Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kaimuose nugeležintas vanduo bėgs dar negreit

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Problema
  • 2008-10-07

Nuosavuose namuose ir daugiabučiuose Baubliuose gyvenantys žmonės naudoja vandentiekio tiekiamą vandenį iš artezinio šulinio, tačiau vanduo - nekokybiškas. Atsukus čiaupus, iš jų pradeda bėgti rudas vanduo.

„Bendrovei „Kretingos vandenys“ už vieną kubinį metrą vandens mokame apie 8 litus – tiek pat, kiek moka ir Kretingos miesto gyventojai. Tačiau jie moka už išvalytą vandenį, o mūsų vanduo – rudas, nešvarus, nes nėra įrengtų valymo įrenginių. Pasistatyti filtravimo sistemą namuose kainuotų apie 2,5 tūkst. Tačiau juk mes turime teisę gauti švarų vandenį iš vandentiekio. Manau, bendrovė „Kretingos vandenys“ turėtų sutvarkyti įrenginius arba bent jau sumažinti mokesčius už nekokybišką vandenį“, - kalbėjo baubliškė Stasė Gideikienė.

Pasak jos, neaišku, ar rusvą vandenį nepavojinga gerti, be to, tokiu vandeniu nemalonu plauti indus, jame maudytis.

Anot bendrovės „Kretingos vandenys“ vyriausiojo inžinieriaus Alfonso Grikšo, rudas vanduo iš čiaupo bėga dėl kelių priežasčių. Visų pirma todėl, kad tik Kretingoje yra įrengtas nugeležinimo įrenginys. Visuose kituose gręžiniuose geležis iš vandens neišvaloma.

Nešvarus vanduo gali pasirodyti iš čiaupo dėl to, kad yra susistovėjęs, per mažai juda.

„Rudas vanduo gali bėgti ir dėl kartas nuo karto vykstančio remonto. Pavyzdžiui, jei keičiame siurblį, natūralu, kad vanduo susidrumsčia“, - sakė A.Grikšas.

Pasak jo, geležies prisotintas vanduo žmogaus sveikatai nepavojingas. Jį galima gerti ir nefiltruotą, tačiau toks vanduo atrodo nehigieniškai ir nepatraukliai. Todėl A.Grikšas patarė naudoti paprastus vandens filtrus, kurie skirti naudoti virtuvėje ir jais galima išfiltruoti nedidelius kiekius vandens, skirto maistui gaminti, gerti.

Nepaisant to, kad vanduo yra pilnas geležies ir todėl rudas, juo drąsiai galima plauti indus, maudytis.

„Patarčiau prieš naudojimą vandenį šiek tiek nuleisti. Rudas jis būna tik iš pradžių, po to nubėga. Baubliai – ne vienintelis kaimas, kuris turi problemų dėl rudo vandens. Tačiau kol kas nieko padaryti negalime“, - patikino A.Grikšas.

Bendrovės „Kretingos vandenys“ direktorė Irina Vigelienė sakė, kad Baubliams teikiamas vanduo viršija leistiną geležies kiekį. Tačiau taip yra ne tik Baubliuose, ir ne tik Kretingos rajone: 70 procentų visoje Lietuvoje naudojamo viešai tiekiamo vandens viršija leistiną geležies normą.

„Kad pagerėtų vandens kokybė, Baubliuose ir kitur reikalinga geležies šalinimo stotis ir tinklų renovacija. Pirmiausia tai bus padaryta Vydmantuose ir Salantuose. Nugeležinimo įrenginiai iki 2015 metų turėtų būti pasatyti ir kituose rajono gręžiniuose, tačiau tai - tik planai, ir kaip tai įvyks, dar yra neaišku“, - sakė I.Vigelienė.

Ji paaiškino, kad skirtingos vandens kainos kaimo gyventojams nustatyti neįmanoma ir taip nėra daroma. Kainos dydį derina Valstybinė kainų komisija, tvirtina rajono taryba.

„Kaina nustatoma įvertinus bendrą rajono vandens ir jo tiekimo būklę bei sąlygas. Atskirų kainų miestams ir kaimams nėra visoje šalyje. Specialistai stengiasi, kad vandens mokesčiai regionuose nesiskirtų ir būtų apytikriai visur vienodi. Kaina, kurią už vandenį moka gyventojai, nėra tikroji kaina. Jei ji būtų nustatoma pagal visas sąnaudas, mokesčiai būtų kur kas didesni“, - kalbėjo I.Vigelienė.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas