Kalakutą daugelis sieja su ypatingomis progomis ir gausiai vaišėmis nukrautu stalu, tačiau dažnas vis dar vengia jį ruošti namuose. Mat vis dar vyrauja įsitikinimas, kad paruošimo procesas sudėtingas, o mėsa neretai tampa sausa ir blankaus skonio. Vis dėlto tinkamai paruoštas kalakutas gali tapti tikra Velykų stalo pažiba – tereikia žinoti keletą naudingų patarimų.
Pasak „Baltuonių kalakutų ūkio“ ūkininkų dukros Aistės Baltuonytės, svarbu žinoti, kaip tinkamai ją paruošti: „Kalakutiena yra švelnaus skonio mėsa, kuri lengvai prisitaiko prie įvairių prieskonių ir gaminimo būdų, todėl kiekvienas šeimininkas ar šeimininkė gali išreikšti savo kūrybą. Be to, kalakutiena yra lengvai virškinama ir tinka tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus šeimos nariams, tai patiekalas, galintis suburti visą šeimą prie šventinio stalo.“
Kad ruošiama kalakutiena nustebintų savo išraiškingu skoniu, pirmiausia svarbu pasirinkti tinkamą mėsą. „Mėsos skonis atspindi paukščio auginimo sąlygas – tinkamai ir rūpestingai užauginto kalakuto mėsos tekstūra ir skonis yra sodresni. Svarbu ir tai, kuo buvo lesinamas paukštis – kalakutai yra itin išrankūs, jie nelesa bet ko, todėl reikia įtikti ir jų skoniui. Pavyzdžiui, tenka dažnai išgirsti atsiliepimų iš klientų, kad mūsų mėsa, išėmus ją iš pakuotės, net kvepia. Tokią kalakutieną lengviau skaniai iškepti“, – pasakojo A. Baltuonytė, akcentuodama, kad kalakutiena itin organizmui naudinga mėsa, gausi baltymų, tačiau neturinti daug riebalų.
A. Baltuonytės pastebėjimu, vis daugiau žmonių kalakutieną renkasi ne tik šventėms, bet ir kasdien. „Dažniausias pirkėjų pasirinkimas – malta mėsa bei faršas, jau klasika taip pat tapusi kalakutų krūtinėlė. Mūsų ūkis išsiskiria tuo, kad galime pasiūlyti iškaulintą kalakutų blauzdelių mėsos. Taip pat niekada iš mėgstamiausių produktų sąrašo nesitraukia mūsų šviežios kalakutienos dešrelės. Paskutiniu metu labai išpopuliarėjo ir įvairūs kauliukai sultiniams bei subproduktai – kepenėlės ar širdelės“, – tvirtino A. Baltuonytė.
„Baltuonių kalakutų ūkio“ įkūrėjų teigimu, kalakutas gali būti puikus pasirinkimas velykiniam stalui. „Visas keptas kalakutas itin tinkamas didesnėms šeimoms ar svečių būriui, kadangi jo užtenka visiems, o likučiai gali tapti kitų dienų patiekalais. Kalakutas per Velykas – prasmingas pasirinkimas, kadangi šios gražios pavasario šventės simbolika dera su keptu kalakutu – dosnumo, šeimos bendrystės ir šventinės gausos išraiška“, – įsitikinusi A. Baltuonytė.
Gauti kokybišką, Lietuvoje užaugintą kalakutą šventėms nesudėtinga. Internetu įsigyta mėsa kiekvieno namus gali pasiekti vos per vieną darbo dieną. „Baltuonių kalakutų ūkio“ produkcija yra itin jautri temperatūros pokyčiams, todėl ypač svarbu užtikrinti nenutrūkstamą šalčio grandinę nuo sandėlio iki kliento durų. Tai padaryti leidžia „DPD Fresh“ specializuotas transportas.
Sultinga kalakuto krūtinėlė
„Baltuonių kalakutų ūkis“ dalijasi receptu, kuris padės iškepti pačią sultingiausią kalakutienos krūtinėlę. Reikės: 3 l šalto vandens; 3 šaukštai druskos; 1–1,5 kg kalakutienos krūtinėlės; prieskonių; šlakelio aliejaus.
Gaminimas: į didelį puodą įpilkite 3 l labai šalto vandens. Į jį suberkite 3 šaukštus druskos ir maišykite, kol ji visiškai ištirps. Krūtinėlę šiame tirpale reikėtų laikyti apie dvi valandas. Marinatui sumaišykite mėgstamus prieskonius ir aliejų, kad išeitų tiršta masė. Druskos nebereikia – jos pakaks iš sūrymo. Prieš kepant ištraukite mėsą iš sūrymo, gerai nusausinkite popieriniais rankšluosčiais ir įtrinkite marinatu. Orkaitę įkaitinkite iki 250 laipsnių. Mėsą įdėkite į gilesnį indą ir šaukite į orkaitę 15 min. Praėjus šiam laikui, orkaitę išjunkite, tačiau durelių neatidarykite – mėsą orkaitėje palikite dar dviem valandoms.
„Pajūrio naujienų“ informacija
|