Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkai ministro nesulaukė

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-01-20

Penktadienį į Kretingos kultūros centrą susirinkę rajono ūkininkai laukė žemės ūkio ministro Kazimiero Starkevičiaus, tačiau vietoj jo atvyko ministerijos sekretorius Vytautas Grušauskas, lydimas Nacionalinės mokėjimo agentūros specialistų, Seimo nariai Vaidotas Bacevičius ir Egidijus Klumbys. Jiems ir teko išklausyti ūkininkų nepasitenkinimą dėl naujų mokesčių, vėluojančių tiesioginių išmokų, kitų problemų.

Vaidotas Bacevičius (iš kairės) susitikti su Kretingos rajono ūkininkais pakvietė Žemės ūkio ministerijos sekretorių Vytautą Grušauską.

Vėluojančios išmokos žlugdo ūkininkus ir peni bankus

Susitikimą su žemės ūkio ministru inicijavo Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Kretingos skyriaus taryba. Tiesioginių išmokų klausimas dienotvarkėje buvo vienas iš svarbiausių. Skyriaus pirmininkas Antanas Stonkus susirinkimui pranešė, jog rajono ūkininkams už 2008 metus yra išmokėta tik per 300 tūkst. Lt arba tik 9 proc. tiesioginių išmokų. “Laiku negavę išmokų ūkininkai yra priversti skolintis ir “maitinti” bankus”,- tvirtino jis.

Ministerijos sekretorius Vytautas Grušauskas susirinkusiuosius ramino, teigdamas, jog visas praėjusių metų išmokas žemdirbiai turėtų gauti per šių metų I ketvirtį, ir tik nedidelė dalis išmokų liks išmokėti balandžio mėnesį. Iki balandžio 30 d. šalies ūkininkams planuojama išmokėti 818 mln. Lt.

NMA atstovas teigė, kad išmokos pirmiausia mokamos tiems, kurie anksčiausiai pateikė paraiškas, ir nuo sausros nukentėjusių rajono ūkininkams. Kretingos rajono ūkininkai irgi pateko į šį nukentėjusiųjų sąrašą, tačiau eilėje yra paskutiniai, kadangi vėliausiai, tik praėjusių metų gruodį, pateikė duomenis NMA.

NMA atstovas tvirtino, jog išmokų mokėjimą stabdo ir klaidingos ūkininkų paraiškos - NMA patikrino ir autorizavo 2334 Kretingos rajono ūkininkų paraiškas išmokoms gauti. “348 paraiškose yra neatitikimų, 44 paraiškose deklaruotas žemės plotas viršija esamą. Išmokų prašo daugiau negu turi žemės. Būna, kad tą patį lauką deklaruoja du pareiškėjai”,- klaidas vardijo specialistas. Paraiškas vertinantys NMA specialistai ūkininkams siunčia laiškus, kuriuose nurodo paraiškų klaidas, kurias būtina ištaisyti. “Būtų gerai, kad į tuos laiškus atsakytumėte nedelsdami”,- prašė NMA specialistas.

NMA atstovai teisinosi, jog nespėja laiku patikrinti paraiškų dėl per didelio darbo krūvio. Paraiškoms vertinti agentūra netgi samdo ekspertus iš šalies. 2008 metais išmokoms gauti išlieka ta pati deklaravimo tvarka, tik bandydama pagreitinti paraiškų vertinimą ir išlaisvinti apskrityse dirbančius specialistus, agentūra šiemet stengsis įdiegti elektroninį pasėlių deklaravimą.

V.Grušauskas pažymėjo, jog šiemet Lietuvos ūkininkai gaus per 1 mlrd. Lt išmokų, iš jų - 637 mln. Lt iš ES, likusius - iš valstybės biudžeto. Kalbėdamas apie 2008 metų planus, sekretorius teigė, jog Žemės ūkio ministerija sieks, kad už 2009 metus išmokoms iš valstybės biudžeto būtų skirta ne mažiau kaip už 2008 metus - 451 mln. Lt. Iš ES tikimasi gauti daugiau - 760 mln. Lt ( 2008 m. buvo 637 mln. Lt).

V.Grušauskas pateikė 2009 metams planuojamų išmokų dydžius: už 1 ha grūdinių ir rapsų - 434 Lt, baltyminių augalų - 541 Lt, linų - 587 Lt, daugiamečių žolių, ankštinių mišinių - 420 Lt, pievų, ganyklų - 290 Lt. Už bulius - 643 Lt, karves žindenes - 620 Lt, skerdžiamus galvijus - 270 Lt. Už 1 toną pieno - 79 Lt. Sekretorius pranešė, jog ES komisarė pasirašė dokumentą dėl išmokų už pieno produktų eksportą. Tai turėtų paskatinti ir mūsų šalies pieno sektoriaus atgijimą. Dabar Lietuvos ūkininkai yra priversti 1 toną pieno parduoti už 760 Lt - žemiausią kainą Europos Sąjungoje. Kretingos rajone yra 3 sertifikuoti pieno ūkiai.

Reikalauja suvienodinti išmokas

A.Stonkaus teigimu, mokant išmokas, Lietuvos ūkininkai Europos Sąjungoje yra skriaudžiami, kadangi už 1 ha pasėlių gauna apie 110 eurų, kai šalių senbuvių - keliskart daugiau. Pavyzdžiui, Graikijos - 600 eurų. “Ir perspektyvoje naujosios šalys gaus perpus mažiau”,- pažymėjo jis. A.Stonkus siūlė panaikinti ES ūkininkų diskriminaciją suvienodinant išmokos dydį. Suvienodinta išmoka siektų apie 229 eurų už 1 ha. “Jeigu išmokos dydžio suvienodinimas yra labai radikali idėja, tuomet turėtų nustatyti bent maksimalios išmokos ribą - 350 eurų už 1 ha. Norėtume, kad šituos klausimus Žemės ūkio ministerija keltų ES oficialiam lygmeny”,- sakė jis. A.Stonkus valdžios atstovams priminė ir kitą nuolat rajono ūkininkų keliamą reikalavimą - peržiūrėti žemių derlingumo kriterijus, nes pagal dabartinius kriterijus smėlėtos pajūrio žemės, kurias dirba mūsų rajono ūkininkai, turi nepagrįstai aukštą našumo balą, todėl negauna išmokų už ūkininkavimą nenašiose žemėse.

Nepatenkinti užgriuvusiais mokesčiais

“Daroma viskas, kad prisidengus naujais mokesčiais sužlugdytų Lietuvoje ir tuos, kurie dar kruta”,- taip dabartinės šalies valdžios mokesčių politiką apibūdino LŪS Kretingos skyriaus tarybos narys Vladas Baltuonis, Kalniškiuose turintis kalakutų fermą. “Naujojo Seimo didelė klaida, kad sukėlė nepagrįstą paniką dėl krizės, o valdžios antikrizinis planas - bankų pelnams didinti”,- kalbėjo jis. V.Baltuonis tikino, jog panaikinus PVM lengvatą šalyje pagamintai šviežiajai mėsai, kentės ir grūdų augintojai, nes žlungant paukščių, kiaulių, galvijų fermoms, mažės grūdų poreikis. “Lietuviai gauna trečdalį išmokų, lyginant su tuo, ką ES gauna kiti. Bankų paskolų palūkanos auga. Visa tai verčia galvoti, ar išvis beverta ūkininkauti”,- svarstė V.Baltuonis.

Ūkininkas įsitikinęs, jog naujus mokesčius šalies valdžia turėjo įvesti ne iš karto, o palaipsniui. Jis nepritarė kasos aparatams turguje. “Latviai tą padarė. Pasekmė - turgininkus išvarė į darbo biržą ir klesti didieji prekybos centrai”,- sakė jis.

V.Baltuonis ragino šalies valdžią peržiūrėti naujus mokesčius ir sumažinti jų naštą ūkininkams, papildomai apmokestinant didžiuosius prekybos centrus už įvežamos produkcijos pardavimą. Skatinti lietuviškos produkcijos realizaciją. Siūlė apmokestinti nedirbamų žemių savininkus. “Jų žemė tapo spekuliacijos objektu, platina piktžoles, naikina melioracijos įrenginius”,- teigė jis. V.Baltuonis nepritarė ir papildomam didesnių kaip 14 sąlyginių vienetų ūkių apmokestinimui. Jam pritarė ūkininkas iš Rūdaičių S.Sandaras, pareiškęs, jog ūkių dydis turėtų būti nustatomas pagal hektarus, o ne “kažkokius” sąlyginius vienetus. “Pralošite. Dabar išdalinsime tuos ūkius į 5-6 dalis, šeimos nariams. Mokesčių surinksite mažiau. Kodėl tokia tamsi ta mokesčių skaičiavimo metodika?”- samprotavo ūkininkas.

“Norime, kad Seime atstovautumėte mums”,- sakė V.Baltuonis kretingiškių išrinktam Seimo nariui Vaidotui Bacevičiui. Seimo narys teisinosi, teigdamas, kad jis nėra mokesčių didinimo šalininkas, bet tuo pačiu negali nepritarti Vyriausybės programai, nes yra šią Vyriausybę suformavusios Seimo koalicijos narys. “Kuomet situacija bus suvaldyta, bus galima galvoti apie mokesčių mažinimą. Vasario - kovo mėnesiais bus sprendimų, darbų etapas, kaip suvaldyti šitą krizinę situaciją, skatinti ūkį. Atstovauti jums - ūkininkams, man reikia jūsų pagalbos”,- teigė V.Bacevičius, žadėdamas rajono ūkininkų reikalavimus perduoti žemės ūkio ministrui, Seimo Kaimo reikalų komitetui. Ragino ūkininkus spręsti problemų vykti ir į šalies sostinę, siūlėsi tarpininkauti.

E.Klumbys užtikrino, jog Seime nebalsavo nė už vieną mokesčių didinimo įstatymą ir papriekaištavo ūkininkams, kad jų asocijuotos organizacijos Seimui svarstant bei priimant naujus mokesčius buvo neaktyvios.

V.Bacevičius pateisino ministro neatvykimą į Kretingą. Ministras K.Starkevičius penktadienį dalyvavo ES žemės ūkio ministrų susitikime Berlyne. Ministras siūlęs susitikimą su Kretingos rajono ūkininkais atidėti šiam penktadieniui, tačiau susitikimo organizatoriai nesutikę.

Susitikti su ūkininkais penktadienį buvo atvykę ir rajono Savivaldybės vadovai - meras Valerijonas Kubilius, vicemeras Juozas Mažeika. Meras pažadėjo, kad iš Savivaldybės biudžeto pinigų sudaromas Kaimo rėmimo fondas ir šiemet nebus tuščias - į jį bus atseikėta apie 50 tūkst. Lt. “Galėsime paremti jūsų renginius, išvykas”,- sakė meras.

A.Stonkus įsipareigojo susitikime pateiktus siūlymus dėl mokesčių, kitų problemų apibendrinti ir pateikti Seimo nariui V.Bacevičiui, Žemės ūkio ministerijai, kitoms institucijoms.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas