Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Legalūs svaigalai – grėsmė nepilnamečiams

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Aktualijos
  • 2009-01-16

Netyla diskusijos apie smilkalais, oro gaivikliais ir aromatinėmis priemonėmis prekiaujančią parduotuvę „Amsterdamas“ Kretingoje. Dar laukiama ekspertų, tiriančių, ar produktuose esama narkotinių ar psichotropinių medžiagų, išvadų. Tačiau Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Violeta Lukoševičienė įsitikinusi, kad naujieji svaigalai – grėsmė, kurios pasekmes pajausime po kelerių metų.

„Nors ir paaiškėtų, kad tie produktai yra legalūs, kad juose nesama narkotinių medžiagų, bet jų svaiginamasis poveikis savaime yra žalingas, ypač – vaikams. Tiek valstybinės, tiek vietos savivaldos institucijos ir bet kuris žmogus privalo vaikus apsaugoti nuo neigiamo socialinio poveikio. Šiuo atveju – nuo tokios prekybos. Jei prekyba svaiginimosi priemonėmis nebus sustabdyta, turėsime didelių bėdų“, - kalbėjo V.Lukoševičienė.

Nors platintojai tikina neaptarnaujantys nepilnamečių, tačiau V.Lukoševičienė įsitikinusi: svaiginamosios medžiagos juos pasiekia.

„Alkoholio prekyba yra reglamentuota, ir žinome, kad jo nusipirkti galima tik asmenims, turintiems ne mažiau kaip 18 metų. Tačiau realybė yra kitokia – nepilnamečiai alkoholio nusiperka patys arba jiems jo parūpina suaugusieji. Vien tai, kad jaunimas apie naujuosius svaigalus turi žinių ir diskutuoja, rodo, kad šios medžiagos juos pasiekia. Ar bus vaikai apsaugoti nuo svaigalų, priklauso tik nuo prekybininkų sąžiningumo ir suaugusiųjų, kurių prašoma pabūti tarpininkais“, - teigė V.Lukoševičienė.

Pasak jos, kol kas į Vaiko teisių apsaugos tarnybą dėl naujųjų svaigalų niekas nesikreipė. Tačiau tarnybos darbuotojai apie juos daugiau sužino privačiuose pokalbiuose.

„Mūsų skyriaus darbuotojams tenka dirbti jau su „pasekmėmis“. Dabartiniai aštuoniolikmečiai po kelerių metų kurs šeimas, gimdys vaikus. Tada ir paaiškės tikrosios šių kol kas neištirtų svaiginamųjų medžiagų pasekmės, gali atsirasti naujų socialinių problemų“, - nuomonę išsakė V.Lukoševičienė.

Apie alkoholį, rūkymą bei narkotikus tėvai turi nemažai informacijos: koks jų poveikis, kokie simptomai išduoda, kad vaikas jau svaiginosi, ir kaip užkirsti tam kelią. Visai kita kalba apie naująsias svaiginimosi medžiagas – smilkalus, oro gaiviklius ir aromatinius produktus, apie kuriuos informacijos kol kas turima labai nedaug.

Pasak V.Lukoševičienės, vieno recepto, kaip tokioje situacijoje elgtis tėvams, nėra. Esama tik bendrų patarimų: domėtis vaiko gyvenimu, jo draugais, puoselėti gerus santykius, pasitikėjimą.

„Vaikų svaiginimasis – kaip epidemija. Nuo alkoholio, kitų kvaišalų priklausomų žmonių amžius vis jaunėja. Smalsumas, reklama, naujų potyrių noras skatina nepilnamečius išbandyti svaigalus. Vaikas nėra brandus mąstyti apie pasekmes. Juk ir dalis suaugusiųjų mano, kad jiems alkoholis niekuo nekenkia. Kitokio požiūrio tikėtis iš vaikų būtų naivu“, - kalbėjo V.Lukoševičienė.

Nors ir atliekamos studijos, kokie vaikai labiausiai linkę išbandyti svaigalus, tačiau statistika tikrosios padėties neatspindi. Priklausomybės problema būdinga ne tik asocialiai gyvenančioms šeimoms – jose ji tik greičiau išaiškėja ir pastebima. Pasiturinčios šeimos problemą geba ilgiau slėpti, pagalbos į specialistus kreipiasi privačiai.

„Ši bėda gali „ateiti“ į bet kurią šeimą. Todėl nereikėtų nusiraminti, besidžiaugiant, kad šiandien viskas yra gerai“, - sakė V.Lukoševičienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas