Pajūrio naujienos
Help
2025 Balandis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke3101724
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar Kretingoje reikėtų modernesnių ir saugesnių vaikų žaidimo aikštelių?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Keičiamas Medaus techninis reglamentas: kam nuo to bus geriau

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2025-03-28

Visuotiniame Lietuvos bitininkų sąjungos sambūryje, minint įžymaus Lietuvos bitininko Jono Balžeko 100-ąsias gimimo metines, radosi proga pakalbėti ir apie Medaus techninį reglamentą: (iš kairės) Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Ričardas Petraitis, Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentas Juozas Olekas, bitininkės Violeta Šedienė ir Margarita Petraitienė.

Žemės ūkio ministerija informavo, kad keičiamas Medaus techninis reglamentas – jau netrukus medaus vartotojai tiksliai žinos, kokios šalies medus yra ant jų stalo, kadangi pakeitimais koreguojamos medaus kilmės šalies ženklinimo nuostatos. Lietuvos bitininkų sąjungos Kretingos draugijos pirmininkas Ričardas Petraitis įsitikinęs, kad šalies bitininkams reglamento pakeitimai problemų nesukels, bet pokyčiams reikia būti pasirengus.

Pagal Medaus techninio reglamento pakeitimus, medaus etiketėje, pagrindiniame regėjimo lauke, mažėjančia tvarka turės būti nurodytos medaus kilmės šalys, kartu nurodant kiekvienos jų procentinę dalį.

„To iki šiol nebuvo, nes ženklinant pakakdavo nurodyti, kad medaus kilmės šalis – Europos Sąjungos narė arba ne. Įsigaliojus pakeitimams vartotojai konkrečiai žinos, kokios šalies medų perka. Iki šiol nebūdavo nurodoma ir tai, kiek ir kokios šalies medaus yra produkte, todėl pokyčiai bus palankūs pirkėjams, norintiems tiksliai žinoti, kokios kokybės medų įsigyja“, – paaiškino Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vedėja Jolita Martutaitytė.

Pakuotėse, kuriose yra mažiau negu 30 g medaus, kilmės šalių pavadinimai galės būti nurodyti naudojant dviejų raidžių kodą. Taip pat panaikinamas terminas „filtruotas medus“ – jo savybės priskiriamos konditerinio medaus kategorijai.

Medaus techninio reglamento pakeitimai daromi siekiant apsaugoti vartotojų interesus, sumažinti medaus klastojimo atvejus ir užtikrinti didesnį rinkos skaidrumą – kaip bebūtų keista, medus visame pasaulyje yra labiausiai klastojamas produktas, kadangi išgauti tikrą medų yra brangu. Įvairių šaltinių duomenimis, Vokietijoje randama iki 80 proc. falsifikuoto medaus, Austrijoje – iki 100 proc., Didžiojoje Britanijoje – iki 65 proc., Latvijoje – iki 70 proc., o Lietuvos vartotojai dar nepamiršo, kad praėjusiais metais vieno prekybos centrų parduodamas medus neatitiko Medaus techninio reglamento reikalavimų – meduje buvo aptikti medui netipiniai cukrūs.

„Apie medaus falsifikavimo problemą ir Medaus techninio reglamento pakeitimus kalbėjomės ir su Lietuvos bitininkų sąjungos prezidentu Juozu Oleku ne per seniausiai įvykusiame visuotiniame šalies Bitininkų sąjungos susirinkime. Pasvarstėme, ar Lietuvos bitininkams reikėtų nurodyti, kokiame šalies regione ar rajone surinktas medus – vis dėlto, Lietuva, palyginti, tarkim, su Ukraina, yra nedidelė šalis ir vargu, ar tai būtų tikslinga. Nors mano požiūriu, ženklinti turėtume visą medų, net ir smulkių bitininkų etiketėse turėtų būti nurodoma, kur surinktas medus“, – Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas R. Petraitis, aktyviai dalyvaujantis ir apiterapeutų veikloje, įsitikinęs, kad vartotojas turėtų rinktis kuo arčiau jo gyvenamosios vietos bičių surinktą medų. „Tada produktas geriau veikia“, – pašnekovo pastebėjimu, jeigu medaus ženklinimas bus apibrėžtas įstatymo ir juolab – dar ir kontroliuojamas, falsifiktuoto medaus rinkoje turėtų mažėti.

Naujieji pokyčiai turėtų įsigalioti nuo birželio 1 d.

Į kokius Medaus techninio reglamento aspektus vartotojui reikėtų atkreipti dėmesį?

Visų pirma, Medaus techninis reglamentas nustato apibrėžties, sudėties, įvairių medaus rūšių ir ženklinimo reikalavimus medui, pagamintam Lietuvoje arba importuojamam į Lietuvą.

Medus tiekiamas į Lietuvos rinką ir eksportuojamas į Europos Sąjungos valstybes privalo atitikti šio reglamento nustatytus reikalavimus. Bitininkas, kuris nori tiekti medų į rinką, turi bityną ir bičių šeimas deklaruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) Ūkinių gyvūnų registre ir pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas ŽŪIKVC elektroninėje sistemoje. Tiekiamas rinkai maistui skirtas medus turi atitikti Medaus techninio reglamento reikalavimus. Ant kiekvienos medaus pakuotės turi būti nurodyta: medaus pavadinimas; grynasis kiekis; užrašas „Geriausias iki...“, – nurodant datą; įmonės pavadinimas arba bitininko pavardė, adresas; nurodyta kilmės šalis arba kilmės šalys, kuriose surinktas medus. Medaus ženklinimo etiketėje gali būti papildomai nurodyta: biologinė medaus kilmė; regioninis, teritorinis ar topografinis regiono pavadinimas, jei medus surinktas vien tik iš nurodyto regiono; konkretūs kokybės kriterijai – diastazės aktyvumas ar drėgnumas.

„Mano pastebėjimu, geriausia medų pirkti iš savo krašto bitininko, žinoma, įsitikinus, kad bitininkas visų pirma laikosi higienos. O kalbos, kad mūsų bitininkai į medų primaišo cukraus ar panašiai, yra iš piršto laužtos“, – tvirtino Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas R. Petraitis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas