![]() |
![]() |
|
Tibeto dubenų skleidžiama vibracija – nauda organizmui
Kretingos muziejaus Žiemos sode galima išgirsti į skambančius varpus panašų garsą. Tai – muzikavimas Tibeto dubenimis. Anot Kretingos muziejaus edukatorės Nidos Urbonaitės, skambant šiems garsams žmogus nurimsta, pabėga nuo kasdienybės, atpalaiduoja ir kūną, ir mintis. Poveikis kūnui Dar mokykloje muziką pamilusi ir kanklėmis grojusi Nida muzikos nauda organizmui tikėjo visada, tačiau garso skleidžiamo dažnio daroma įtaka kiekvieno organizmui domėtis pradėjo prieš kelerius metus, perskaičiusi „Pajūrio naujienose“ išspausdintą straipsnį „Kūno ir sielos harmonijai“. „Jame buvo rašoma apie vibracijas – kokias vibracijas žemė skleidžia tūkstančius metų, kiek hercų ir panašiai. Tai ir paskatino mane domėtis vibracijomis, jų poveikiu fiziniam ir subtiliam žmogaus kūnui“, – pradžią prisiminė edukatorė, pademonstravusi ir kitus muzikos instrumentus, tokius, kaip dambrelis, kanklės, kurie taip pat daro įtaką žmogui. Norint efektyviai panaudoti muzikos skleidžiamus dažnius, Nidai teko perskaityti ir nemažai įvairios literatūros. „Domėjausi, kaip instrumentai padeda žmogaus kūnui atsipalaiduoti. Pavyzdžiui, kankles galima uždėti ant žmogaus ir jomis groti. Būtent tas autentiškas jų skambesys, senovinės dermės žmogų harmonizuoja, atpalaiduoja, jis tarsi sugrįžta į save. Kanklės ir yra tai, kas padeda pasisemti stiprybės iš praeities“, – paaiškino N. Urbonaitė.
Šių instrumentų muziejaus edukatorė muzikavime Tibeto dubenimis „Šviesų ir garsų sodas“ nenaudoja, tačiau iki muzikavimo šiais dubenimis moteris išbandė ne vieną muzikos instrumentą. „Svečiuodamasi Vokietijoje pamačiau, kad muzikos terapijos kultūra ten labai išpuoselėta. Tuomet įsigijau pirmuosius kelis dubenis, knygą apie juos – pradėjau domėtis, kaip panaudoti Tibeto dubenis“, – sakė ji. Terapiją su Tibeto dubenimis Nida atlikdavo ir SPA centre „Levanda“. Per procedūrą pašnekovė naudodavo kedrų eterinį aliejų, kuris taip pat padeda atsipalaiduoti, tada atlikdavo taškinį galvos masažą, per kurį, pasak jos, žmogus pereidavo į kitą būseną. „Tuomet pradėdavau dirbti naudodama Tibeto dubenis. Iš pradžių per atstumą po truputį pripratindavau žmogaus kūną prie garso, o paskui dėdavau ir ant kūno, kad justų vibraciją. Garsas ir vibracijos pasiekia slapčiausias kūno vietas“, – tikino Nida.
Padeda atsipalaiduoti, išvalyti toksinus Į vieną dubenų įpylusi vandens N. Urbonaitė pademonstravo, kaip veikia dubens skleidžiama vibracija. „Žmogaus kūną sudaro 70–80 proc. vandens. Kas atsitinka su žmogaus kūne esančiais skysčiais, krauju limfa, kai jį veikia vibracija, – visi skysčiai pradeda judėti organizme. Viskas išsijudina kartu su toksinais“, – paaiškino ji. Prieš muzikavimą Tibeto dubenimis edukatorė rekomenduoja išgerti daug vandens, taip pat ir po jo, kad visi toksinai išsiplautų iš organizmo. Vibracijos veikia ne tik fizinį žmogaus kūną – išvalo toksinus, bet ir, kaip įvardino edukatorė, subtilųjį kūną. Jos teigimu, žemė taip pat skleidžia tam tikrus dažnius, per laiką jie vis didėja: „Ėmiau domėtis, kokios žmogaus būsenos kokį dažnį skleidžia, pavyzdžiui, baimė, liūdesys, pasipiktinimas. Jeigu užsibūsi kurioje nors jų per ilgai, emocinė sveikata blogės. Todėl tokiose situacijose kaip pagalbinė priemonė naudojami Tibeto dubenys, tačiau, nepaisant to, iš būsenos, kurioje žmogus yra užstrigęs, išeiti stengtis turi pats, dirbdamas su savimi. Tibeto dubenys padeda tik momentiškai.“
Kiekvienas dubuo skleidžia skirtinga dažnį, kuris žmogaus organizmą veikia nevienodai. „Ne visi visus garsus toleruoja. Labiau negu aukšti mėgstami žemi dažniai. Kartais kai kuriems ir galvą pradeda skaudėti, nes su aukštais dažniais gyvenime susiduriame retai. Mums reikia pratintis prie įvairių dažnių, kad mūsų pačių diapazonas plėstųsi ir toleruotume įvairius garsus“, – atkreipė dėmesį pašnekovė. Per muzikavimą dalyviai patys pasirenka, su kuriuo dubeniu ar kitu instrumentu, pavyzdžiui, vadinamuoju jūros būgnu, groti. Įprastai per Tibeto dubenų terapijas žmonės atsigula ir klausosi skleidžiamų garsų, tačiau per muziejuje organizuojamus muzikavimus kiekvienas dalyvis groja pats. „Susėdame ratu, užsidegame žvakes ir tada visi patampame terapeutais – į rankas imame pasirinktą instrumentą ir muzikuojame. Tokiu būdu dalyviai susipažįsta su šia terapija, – sakė N. Urbonaitė. – Grojant kartu sukuriame gražų muzikinį audinį. Jeigu man reikėtų rinktis, muzikuoti vienai ar su kitais, rinkčiausi su grupe žmonių, nes tai – labai įdomu.“ Dubenys pagaminti iš skirtingų metalų Edukatorės įsitikinimu, su namuose esančiais indais, puodais neįmanoma išgauti panašių vibracijų, kaip su Tibeto dubenimis. „Jie turi skambėti. Dubenys pagaminti iš metalo lydinių – juos gali sudaryti 7, 9 ar net 12 skirtingų metalo rūšių. Dubenys taip pat vadinami Tibeto varpais, nes skamba kaip varpai. Jie turi išskirtinį skambesį ir formą, ko neturi įprasti indai“, – akcentavo ji. Bandyti groti namuose galima, tačiau, norint tai padaryti, teks įdėti daug pastangų. „Pavyzdžiui, prisirinkti kaštonų, surišti juos į ryšulį ir bandyti groti. Gamtoje galima atrasti įvairių garsų ir su jais groti, bet tai pakankamai sudėtinga“, – atkreipė dėmesį N. Urbonaitė. Muzikavimas Tibeto dubenimis naudingas ir vaikams, tačiau pati pašnekovė su jais nedirba. „Vaikams taip pat tinka Tibeto dubenų terapija. Būdavo motinų, kurių vaikai neramūs ar aktyvūs, tai juos atvesdavo pas mane ir kartu su jais grodavome. Jie dažniausiai yra labai kūrybiški ir mėgsta muzikuoti. Manau, kad amžius, nuo kada galima muzikuoti, nesvarbu“, – kalbėjo pašnekovė, pasvarsčiusi, kad, jeigu vibracijos padeda suaugusiems žmonėms atsipalaiduoti, panašią naudą turėtų pajusti ir vaikai. Po užsiėmimų, vykstančių Žiemos sodo aplinkoje, žmonės išeina nusiraminę. Nida pajuokavo, kad kai kurie tikina ir gerai po to miegantys: „Susidomėjimas muzikavimu Tibeto būgnais populiarėja. Žmonės supranta naudą organizmui, todėl noriai renkasi tokius užsiėmimus.“
|