Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Gąsdina nežinia ir kasos aparatai

  • Audra VENCKUVIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-01-16

Trečiadienį Kretingos turgus kunkuliavo nuo kalbų, aistrų ir audringų reakcijų. Jas kurstė valdžios ketinimas pareikalauti, kad ant turgaus prekystalių atsirastų kasos aparatai.

“Tegu džiaugiasi, kad patys darbo vietas susikuriame. Ir dar: čia – ne parduotuvė, žmonės ateina ne tik pirkti, bet ir pabendrauti. Kasos aparatai užkirstų tam kelią”, - kalbėjo ūkininkas Antanas Varinauskas.

Pardavėjai argumentuotai įrodinėjo, jog kasos aparatai turguje – absurdas. „Kasos aparatas atimtų galimybę žmogui pasiderėti dėl kainų. Neliktų pačios turgaus esmės. Nė vienoje kitoje valstybėje šitaip nėra“, - tvirtino savo paties užaugintas daržoves, riešutus ir obuolius po atviru dangumi pardavinėjęs ūkininkas Antanas Varinauskas iš Kalniškių.

Motinos ūkyje užaugintus vaisius bei daržoves greta pardavinėjusios Linos Kavarzienės nuomone, privalomi kasos aparatai turgui būtų smūgis. „Nebeliks turgaus, jei vers dirbti su kasos aparatais. Esu prekybos specialistė, žinau, kokių papildomų išlaidų atsirastų prekiautojui. Visų pirma, pats aparatas kainuoja juk ne 100 litų. Ir kiek juostos jam nuolat reikės, jei, pavyzdžiui, per dieną parduodu vidutiniškai už 100 litų? Neretai perkama po nedaug: pavyzdžiui, po 2 burokėlius, kurie kainuoja maždaug 30 centų. Būna, kai atiduodu veltui. Kaip tai aparatu užfiksuoti? Daugybė klausimų iškyla“, - aiškino moteris.

Prekiautojai kalbėjo suprantą, kad kasos aparatus jiems norima „įpiršti“, siekiant suvienodinti verslo sąlygas tiek įvežtiniams, tiek lietuviškiems produktams, tačiau logikos aiškinantis peripetijas šiuo klausimu pritrūksta. „Kaip įrodys, kad daržoves auginau aš pats? Negi negalės mano užaugintų vaisių pardavinėti anūkas? Į ką pavirs tas kasos aparatas po atviru dangumi? Ar turguje užteks elektros galios naujiems jos naudotojams? Kur ir kas tuos aparatus prijungs prie elektros linijos?“ – klausinėjo žmonės vienas kito ir diskutavo. Vyresnio amžiaus prekiautojai išgyveno, kad turgus jiems baigsis, nes išmokti naudotis kasos aparatu prireiks ne tik laiko, bet ir drąsos.

Nežinioje baimė auga

Ypač priešiškai buvo nusiteikę mėsos paviljono darbuotojai.

Ne šiaip sau - startuoti rengiamasi nuo mėsos produktų pardavėjų uždarose patalpose: šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje jau palaimintas sprendimas, kad mėsos pardavėjai, prekiaujantys uždaroje patalpoje, privalės turėti kasos aparatus, tik nenuspręsta, nuo kada. Numatoma, kad nuo kovo 1 dienos.

„Nesąmonė. Ypač senam žmogui. Kaip sugrubusiomis rankomis sugrabalioti tuos mygtukus?“ - stebėjosi pagal patentą savo pačios užaugintų kiaulių mėsą pardavinėjanti ūkininkė Zita Stankevičienė. Ji taip pat neįsivaizdavo, kokiu būdu tą aparatą ji patalpintų ant savo vitrinos, be to, nešildomoje patalpoje. Paaiškino, kad ir rankų nėra kaip tinkamai nusiplauti, nes vandens turi nedaug.

Moteris buvo susirūpinusi, kad be kasdien mokamo 22,5 Lt mokesčio už savo vietą nuo šių metų sausio 1 dienos kiekvieną mėnesį turgaus administracijai turės mokėti dar 20 litų.

Nuo šalčio sustirusios pardavėjos išgyveno dėl savo vaikų, kad vis sunkiau išlaikyti šeimą.

„Dirbdamos pagal patentą ligos atveju biuletenio negauname. Girdėjome, kad, praėjus metams, 9 proc. nuo suprekiautos sumos teks mokėti sveikatos draudimui. Nelogiška. Kas mums belieka?“ - klausė už prekystalių dirbančios moterys. Ir viena, ir kita suko galvą, ką reikės daryti su neparduota mėsa, kokie bus reikalavimai.

Ir taip sušalusias mėsos pardavėjas dar labiau stingdė nežinia ir dėl kitų Vyriausybės įstatymų pataisų.

Mėsos kainos po Naujų metų beveik nepasikeitė. Maždaug 1 litu šoktelėjo vis didesnę paklausą turinčių šaltienos rinkinių bei subproduktų kainos.

Būtų vedlys - priešintųsi

Nežinios ir gresiančių sunkumų sutrikdytame turguje sklandė ir pasipriešinimo idėjos.

„Seimas įsivaizduoja, kad turguje meduoliais sninga, o čia juk - tragedija. Kad kas nors organizuotų protesto akciją, būtinai prisidėtume“, - tvirtino lauke drabužius pardavinėjanti Ona Žilienė.

Ji neabejojo, kad kasos aparatus pastačius paviljonuose, ateis eilė juos įsigyti ir lauke įsikūrusiems pardavėjams. „Tada kils prekių kainos, ir pirkėjų paslaugoms liks viena „Maxima“, - įrodinėjo moteris.

„Po lietumi aparato nepastatysi. Teks pirkti pastogę. Kur tą aparatą įjungti? Ir už tai juk niekas neužmokės. Mokame 3 rūšių mokesčius, kaip dar mus apkraus? Prisideda buhalterija. Negi teks samdyti buhalterius?“ - pažėrė klausimų O.Žilienė.

Anot šalia prekiaujančių Genutės Gedvilienės ir Birutės Reinikienės, valdžia pjauna šaką, ant kurios pati sėdi.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas