau, jo manymu, tai jau kita problema, kurią reikia spręsti didinant pensijas, pašalpas. Respublikinės kainų komisijos išvada dėl naujų “Kretingos vandenų” tiekiamo bei kanalizuojamo vandens kainų bus gauta ne anksčiau kaip po 3 ir ne vėliau kaip po 6 mėnesių. Tad vanduo turėtų pabrangti dar šiemet.

Kiti klausimai

Trūksta dantų protezuotojų

Taryba patvirtino 2005 metų rajono Savivaldybės biudžeto įvykdymo apyskaitą. Per praėjusius metus rajono Savivaldybė gavo 58 mln. 925,4 tūkst. Lt pajamų, išleido 58 mln. 459,7 tūkst. Lt. Svarstant išlaidas, Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas Povilas Turauskis domėjosi, kodėl liko nepanaudotų pinigų, skirtų dantų protezavimui. Savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė aiškino, jog įsisavinti nepavyko Teritorinės ligonių kasos (TLK) metų pabaigoje - lapkritį - skirtų papildomų lėšų. “Vienas žmogus to darbo nepadarys, o privačiai dirbantys stomatologai jo nenori, nes per maži įkainiai”,- teigė gydytoja.

Už TLK ir rajono Savivaldybės skirtus pinigus dantys protezuojami pensininkams, vaikams iki 18 metų amžiaus, dar kelioms negausioms gyventojų grupėms. Tam, kad gautų šią valstybės paramą, žmonės stovi eilėje. V.Verbutienė patikino, jog Kretingoje eilė dantims protezuoti yra mažiausia apskrityje, kadangi Kretingos savivaldybė šiam tikslui lėšas skyrė jau keletą metų, kuomet kitose savivaldybėse buvo tenkinamasi tik TLK duotais pinigais.

Per praėjusius metus dantų protezavimui rajone buvo išleista 119 tūkst. Lt. Nepanaudota liko apie 12 tūkst. Lt. Pinigų yra, rajono valstybinėse gydymo įstaigose trūksta stomatologų dantims protezuoti. “Deramės su privačiais stomatologais”,- teigė V.Verbutienė dėl nepanaudotų pinigų nepatenkintiems Tarybos nariams.

Patikslino biudžetą

Taryba padidino Savivaldybės biudžeto šių metų pajamas iš valstybės biužeto gautais 732,6 tūkst. litų. Gautus pinigus paskirstė: 4,3 tūkst. Lt - vienkartinėms kompensacijoms asmenims, nukentėjusiems likviduojant Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinius, 147 tūkst. Lt - paramai mažas pajamas gaunančioms šeimoms dėl kuro pabrangimo, 38 tūkst. Lt - pylimams Kartenos miestelyje sutvirinti, 173 tūkst. Lt - bibliotekininkų darbo užmokesčiui padidinti 20 proc., 370 tūkst. Lt - socialinio būsto fondui plėtoti Savivaldybėje.

Iš rajono Savivaldybės biudžeto apyvartos lėšų Taryba 15 tūkst. Lt skyrė gabiems moksleiviams ir juos rengusiems mokytojams apdovanoti. 51 tūkst. Lt iš Savivaldybės biudžeto skirta vaikų vasaros poilsio stovykloms organizuoti. Dar 82,4 tūkst. Lt vaikų vasaros stovykloms skirta iš Švietimo ir mokslo ministerijos lėšų. Lėšos skirtos net 70 vaikų vasaros poilsio, nusikalstamumo, pirminės narkomanijos prevencijos programoms. Nepatenkintos buvo tik dvi programos - Salantų meno mokyklos (mokykla pateikė 4 programas) ir Pranciškonų gimnazijos programa dėl narkomanijos prevencijos, kuri nesurinko reikiamų 40 balų.

Nutolino paskolų grąžinimą

Taryba atidėjo Kretingos rajono savivaldybės paskolų AB DnB NORD bankui grąžinimo terminus. Už paskolą, paimtą 1998 metais iki 2012 m. rugpjūčio 25 d., už paskolą paimtą 1999 metais iki 2012 m. gruodžio 25 d. Negrąžinant paskolų, nemažėja mokamos palūkanos. Meras V.Kubilius ramino, jog palūkanos yra mažos.

Lopys duobes kitų gatvių sąskaita

Paaiškėjus, jog Kretingos miesto gatvių duobėms taisyti skirtų 200 tūkst. Lt neužtenka, Tarybos nariai pritarė siūlymui duobių tvarkymui skirti 100 tūkst. Lt papildomai. Be to, buvo skirta 11525 Lt Šiaulių gatvės rekonstrukcijos projekto rengimui. Paskyrus lėšas šioms reikmėms, mažiau liks lėšų J.Basanavičiaus ir J.Šimkaus gatvių rekonstrukcijos darbams.

Muziejus uždirbs daugiau pinigų

Patvirtintos naujos Kretingos muziejaus kainos, išplėsta mokamų paslaugų apimtis muziejui leis uždirbti dar daugiau specialiųjų lėšų. Pernai už paslaugas gavęs 206,6 tūkst. Lt Kretingos muziejus iš visų šalies muziejų uždirbo daugiausiai.

Tarybos Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Rimantas Kviklys siūlė sumažinti muziejaus lankymo 3 Lt mokestį pensininkams, tačiau sužinojęs, kad lengvata naudosis ir už lietuvius pensininkus gerokai turtingesni pensininkai užsieniečiai, savo siūlymą atsiėmė.

Šią vasarą atidarius vandens turizmo maršrutą Akmenos upe, vienai valandai už 10 Lt bus galima išsinuomoti valtį, už 5 Lt - vandens dviratį. Automobilių stovėjimo aikštelėje už 50 ct bus galima pasinaudoti biotualetu. Ar veiks šis tualetas ir žiemą, muziejaus direktorė Vida Kanapkienė neatsakė.

Įvertinti nuopelnai

Taryba suteikė Kretingos rajono Garbės piliečių vardus Laimutei Kristinai Grigaitienei už aktyvią visuomeninę veiklą, reikšmingą etninės kultūros ir paveldo puoselėjimą ir vydmantiškei Nijolei Rimkienei už aktyvią ir veiksmingą kūrybinę bei kultūrinę veiklą, jos sklaidą už rajono ribų, tautiškumo idealų puoslėjimą.

Vieno tūkstančio litų rajono Savivaldybės kultūros ir meno premijas Taryba skyrė: Živilei Adomaitienei - Kretingos meno mokykos choreografijos mokytojai ekspertei, Danguolei Gibišienei - Baublių bibliotekos vyr. bibliotekininkei, Juliui Kanarskui - Kretingos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjui, Raimundui Puškoriui - tautodailininkui, Birutei Stalmokienei - Kretingos rajono kultūros centro S.Įpilties filialo vedėjai.

Pirtį kūrena padangomis

Vakar Tarybos nariai išklausė gamtosaugininkų - Gamtos apsaugos agentūros Kretingoje vadovą Ričardą Kašėtą ir Savivaldybės ekologą Raimundą Jocių. R.Kašėtai teko atsakyti į Tarybos nario R.Kviklio priekaištus, kad privačių miškų savininkai nebaudžiami niokoja miškų urėdijos miškuose nutiestus kelius. R.Kašėta pripažino, jog didžiausia bausmė - 100 Lt bauda - miško kelių niokotojams yra per maža. R.Kviklys siūlė kreiptis į šalies Vyriausybę, Seimą, kad būtų įteisinta miškų savininkų atsakomybė už sudarkytus kelius, reikalavimas atstatyti kelius.

Tarybos narė Danutė Dunauskaitė nustebino net patį merą V.Kubilių, pareiškusi, jog Kretingos miesto pirtis Birutės gatvėje yra kūrenama... padangomis. R.Jocius prisipažino žinąs apie šią problemą, pirties savininką ne kartą įspėjęs, tačiau jo nebaudė nė karto. Tarybos nariai paragino ekologą imtis griežtesnių priemonių, kad padangų dūmai ir suodžiai iš pirties kamino nenuodytų miestiečių.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas