Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pirmąkart Kretingoje – paroda akliesiems

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2008-10-10

Kretingos muziejaus parodų salėje trečiadienį buvo atidaryta neįprasta paroda „Liečiu – matau“: ant sienų iškabinta 12 žymių tarpukario Lietuvos dailininkų paveikslų, o po jais – plokštumoje - išdėliota 12 instaliacijų, atkartojančių paveikslo temą. Instaliacijos sukurtos iš pjaustytų, lipdytų, austų medžiagų, kurių dauguma – gamtinės: medis, molis, stiklas, smėlis, vanduo. Šios kompozicijos yra liečiamos, nes paroda skirta neregiams. Greta instaliacijų pateikti ir paveikslų aprašai Brailio raštu.

Kretingiškis Audrius Kuksa, rankomis švelniai lytėdamas kompoziciją, sakė jaučiąs neapsakomą paveikslo pažinimo jausmą. Į šventę jį atlydėjo močiutė Jadvyga Valienė.

„Liesdami įvairių figūrų kontūrus – įtemptą burės kraštą, drėgną smėlėtą ežero krantą, čiuopdami minkštą kaip žolė audinio šilką ar vėsų stiklo paviršių – neregiai gali daug ką suprasti. Geriau suvokti paveikslą padeda ir garso įrašai“, - pristatydama parodą kalbėjo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) kultūros programų koordinatorė Danutė Cidzikienė.

Tokią pirmąją parodą Lietuvoje ryžosi sukurti skulptorius Šarūnas Arbačiauskas, stiklo menininkė Vaida Andrašiūnaitė, tekstilininkė Sigita Bladžiūnaitė, tapytojai Rūta Katiliūtė ir Eikantas Pakalka, keramikas Vygandas Vasaitis bei Lietuvos dailės muziejaus Meno pažinimo centro vadovė Nideta Jarockienė.

Liečiamus objektus buvo sumanyta sukurti pagal septynių žinomų Lietuvos dailininkų – Justino Vienožinskio, Vlado Drėmos, Adomo Galdiko, Antano Galdiko, Vlado Eidukevičiaus, Vytauto Kairiūkščio, Antano Samuolio – kūrinius. Šie dailininkai 1920-1940 m. padėjo pamatus tolesnei Lietuvos dailės raidai, iš jų mokėsi tolimesnės menininkų kartos.

Ši paroda – tai bendras LASS bei Lietuvos dailės muziejaus meno pažinimo centro projektas. Paroda keliauja po Lietuvos miestus. Ji jau pabuvojo vienuolikoje miestų, - į Kretingą atvežta tarptautinės Baltosios lazdelės dienos proga mūsų mieste vykusiam Respublikos neregių susitikimui, kuris buvo skirtas aklųjų švietimo Lietuvoje 80-mečiui.

„Lietuvoje ilgai buvo manoma, kad neregiui neįmanoma pajusti dailės. Todėl patirties sėmėmės iš senųjų Europos valstybių - Anglijos, Prancūzijos. 2000 metais į Lietuvą iš Prancūzijos buvo atsiųsdinta pirmoji tarptautinė „Artesens“ asociacijos skulptūrų kopijų liečiamoji paroda neregiams „Nuo Lespiugo Veneros iki Rodeno Mąstytojo“, - kalbėjo D.Cidzikienė. – 2002 m. ta pati asociacija atsiuntė antrąją dailės pažinimo parodą „Pajuskime gamtą drauge su Sezanu“. Kartu su parodomis atvyko ir menotyrininkai, muziejininkai, neregių ugdymo specialistai iš Prancūzijos, kurie pravedė seminarus. Todėl prieš trejetą metų ryžomės pradėti įgyvendinti meno projektą ir patys“.

Projekto pradžia nebuvo paprasta. Specifinė paroda kėlė sudėtingą užduotį – kaip, kokiais būdais supažindinti regėjimo netekusį parodos lankytoją su eksponuojamais paveikslais, kuriuos sukūrė stiprios meninės individualybės, savaip interpretavusios tikrovę.

Parodą „Liečiu – matau“ kūrusiems menininkams pagelbėjo ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centro moksleiviai, kurie išbandė savo jėgas „Amatų gildijos“ edukacinėje keramikos programoje.

Dabar, anot D.Cidzikienės, yra kuriama paroda neregiams pagal M.K.Čiurlionio kūrinį „Dvylika Zodiako ženklų“.

Parodos „Liečiu – matau“ atidarymo metu kalbėjęs LASS pirmininkas Osvaldas Petrauskas pasidžiaugė, jog aklųjų švietimas, Lietuvoje prasidėjęs prieš 80 metų, tęsiasi vis naujesnėmis ir modernesnėmis formomis. Apie aklųjų švietimo proceso raidą galima sužinoti atskiroje Kretingos muziejuje surengtoje parodoje.

O.Petrauskas pabrėžė, jog LASS Kretingos skyrius bei jo pirmininkė Loreta Andronovienė yra aktyvūs, dėl to švęsti jubiliejinį susitikimą ir buvo pasirinkta pas mus. Be to, Kretingos muziejus plačiai vykdo edukacinę veiklą.

Kretingos skyrius jungia 125 akluosius ir regos negalią turinčius žmones. L.Andronovienė teigė, jog tokio stambaus masto respublikinis renginys Kretingoje surengtas pirmąkart. „Pirmąkart ir mūsų žmonės rankomis galės paliesti, o širdimi pajusti tai, ką į savo drobes sudėjo Lietuvos meno garsenybės, tarp kurių ir mūsų žemietis – Adomas Galdikas“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas