Pajūrio naujienos
Help
2025 Balandis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar Kretingoje reikėtų modernesnių ir saugesnių vaikų žaidimo aikštelių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Anglų kalba šiandien – būtinybė

  • Žemė ir ūkis
  • 2025-03-28

Kretingiškė 21-erių Vita Mickutė rudenį Kaune pradėjo dirbti anglų kalbos mokytoja.

Naujųjų mokslo metų pradžioje 21-erių kretingiškė buvusi „kuprinietė“ Vita Mickutė pradėjo dirbti anglų kalbos mokytoja. Mokėti šią užsienio kalbą šiandien yra ypač naudingas sugebėjimas. Anglų kalba reikalinga, tačiau kodėl verta ją rinktis kaip profesiją.

Nuo ko viskas prasidėjo

Mokydamasi II kurse mergina Kauno Erudito licėjuje atliko praktiką. „Vytauto Didžiojo universitetas mano studijų programoje skatina atlikti praktiką tarptautinio bakalaureato programos pradinėms klasėms (IB PYP) mokyklose, o įvykdžius visus reikiamus kriterijus – gauti IB PYP mokytojo sertifikatą“, – paaiškino Vita. Kadangi ši mokykla yra tarptautinio bakalaureato programos pradinėms klasėms (IB PYP) mokykla kandidatė, kretingiškė nusprendė būtent ten atlikti vieną studijų praktikų.

Mokykloje dirba kolektyvas, kuris labai maloniai priima per praktiką, o jos pabaigoje Vita gavo pasiūlymą dirbti mokytojo asistente. Dirbdama šioje pozicijoje, ji padėjo mokytojoms ir mokiniams ugdymo procese ir tobulino asmenines žinias, o mokslo metų pabaigoje gavo pasiūlymą dirbti anglų kalbos mokytoja.

Studijos suteikia žinių, skatina diskutuoti, bendradarbiauti, ieškoti būdų, kaip įdomiau pravesti pamokas ir tapti inovatyviu pedagogu. „Įdomiausi tie dalykai, kurių dėstytojai stengiasi pateikti realius praktinius pavyzdžius, užduoti darbus, kuriuos vėliau galime panaudoti ir dirbdami mokyklose“, – tikino V. Mickutė.

Per praktiką ji jau išbandė pradinių klasių mokytojos, bet norėjo pajausti ir anglų kalbos mokytojos poziciją, be to, tai buvo puiki proga suderinti darbą ir studijas. „Ši profesija susijusi su mano studijų programa – pradinio ugdymo pedagogika ir ankstyvasis užsienio kalbos mokymas“, – sakė Vita.

Anglų kalbos mokytoja ji pradėjo dirbti šiais mokslo metais, nuo rugsėjo mėnesio. Šiuo metu Vita yra III kurso bakalauro studijų studentė Vytauto Didžiojo universitete Kaune. Ateities planuose – pabaigti bakalauro studijas, toliau kretingiškė tikisi tobulėti kaip pedagogė ir galbūt atrasti ką nors naujo.

Aktyvūs mokymo metodai

Vita stengiasi taikyti įvairius mokymo metodus, priklausomai nuo klasės, temos ir kokios idėjos kyla ruošiantis pamokoms. „Dažnai taikau aktyvius mokymo metodus, tyrinėjimu grįstą mokymąsi. Pamokose mokiniai dirba grupėse, diskutuoja, kuria pristatymus, į mokymosi procesą įtraukiu interaktyvių užduočių, žaidybinių metodų“, – pasidalino V. Mickutė.

Jauna pedagogė tikino, kad svarbiausia yra bendradarbiauti su mokiniais, susieti mokomąjį dalyką su mokinių pomėgiais, išbandyti įvairius mokymo metodus ir stebėti, kurie jų padeda mokiniams labiau įsitraukti į mokymosi procesą. Tai pat svarbu reflektuoti apie tai, kas pamokoje buvo įdomiausia. „Žinoma, svarbu ir individualūs pasikalbėjimai su mokiniais, jų pažangos pastebėjimas, skatinimas tobulėti. Kartais labai maži dalykai gali motyvuoti ir padrąsinti mokinį“, – atkreipė dėmesį kretingiškė.

Anot jos, sudėtingiausia yra pradžia, ypač, jei kalbos dar neteko mokytis. Anglų kalbos žodžių rašymas ir tarimas dažnai skiriasi, tad mokiniams reikia mokytis šiuos skirtumus. Vis dėlto praėjus laikui kalba po truputį įsisavinama. „Ne visus mokinius taip lengva ir paprasta motyvuoti mokytis užsienio kalbos, nes mokymosi pradžia kai kuriems mokiniams kartais nebūna lengva. Tad reikia ieškoti metodų, kaip sudominti vaiką mokymosi procesu“, – dalijosi V. Mickutė.

Kiekvienas mokytojas turi savo mėgstamus mokymo metodus. Kai kurie galbūt vis dar daug metų dirba taip pat ir nesikeičia, o kiti – ieško būdų tobulėti ir kaip tuos metodus pakeisti labiau sudominant vaikus. „Manau, kad dabar atsirado daugiau interaktyvių užduočių, kurias pasitelkus mokiniai įtvirtina žodyną. Pastebiu, kad mokytojai semiasi naujų idėjų pasitelkdami ir dirbtinio intelekto įrankius“, – pastebėjusi, kad šiuo metu daugiau dirbama grupėmis, diskutuojama, žodynas plečiamas per įvairias tyrinėjimo veiklas, projektų pristatymus, kalbėjo V. Mickutė. Norint išmokti anglų kalbą reikia laiko ir disciplinos. „Tokie dalykai nevyksta greitai. Išmokti kalbą – individualus procesas“, – tikino Vita, įvardinusi, kad vieni žmonės mokosi žiūrėdami filmus užsienio kalba ar su subtitrais, kiti – lanko kalbos kursus ar naudojasi įvairiomis programėlėmis telefone.

Prestižinė profesija

Pedagogikos studijos yra puikus pasirinkimas, jeigu žmogus jaučia norą padėti kitam, turi tam kantrybės, nori nemonotoniško darbo ir domisi naujovėmis. Dažnai jaunus žmones nuo pedagogikos studijų bando atkalbėti tėvai ar netgi mokytojai, gąsdina stereotipai iš aplinkos.

„Visada siūlau pasikliauti savo širdimi ir, jeigu jauti, kad tikrai nori studijuoti pedagogiką, neabejoti pasirinkimu. Dabar pedagogiką renkasi žmonės, kurie nori sekti naujoves, tobulėti, padėti kitiems, ir tam stengiamasi suteikti tinkamas sąlygas“, – akcentavo V, Mickutė. Šiuo metu V. Mickutė dirba su priešmokyklinės ir pradinių klasių mokiniais. „Tokio amžiaus mokiniai yra atviri, išsakantys savo nuomonę, diskutuojantys, domisi pasaulio aktualijomis ir jas aptaria mokykloje. Prisiminus save pradinėse klasėse jaučiu skirtumą lyginant su dabartiniais vaikais, tačiau suprantama, kad pasaulis sparčiai keičiasi, tad kinta ir mokiniai. Norint vesti pamokas tokio amžiaus vaikams svarbūs aktyvūs mokymosi metodai ir žaismingas mokymosi procesas, kuris skatina mokinių įsitraukimą“, – tvirtino jaunoji pedagogė. Svarbiausios savybės dirbant su šiandienos jaunimu, anot Vitos, – būti šiuolaikiškam, domėtis technologijomis ir naujovėmis, pritaikyti jas prie mokinių poreikių.

Mokytojas sutelkia dėmesį į įvairius įgūdžius – mąstymą, bendravimą, tyrinėjimą, savikontrolę. „Kiekviena pamoka mokiniui yra galimybė išmokti kažką naujo ne tik iš mokomojo dalyko pusės, bet ir iš įgūdžių lavinimo. Kartu su mokiniais mokosi ir mokytojas, bandydamas pastebėti kaip gali patobulinti ugdymo procesą, – kalbėjo V. Mickutė pasidalinusi mintimi, kad mokytojo profesija, jos manymu, – prestižinė. – Nebūtina to oficialiai patvirtinti. Tai yra darbas, reikalaujantis atsidavimo. Kiekvienas mūsų dalį savo gyvenimo praleidžiame mokykloje ir gauname įvairių patirčių, žinių, o prie to prisideda mokytojai. Šios profesijos atstovai padeda mums tobulėti, pažinti pasaulį ir ieškoti mus žavinčių sričių.“

Marija KALNIŪTĖ

„P. n.“ akademijos narė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas