Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar į „čekiukų“ skandalą patekę politikai turėtų trauktis iš politikos bent 5-eriems metams?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkams - nauja ir didesnė mokesčių našta

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Aktualijos
  • 2009-01-13

Nuo šių metų pradžios, Lietuvos Vyriausybei nusprendus žemdirbius įtraukti į bendrą mokesčių sistemą, ūkininkams klius nauja ir didesnė mokesčių našta. Apie tai “Pajūrio naujienos” kalbasi su bendrovės “Planavimas ir apskaita” direktore, ekonomikos konsultante Laima Drungiliene.

- Kokius naujus mokesčius privalės mokėti ūkininkas? Kaip jie bus skaičiuojami?

- Nuo šių metų sausio 1 dienos ūkininkai mokės 5 proc. pajamų mokestį nuo pajamų, gautų iš žemės ūkio veiklos. Vadovaudamiesi Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. šį mokestį mokės ūkininkai, kurių pajamos iš žemės ūkio veiklos yra didesnės kaip 14 europinio dydžio vienetų, tai yra 16 tūkst. 800 eurų, arba 58 tūkst. 7 Lt.

Ūkininkams, iš realizuotos žemės ūkio produkcijos gaunantiems apmokestinamų pajamų, taikomas pereinamasis laikotarpis ir lengvatiniai apmokestinimo tarifai: 2009 m. – 5 proc., 2010 m. – 10 proc. dydžio pajamų mokesčio tarifas. Pavyzdžiui, ūkininkas, 2009 m. realizavęs žemės ūkio produkciją, gaus 100 tūkst. Lt apmokestinamų pajamų, tačiau patirs 80 tūkst. Lt išlaidų, susijusių su pajamų uždirbimu. Vadinasi, apmokestinama bus 20 tūkst. Lt, ir pajamų mokestis – 5 proc. nuo tos sumos – sudarys 1 tūkst. Lt. Pajamų deklaraciją ūkininkai privalės pateikti iki kitų metų gegužės 1 dienos. Nors pagal Fizinių asmenų pajamų mokesčio įstatymą šis mokestis ir vadinamas pajamų, bet, drįstu teigti, kad pagal savo esmę jis yra pelno mokestis, nes apmokestinamos tik grynosios pajamos. Tenka akcentuoti, kad ūkio apskaitos tvarkymas kiekviename ūkyje – nesvarbu, kokio jis dydžio, - taps labai svarbiu ūkininko veiklos ir jos sėkmės faktoriumi.

- Paaiškinkite, kas tai yra europinio dydžio vienetas ir su kuo susijusios pajamos iš žemės ūkio veiklos?

- Europinio dydžio vienetas – tai valdos ekonominio dydžio matavimo vienetas Europos Sąjungoje. Europos Komisija yra nustačiusi, kad 1 europinio dydžio vienetas yra lygus 1 tūkst. 200 eurų, arba 4 tūkst. 143 Lt. Tačiau dėl infliacijos ir kitų makroekonominių rodiklių, lemiančių žemės ūkio ekonomines tendencijas, jo dydis gali kisti.

Kaip apibrėžia Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros įstatymas, pajamos iš žemės ūkio veiklos yra žemės ūkio veiklos subjektų pajamos iš žemės ūkio veiklos, taip pat pajamos, gautos realizuojant iš savo ūkio žemės ūkio produktų pagamintus produktus.

Neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamos tų ūkininkų ir jų partnerių pajamos iš vykdomos žemės ūkio veiklos, jeigu žemės ūkio valdos ekonominis dydis neviršija 14 europinio dydžio vienetų.

Informaciją apie ūkio valdos įvertinimą europinio dydžio vienetais (EDV) ūkininkas galės gauti, pateikęs prašymą Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui, kuris įsikūręs V.Kudirkos g. 18, Vilniuje.

- Nuo šių metų pradžios pasikeitė ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų mokėjimas. Kaip ūkininkas mokės šį mokestį?

- Praėjusiais metais ūkininkai kiekvieną mėnesį mokėjo po 28 Lt PSD įmokų. Nuo šių metų pradžios šios įmokos dydis – kur kas didesnis: už sausį ūkininkai jau sumokės 72 Lt, ir 2009 m. PSD įmoka sudarys ne mažiau kaip 864 Lt.

Kaip susidarys šis mokestis?

Ūkininkams, kurių pajamoms 2009 m. taikomas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas, PSD įmokų dydis šiais metais yra 3 proc. nuo per kalendorinius metus gautų individualios žemės ūkio veiklos pajamų, bet per metus – ne mažiau kaip 9 proc. nuo 12 MMA (minimalios mėnesinės algos, kuri šiuo metu yra 800 Lt). Ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos dydis yra didesnis negu 14 EDV, kas mėnesį moka 9 proc. MMA dydžio PSD įmokas. Taigi: jeigu šiuo metu MMA yra 800 Lt, vadinasi, įmoka sudaro 72 Lt. Šių asmenų metinė PSD įmoka negali būti mažesnė kaip 9 proc. nuo 12 MMA, išskyrus asmenis, kurie dar yra draudžiami ir valstybės lėšomis ir (ar) gaunantys darbo užmokesčio pajamas (įskaitant politikus, valstybės tarnautojus, teisėjus ir pan.).

Kadangi šių asmenų pajamų apmokestinimui Gyventojų pajamų mokesčiu įstatymo yra nustatytas pereinamasis laikotarpis, toks jis numatytas ir mokant PSD įmokas.

Taigi ūkininkų, kurių pajamoms 2009 m. taikomas 5 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas, PSD įmokų dydis už 2009 m. yra 3 proc. nuo per kalendorinius metus gautų individualios žemės ūkio veiklos pajamų, bet per metus – ne mažiau kaip 9 proc. nuo 12 MMA.

Ūkininkų, kurių pajamoms 2010 m. taikomas 10 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas, PSD įmokų dydis už tuos metus yra 6 proc. nuo per kalendorinius metus gautų individualios žemės ūkio veiklos pajamų, bet vėlgi – per metus ne mažiau kaip 9 proc. nuo 12 MMA.

Ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos dydis yra 14 EDV (16 tūkst. 800 eurų) ir mažiau, bet daugiau negu 2 EDV (2 tūkst. 400 eurų, arba 8 tūkst. 286 Lt), kas mėnesį moka 9 proc. MMA dydžio PSD įmokas (bet per metus PSD įmoka turi sudaryti ne mažiau kaip 9 proc. nuo 12 MMA).

Ūkininkai, kurių žemės ūkio valdos dydis yra 2 EVD ir mažiau, už save kiekvieną mėnesį moka 3 proc. nuo MMA dydžio PSD įmokas, tai yra 24 Lt, tačiau per metus PSD įmoka turi sudaryti ne mažiau negu 3 proc. nuo 12 MMA.

Tai rodo, kad PSD mokestis teks ir smulkiesiems ūkininkams.

- Į ką ūkininkai turėtų atkreipti dėmesį, įvedus pakeitimus Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatyme?

- Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad nuo 18 proc. iki 19 proc. pasikeitė standartinis PVM tarifas. Prisitaikant prie naujovės iš pradžių reikės atidumo - naujai išrašomose PVM sąskaitose-faktūrose turi būti nurodytas 19 proc. PVM tarifas.

Virginijus KONTRIMAS, ūkininkas:

- Ir man, ir kolegoms ūkininkams žinia apie naujus ir didesnius mokesčius nebuvo kaip perkūnas iš dangaus – vis tik skaitome spaudą, klausomės žinių. Tačiau nauji mokesčiai gąsdina. Kiek jų reikės mokėti, dar nežinau – pirma, daug kas priklausys nuo metų – ar jie bus derlingi, ar neparklupdys gamta, antra, - ar nebus naujų pasikeitimų. Buvau PVM mokėtojas, privalomojo sveikatos draudimo įmokas – po 28 Lt per mėnesį – taip pat susimokėdavau. Dabar šios įmokos – kur kas didesnės. Aš suprantu, kad ūkininkai savo lėšomis taip pat prisidės prie sveikatos sistemos gerinimo, bet kur garantija, kad mūsų sumokėti pinigai nusės būtent ten, kur reikia. Iš esmės mums, ūkininkams, labiau rūpi naujas – gyventojų pajamų - mokestis, tad svarbu, kad jis būtų tinkamai suskaičiuotas. Savo ūkio buhalterinę apskaitą vedu jau 7 metus, ir manau, kad tvarkinga apskaita – tai būdas išvengti nesusipratimų su mokesčius kontroliuojančiomis institucijomis.

Padidėjus mokesčiams, gal kai kurie ūkininkai ir pagalvotų apie ūkio plėtrą, bet vėlgi reikia paisyti realybės: pavyzdžiui, Šukėje ir laisvos žemės nebėra, nėra samdomų žmonių, kurie norėtų dirbti gerai ir sąžiningai, o ūkininkas vėlgi turi suprasti, kad jis gali dirbti tiek, kiek vienas pajėgia tvarkytis ūkyje.

Naujų mokesčių laukiu su nerimu, tačiau suvokiu, jog šiuo atveju pakeisti nieko neįmanoma. Jeigu visiškai nesiseks – nebedirbsiu, ir taip, manau, nuspręs pasielgti ne vienas ūkininkas – juk nuostolingai nedirbsi.

Laima DRUNGILIENĖ,

konsultantė:

- Atsiradus visiškai naujiems mokesčiams, atsiranda dar didesnė būtinybė ūkininkams vesti ūkių buhalterinę apskaitą, ir nesvarbu, kokio dydžio ūkį ūkininkas valdo. Be to, ūkininkų dar laukia nauji – poįstatyminiai – aktai, pavyzdžiui, dėl įmokų „Sodrai“ pasikeitimo, kur vėlgi be konsultantų pagalbos bus sunku išsiversti.

Mums, konsultantams, klius didžiulė atsakomybė dėl teisingų deklaracijų, įmokų skaičiavimo ir pan., laukia didžiulis darbas, nes reikės įsigilinti į kiekvieną atvejį netgi skaičiuojant tos pačios rūšies mokestį.

Mano nuomone, mažiausiai ūkininkui per metus reikės sumokėti 2 tūkst. Lt naujų mokesčių. Tai – iš kišenės, o ne į kišenę, ir tuos pinigus ūkininkui teks uždirbti. O jeigu dar pradėsime svarstyti apie mažėjančias žemės ūkio produkcijos supirkimo kainas, apie krizę, kurios laikotarpiu tos produkcijos gali reikėti ir mažiau, tada suprasime, kad pinigus uždirbti teks dar sunkesnėmis sąlygomis.

Ūkininkai šiuo metu išgyvena tam tikrą stresą, tačiau esu įsitikinusi, jog žemdirbiai – ta verslo žmonių grupė, kuri išgyvens, nes jie dirba stabiliai, turi mažiau samdomų darbuotojų, negu kito verslo atstovai, ir dirba patys, yra mažiausiai prasiskolinę. Tad, turėdami mažiau finansinių įsipareigojimų, sugebės išgyventi, ir jiems mokesčių našta bus šiek tiek lengvėlesnė negu kitiems.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas