Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Menininkas lieka ištikimas kaimo žmogui

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Smiltys
  • 2008-10-10

Prieš šešerius metus Budriuose įsikūręs dailininkas Petras Gužas šį rugsėjį atšventė savo 75-metį. „Esu dailininkas profesionalas, bet griežtas braižas manęs nesugadino. Kaimo žmogus ir jo pasaulėjauta – mano mėgstamiausia tematika“, - teigė P.Gužas. Jo paveiksluose dominuoja sodrios žemės spalvos bei stilizuoti, archaiški plastinės meninės formos vaizdai.

Praėjęs liaudies menininko kelią ir tapęs profesionaliu dailininku, budriškis Petras Gužas tvirtino, jog jo kūryba liko neišbaigta, nepadiktuota ir nesugadinta griežto profesionalams būdingo braižo.

Per 40 savo kūrybinės veiklos metų P.Gužas išbandė įvairias vizualinės kūrybos plotmes: fotografiją, grafiką, tapė akvarele. Tačiau svarbiausi ir paties „dūšiai mieliausi“ darbai yra atlikti tempera.

Menininkas yra surengęs per 50 parodų. Jo darbai pabuvojo Rusijoje, Švedijoje, Estijoje, Vokietijoje, Japonijoje.

„Dabar jau mažai betapau. O ir savo darbų ne kažkiek beturiu. Kone visus juos išdovanojau. Paveikslus iš senesnių laikų – lyg kūdikius – dabar ant pirštų suskaičiuočiau. Yra keletas paveikslų, kurių net į parodas nebevežioju. Turiu tik gyvą peklą nebaigtų darbų, - vedžiodamas po savo dirbtuves namų palėpėje, kur nuo paveikslais nukabinėtų sienų dvelkia senuoju lietuvišku kaimu, ir iš pašalių traukdamas eskizus, kalbėjo dailininkas. – Nebejaučiu to „amžinojo variklio“, kuris tempia į priekį“.

Dabar dailininkas baiginėja trečiąjį „Šienapjūtės“ ciklo paveikslą. P.Gužas tikino, jog iš savo paveikslų duonos jis niekada nevalgęs, - tai buvęs tik didysis jo gyvenimo pomėgis.

Savito braižo dailininko ir gyvenimas – savitas. P.Gužas gimė Rokiškio rajone, Juodupėj. Menininkas mano, kad jo kūrybinės šaknys - vaikystėje. Jo tėvas Antanas buvo išvykęs į Olandiją, kur mokėsi audimo meno. Į Lietuvą jis parvežė patobulintus audimo technologijos pagrindus. Tėvą kviesdavo konsultuoti į įvairius fabrikus.

Tačiau pirmoji P.Gužo specialybė – visai ne romantiška: jis baigė Veterinarijos akademiją ir dvejus metus dirbo zootechniku.

P.Gužas jau brandaus amžiaus atvyko į Klaipėdą. Čia keliai jį suvedė su dailininku R.Kunca. Šio paskatintas, jis visa siela ir išgalėmis pasinėrė į kūrybą. Pabandė drožti – netiko, paėmė teptuką – ir „užkibo“. Liaudies kūryba paliko labai gilų pėdsaką: ir bendrystė su pačiais meistrais, ir jų tematika – paprastas žmogus, laukų artojas ir šių dienų rūpintojėlis.

Tuo pat metu P.Gužas įstojo neakivaizdžiai mokytis dailės ir tapo Liaudies meno draugijos nariu. Po dviejų dešimtmečių kūrybinio darbo jis „išgavo“ savo stilių, ir 1992 m. buvo priimtas į Lietuvos dailininkų sąjungą.

Kone keturis dešimtmečius, ligi pensijos, menininkas dirbo pedagoginį darbą: jis mokė piešimo ir darbų prestižinėje Klaipėdos K.Donelaičio vidurinėje mokykloje (dabar – Vytauto Didžiojo gimnazijoje, - aut. pastaba).

Kaip pastebėjo pats dailininkas, nors didžioji gyvenimo dalis praėjo prie jūros, tačiau „jūros liga jis nesusirgo“: jūra ir žvejų gyvenimas buvo svetimos temos jo kūryboje.

Gyvenimo kelias į Budrius, tvirtino P.Gužas, atvedęs labai paprastai: su žmona Galina, pardavę butą Klaipėdoje ir sodą Jokūbave, užsimanė nuosavo namo kaime. Petro žmona Galina baigė dailės studiją ir taip pat tapo. Petro ji nelaiko tiesioginiu savo mokytoju – jos braižas kitoks.

P. ir G.Gužų sodyboje – laisvė ir meninėms sieloms, ir kūrėjų mylimiems gyvūnams. Namų erdvę užpildo visų trijų sferų – oro, vandens, žemės – gyvūnai. Oriai vaikšto penki riebūs katinai. Kieme skalija trys šunys, namie iš šeimininkų paskos sekioja ir ketvirtoji lepūnė Frėja. Į laisvę iš narvo paleidžiamos ir dvi papūgos, kurių pamėgta buveinė - spintų viršus ir karnyzai. Akvariume nardo žuvytės.

„Trijuose aviliuose laikau bites. Turėjau dar ir ožkų, bet jų atsisakiau. Tikra prapultis su tais gyvūnais, bet be jų būtų liūdna. Todėl tapyti galiu tik žiemą“, - kalbėjo medike Klaipėdos ligoninėje dirbanti G.Gužienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas