![]() |
![]() |
|
„Iš lūpų į lūpas“ reklamos verslui nebepakanka
Baigusi mokslus Vilniuje, 25-erių kretingiškė Aistė Baltuonytė vis labiau įsitraukė į Kretingos rajone veikiančio tėvų Vilijos ir Vlado Baltuonių kalakutų ūkio veiklą organizuodama įmonės komunikaciją elektroninėje erdvėje. Ji pripažino, kad įrodyti komunikacijos svarbą ir pokyčius savo tėvams iš pradžių buvo sudėtinga, tačiau dabar jie labai džiaugiasi rezultatais. Mėsa prekiauja internetu Nors mūsų kraštietė šiuo metu gyvena Vilniuje, dalyvauti tėvų versle jai nėra sudėtinga. „Mačiau, kokį kokybišką, vertingą ir retą produktą tėvai sukuria, tačiau nemokėjo jo pateikti, kad pirkėjas iš tikrųjų suprastų, ką perka“, – pradžią prisiminė Aistė, įvardinusi, kad tokių ūkių, kaip Baltuonių šeimos, šalyje likę mažai, nes jame didžiausias dėmesys skiriamas mėsos kokybei, o tam įtakos turėjo, anot A. Baltuonytės, ir jos tėvų noras vaikus maitinti sveiku, kokybišku maistu. Šviežios mėsos ir jos gaminių industrijoje Lietuvoje konkurencija – didelė. Baltuonių šeimos ūkis iki šiol konkuruoja su kitais industriniais būdais užaugintų gyvūnų mėsos kaina. „Neparagavus Kalniškių kaime užaugintos mėsos, klientui sudėtinga suprasti, kuo ji skiriasi nuo kitų. Todėl mano tikslas buvo sukurti tėvų ūkiui tokią komunikaciją, kuri atspindėtų tuos skirtumus ir pagrįstų, kodėl tokios mėsos kaina yra šiek tiek aukštesnė“, – tikino pašnekovė, atskleidusi, kad dėl to teko imtis pokyčių veiklos viešinime, daugiau dėmesio skirti rinkodarai, e. komercijai. Aistė, pabaigusi bakalauro studijas Vilniaus universitete, po truputį pradėjo mokytis komunikacijos: lankyti įvairius mokymus, kuriuose įgytas žinias praktiškai pritaikė tėvų ūkio veikloje. „Viešinant įmonės veiklą, pastebėjau lietuvių poreikį kalėdinį kalakutą gauti į namus. Kaip tik tuo pat metu Lietuvoje atsirado kurjerių tarnyba, kuri pasiūlė sprendimą – išvežiojimo paslaugą užtikrinant tinkamas maisto laikymo ir gabenimo sąlygas“, – kalbėjo A. Baltuonytė. Taip kretingiškei kilo mintis sukurti elektroninę parduotuvę www.kalakutai.lt, kurioje klientai galėjo užsisakyti kalakutienos į namus. Internetinę svetainę Aistei teko sukurti greitai, kad spėtų iki didžiųjų metų švenčių. Tačiau ir joms pasibaigus, žmonės toliau užsisakydavo mėsą į namus. „Supratau, kad gauti mėsą į namus poreikis yra ne tik šventiniu laikotarpiu, todėl tai tapo mano galimybe įsitraukti į tėvų verslą“, – pradžią apibendrino A. Baltuonytė.
Rūpinasi įmonės rinkodara Kadangi Baltuonių ūkio veikloje, į ją įsitraukus dukrai, susikirto dviejų kartų požiūris į verslą, prireikė nemažai laiko rasti bendrus sprendimus. „Įtikinti atlikti kai kuriuos rinkodarai svarbius sprendimus prireikė net visų metų, tačiau vėliau tėvai labai džiaugėsi. Kai konkurencija rinkoje yra didelė, nebeužteka „iš lūpų į lūpas“ sklindančios reklamos. Kuo toliau, tuo pirkėjui yra svarbiau žinoti, kokiomis sąlygomis jų valgomi maisto produktai buvo užauginti“, – tikino kretingiškė. Baltuonių kalakutai auginami geromis sąlygomis: paukščiai daugiausiai maitinami pačių Baltuonių ūkyje natūraliai užaugintomis grūdinėmis kultūromis, žirniais, pupomis, gydyti ir auginti šeima nenaudoja antibiotikų, taip pat užtikrina sveikas sąlygas augti. Kalniškiuose auginami kalakutai vaikščioja ant ūkyje išaugintų sausų ir kokybiškų grūdinių kultūrų šiaudų kraiko, kuris kiekvieną dieną atnaujinamas. Paukščiai laikomi laisvai, taip pat suteikiama dvigubai daugiau erdvės negu numato Europos Sąjungos gyvūnų gerovės standartai. „Pirkėjai visa tai jaučia, dažnai girdime, kad mūsų kalakutiena – daug skanesnė“, – paaiškino A. Baltuonytė.
Norėdami suderinti dviejų kartų požiūrį į verslą, Baltuonių šeima pasidalija pareigomis, taip pat kartu priima svarbiausius sprendimus. „Tėvai pasitiki manimi, todėl, pasitarus, leidžia įgyvendinti mano sumanymus. Pavyzdžiui, iš pradžių buvo sudėtinga juos įtikinti rinkodaros svarbumu versle ir kad investuoti reikia ne vien į techniką, bet ir prekės ženklo komunikaciją. Tėvams atrodė, kad svarbiausia – kokybiškas produktas. Manau, kad kokybė – svarbu, bet tiek pat svarbu tinkamai perduoti žinią klientui apie tai, ką jis perka“, – įsitikinusi pašnekovė. Lietuvoje kalakutienos vartojimas kasmet populiarėja. A. Baltuonytės teigimu, reikia šviesti visuomenę apie šios mėsos pranašumą, jų užaugintų kalakutų mėsos kokybę. Siekiant patenkinti vartotojų poreikius buvo sukurti nauji receptai, pristatytas naujas dešrelių skonis ir pasiūlyta daugiau rūkytų kalakutienos gaminių, pavyzdžiui, plonai pjaustyta karštai rūkyta kalakutiena. „Šiuolaikiniam žmogui svarbu, kad produktas būtų kaip įmanoma labiau paruoštas vartoti, todėl ieškome sprendimų ir plečiame asortimentą“, – kalbėjo ji.
Naujovių Baltuonių kalakutų ūkis žada ir daugiau. „Bendradarbiaujame su maisto ekspertais, kuriame naujus, lietuviškam skoniui pritaikytus skonius. Mums svarbu, kad kiekvienas produktas atspindėtų ne tik puikų skonį, bet ir rūpestį tiek mūsų paukščiais, tiek šeimomis, kurios pasirenka mūsų produktą. Ingredientus renkamės atsakingai – prieskoniai – iš vietos ūkių, gamtos gėrybės – iš Lietuvos miškų“, – atskleidė pašnekovė. Įtikinti kalakutieną pirkti internetu, A. Baltuonytės pastebėjimu, daug laiko nereikėjo, nes lietuviai jau pamėgo viską parsisiųsti į namus, tai pat ir kurjerių teikiamos paslaugos – plačiai išvystytos. „Užsisakant į namus labai patogu, galima sutaupyti laiko, nes norint susipirkti tikrai kokybiškus lietuviškus produktus, neužtenka nuvažiuoti į vieną prekybos centrą“, – sakė ji. Baltuonių kalakutų ūkio rinkodara rūpinasi pati Aistė, kartais pasitelkdama profesionalus: „Elektroninių parduotuvių šalyje tikrai gausu, tačiau tokių, kurios pristatytų šviežius maisto produktus į namus visoje Lietuvoje, – nedaug.“ Ūkio veiklą kretingiškė viešina įvairiose internetinėse platformose, kuria vaizdo turinį, kuris padeda pasiekti platesnę auditoriją, didinti prekės ženklo žinomumą. „Vaizdo turinys yra efektyvus būdas perteikti žinutę greitai ir įsimintinai. Tai sudėtinga, nes reikia sukurti kokybišką ir autentišką turinį, kuris išsiskirtų tarp konkurentų. Be to, reikia atsižvelgti į skirtingas internetines platformas ir jų algoritmus, kas gali būti laiko ir kitų resursų reikalaujantis procesas. Tačiau, jei tai daroma teisingai, rezultatai gali būti labai įdomūs ir vertingi“, – patirtimi dalijosi Aistė.
|