Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kovoti su kaimyno agresija liko viena

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Teisėtvarka
  • 2008-08-12

Kretingiškė Jūratė Dobrovolskienė pateko į aklavietę: sudėtinga nubausti ją sumušusį kaimyną V.B. Moteris patyrė tik nežymų sveikatos sutrikdymą, todėl kovoti, jog skriaudėjui būtų iškelta byla, liko jos vienos rūpestis.

Sodininkų bendrijoje „Minija“ gyvenanti J.Dobrovolskienė skundėsi netoliese gyvenančiu ir namą išsinuomojusiu V.B. Moters teigimu, šis kaimynas nuolat girtauja, pas jį susirenka draugų, kyla konfliktai su kaimynais.

Vieną vakarą pas V.B. vėl buvę draugų, kurie girtavę kelias dienas. J.Dobrovolskienė pasakojo, kad konfliktas su kaimynais kilo, kai per šalia V.B. esantį sklypą ėjo jos sesuo. V.B. ją iškeikė. Kai, pamatę konfliktą, prie jų pribėgo pas J.Dobrovolskienę viešėję jaunuoliai, V.B. su savo draugu vieną jų sumušė. Netrukus V.B. iš už kampo užpuolė bei sumušė pro šalį ėjusią ir J.Dobrovolskienę.

„Iškvietėme policiją. Kai atvažiavusiems pareigūnams viską papasakojome, jie pasiūlė atvažiuoti į komisariatą parašyti pareiškimą. Atvykus į komisariatą, pareiškimo siūlė neberašyti, o pirma – pasidaryti ekspertizę“, - kalbėjo J.Dobrovolskienė.

Ekspertas J.Dobrovolskienei nustatė nežymų sveikatos sutrikdymą: poodinės kraujosruvos kairėje ausyje, krūtinėje, kairėje rankoje, pilvo kairėje pusėje.

Su ekspertizės išvadomis į komisariatą grįžusiai J.Dobrovolskienei pareigūnas pasiūlė kreiptis į teismą privačia tvarka. Tačiau ten atėjusi J.Dobrovolskienė sutriko: pildant dokumentus reikia turėti teisinių žinių.

„Samdyti advokato neapsimoka: kaimynas tikrai neturės iš ko atlyginti nuostolių. Kažin ar galiu pasinaudoti ir nemokama teisine pagalba: juk nesu socialiai remtina. Tai kas begali apsaugoti nuo tokio kaimyno“, - svarstė J.Dobrovolskienė.

V.B. nuomojamo namo savininkai yra užsienyje, todėl gyventojai neturi galimybės su jais susisiekti ir paprašyti kaimyną iškeldinti.

Policija kelti bylos negali

Kretingos rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Tomas Mikelkevičius patvirtino, kad telefoninis pranešimas apie įvykius sodininkų bendrijoje „Minija“ buvo gautas.

Anot T.Mikelkevičiaus, nukentėjusiems buvo patarta kreiptis į teismą, nes, vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodeksu, tokiu atveju, kai padarytas nežymus sužalojimas, baudžiamoji byla keliama privataus kaltinimo tvarka.

„Panašių konfliktų pasitaiko buityje. Rašyti pareiškimą galima – policija pradės tyrimą. Tačiau jis vis tiek bus nutrauktas ir baudžiamoji byla nebus keliama, jei paaiškės, kad situacija atitinka tam tikrą Baudžiamojo kodekso straipsnį“, - paaiškino T.Mikelkevičius.

Pareigūno teigimu, policija daugiau skundų dėl V.B. nėra gavusi. Nėra žinoma, ir kad šis asmuo būtų konfliktiškas, asocialiai gyventų, girtautų, pas jį nuolat lankytųsi draugai. T.Mikelkevičius pasiūlė: jei V.B. iš tiesų netinkamai elgiasi, sodininkų bendrijos gyventojams susivienyti ir kreiptis į policiją. „Tada imsimės priemonių. Policijai rinkti medžiagą turėtų padėti ir patys gyventojai“, - sakė T.Mikelkevičius.

Sodininkų bendrijos „Minija“ pirmininkas Antanas Būta teigė, kad konfliktų tarp kaimynų pasitaiko, tačiau jis į juos kištis nelinkęs. A.Būta teigė girdėjęs, kad V.B. išgeria, bet dėl jo elgesio kaimynai nėra skundęsi. „Ko gero, pirmą kartą girdžiu, kad jis taip elgiasi“, - sakė bendrijos pirmininkas.

Nutraukti tyrimą – tik po ekspertizės

Kretingos rajono apylinkės teismo atstovas ryšiams su visuomene Linas Gedžius paaiškino, kad, kreipiantis į teismą privataus kaltinimo tvarka, nukentėjusiajam reikia pateikti rašytinį skundą, kuriame turi būti nurodyta teismo pavadinimas, adresas, įvykio aplinkybės, nukentėjusiojo, įtariamojo bei liudytojų vardai, pavardės, jų gyvenamoji vieta.

J.Dobrovolskienei būtų buvę paprasčiau kreiptis į teismą, jei ji būtų parašiusi pareiškimą policijoje. Tada pareigūnai būtų įpareigoti pradėti tyrimą. Tyrėjas būtų davęs nutarimą atlikti ekspertizę, už kurią nebereikia susimokėti. Policija tyrimą būtų nutraukusi, tik gavus eksperto išvadą.

Tada J.Dobrovolskienė būtų galėjusi prašyti teismo, kad iš policijos išreikalautų visą surinktą medžiagą. Pagal ją paprasčiau rašyti skundą teismui, kad pagal policijos medžiagoje nurodytus kodekso straipsnius tam tikram asmeniui būtų iškelta byla.

Nemokama pagalba – kiekvienam

Teisingumo ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Spulginaitė informavo, kad pirminę teisinę pagalbą nemokamai gali gauti kiekvienas mūsų šalies gyventojas.

Kretingiškiams pirminė teisinė pagalba teikiama adresu J.K.Chodkevičiaus g. 10, 326 kab. Juridinio skyriaus vyriausioji specialistė suteiks informacijos apie teisės sistemą ir įstatymus, kitus teisės aktus, pakonsultuos teisės klausimais, patars, kaip išspręsti ginčą ne teismo tvarka. Taip pat ji padės parengti taikos sutartį, dokumentus valstybės institucijoms ir savivaldybėms, išskyrus dokumentus skirtus teismui.

Teisinė konsultacija trunka ne ilgiau kaip valandą. Tuo pačiu klausimu kreiptis pirminės teisinės pagalbos galima tik vieną kartą. Jei per konsultaciją paaiškėja, kad reikės parengti dokumentus teismui, ginti asmenį ar jam atstovauti bylose, specialistas padės surašyti ar surašys prašymą antrinei teisinei pagalbai gauti.

Pirminė teisinė pagalba neteikiama, jei asmens reikalavimai yra akivaizdžiai nepagrįsti, jei tuo pačiu klausimu pirminė teisinė pagalba jau buvo suteikta ar kreipiamasi ne dėl savo teisių ir interesų.

Antrinę teisinę pagalbą gauti gali visi Lietuvos gyventojai, kurių turtas ir metinės pajamos neviršija Vyriausybės nustatytų lygių teisinei pagalbai gauti. Tačiau esama atvejų, kai antrinė teisinė pagalba suteikiama nemokamai, neatsižvelgiant į turtą ar metines pajamas.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas