Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šį savaitgalį du kretingiškių ekipažai dalyvaus visureigių varžybose. Jų laukia keliolika valandų už visureigio vairo per sunkiai išvažiuojamus kelius, klampynes, pelkes, griovius. Kazys Urbonas ir Remigijus Grinevičius visureigiu UAZ pasirodys „Gintariniame pajūryje 2008“, o broliai Erlandas ir Renaldas Kareckai „Nissan Patrol“ bandys įveikti trasą „Kupiškis jeep 08“.

Kretingiškiai (kairėje) Erlandas Kareckas visureigiu „Nissan Patrol“ ir Kazys Urbonas visureigiu UAZ šį savaitgalį kausis skirtingose varžybose: Kupiškyje ir pajūryje. Visureigių jėgą gali išvysti ir mūsų rajono gyventojai – „Gintarinio pajūrio 2008“ vienas etapų vyks Kurmaičiuose.

Prieš varžybas vyrai buvo optimistiškai nusiteikę, tikėjo savo sėkme ir paskutinius vakarus dar plušėjo prie visureigių. „Varžybos trunka 2 dienas, o pasirengimas joms – 2 savaites. Tas dienas „po mašina“ gulim po 14-16 valandų“, - sakė Erlandas Kareckas. Jo ir K.Urbono teigimu, automobilio techninis parengimas per varžybas lemia ne mažiau kaip 50 proc. sėkmės.

Visureigių klubo „Pajūris“ narys K.Urbonas su šturmanu R.Grinevičiumi dalyvaus savaitgalį įvyksiančiame tradiciniame renginyje „Gintarinis pajūris 2008“. Vienas šio renginio etapų vyks Vaineikių miške. K.Urbono teigimu, žiūrovams patogiausia šeštadienį, apie 15.30 val. atvykti prie Kurmaičių karjero, kur įspūdingas visureigių važiavimo akimirkas galės išvysti nemokamai.

E.Kareckas teigė norėjęs dalyvauti „Gintariniame pajūryje 2008“, tačiau sutapus su kitu renginiu „Kupiškis jeep 08“, pasirinkęs pastarąjį. Šis yra svarbesnis sportininkams dėl vietos įskaitoje. Savo kategorijoje šiuo metu Kareckai yra antri.

E.Kareckas ir K.Urbonas pasakojo, kad tinkamai parengti automobilį varžyboms ypač svarbu: stiprinamas kėbulas, tiltai, važiuoklės, variklis apsaugojamas nuo vandens. Įrengiami saugos lankai, naudojamos specialios sėdynės, kurios labiau apsaugo vairuotoją ir šturmaną automobiliui apsivertus. Prieš varžybas vyrai visureigius išbando duobėtuose keliuose, pelkėse ir pan.

„Iš dviejų-trijų visureigių surenkamas vienas. Panaudojamos geriausios detalės. Perdarymus vertina ekspertai. Mano visureigis atitinka visus reikalavimus“, - sakė K.Urbonas.

Varžybose dalyvaujančių visureigių variklis – įprastai ne mažesnis negu 3 litrų. Karecko visureigis sveria apie 2,2 tonas, K.Urbono – beveik 2 tonas. Jei visureigis sveria daugiau kaip pustrečios tonos, jis per sunkus važiuoti pelkėmis.

Nors esama visureigių varžybų, kuriose svarbiausia – greitis, E.Kareckas ir K.Urbonas dalyvauja tuose renginiuose, kur visureigiais reikia įveikti sunkiai pravažiuojamus kelius.

„Latvijoje su broliu vertėmės 5 metrus nuo skardžio. Kadangi greitis nedidelis, nedaug susižeidėme. Ralis – daug pavojingiau. Visai kitas vairavimo stilius“, - teigė E.Kareckas.

Sėkmę varžybose lemia ir geri vairavimo įgūdžiai, patirtis. E.Kareckas paaiškino, kad vairuoti visureigį per sunkiai išvažiuojamus kelius kiek primena vairavimą slidžiu keliu žiemą. Bevažiuojant tyko pavojai atsitrenkti į medį, nuslysti į gilias provėžas, užkliūti už kelmo, kurio nesimato žolėse ar pelkėje, apsiversti.

Klaida bet kurią minutę gali pabaigti pasirodymą visureigių renginyje: sugenda detalės, jos sulūžta užkliuvus už kliūties, įklimpus ir pan.

Anot pašnekovų, varžybose svarbu geri vairuotojo ir šturmano santykiai. Porininkai vienas kitą turi lengvai suprasti, palaikyti, nesikarščiuoti, veikti išvien. Nė vienas jų negali lyderiauti. Jei šturmanas fiziškai pervargsta, jį kuriam laikui pakeičia vairuotojas. Šturmanas ne tik seka žemėlapį, bet ir nubėga į priekį pažiūrėti, ar kelias pravažiuojamas, nėra kokių kliūčių. Šturmanas pakeičia vairuotoją tuo atveju, jei jis susižeidžia ir toliau nebegali vairuoti.

Su šturmanu bendraujama radijo ryšiu. Jo prietaisas yra nepralaidus vandeniui ir neskęsta, todėl per klampynes brendantis šturmanas jo nepameta.

Pasitaiko, kai šturmanas apsirinka. „Nuvažiuoti šimtą metrų ne į tą pusę kainuoja 2 minutes“, - sakė E.Kareckas.

Vyrams be pertraukos tenka vairuoti keliolika valandų. Važiuojant naktį įjungiami visureigio priekyje ir gale įrengti halogeniniai šviestuvai.

Varžybų dalyviai būna pasirengę netikėtumams: su savimi turi navigaciją, įrankių, kuro atsargų. Negaištama laiko sustoti ir pavalgyti – užkandžiaujama bevažiuojant.

Visureigiai skirstomi į klases pagal pravažumą, automobilio techninę charakteristiką.

K.Urbonas teigė labiau vertinąs reido klasę, kur vadovaujamasi olimpiniu principu: ne tiek svarbu laimėti, kiek sudalyvauti, įveikti tam tikras užduotis.

E.Kareckas rungtyniauja trečioje – sunkiausio pravažumo – klasėje. „Važiuoji dėl pergalės, rezultato“, - sakė jis.

E.Kareckas visureigių sportu susidomėjo prieš 2,5 metų, K.Urbonas – prieš pusantrų metų. Jų teigimu, visureigių varžybos tai – galimybė išsikrauti, pailsėti psichologiškai. „Parvažiuoji švarus“, - sakė K.Urbonas.

Pašnekovai pasakojo, kad keliu šiais visureigiais nevažinėja, nes jie tam nepritaikyti, pasiekia nedidelį greitį, trukdo kitiems eismo dalyviams.

Kartais K.Urbonas ir E.Kareckas su šeima visureigiais nuvažiuoja į mišką pastovyklauti.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas