Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kūrybines fantazijas realizavo Vokietijoje

  • Audronė PUIŠIENĖ
  • Švietimas
  • 2008-08-05

Lydimi pedagogių Linos Nikartienės ir Rūtos Šulskienės, šeši Kretingos meno mokyklos Dailės skyriaus mokiniai buvo išvykę į Vokietiją ir tapo Gros Kiorio gyvenvietėje įvykusio tarptautinio meno projekto “Metropolis – provincija” dalyviais. Kretingiškiams mokiniams tai buvo puiki galimybė ne tik realizuoti kūrybines fantazijas, bet ir patirti bendravimo džiaugsmą su įvairių šalių jaunaisiais kūrėjais.

Kretingos meno mokyklos Dailės skyriaus delegacijos merginos virto puošniomis miesto poniomis, o vaikinai – miesto bitėmis.

Kretingos jaunieji menininkai buvo vieninteliai Lietuvos atstovai, įsilieję į bendrą Danijos, Lenkijos, Vokietijos dailės mokinių kūrybos erdvę. Vokietijai – projekto šeimininkei – atstovavo kretingiškių bičiuliai – Blankenfeldės meno mokyklos mokiniai bei vietos – Potsdamo – dailės mokyklos auklėtiniai. Projekto dalyviai buvo apgyvendinti netoli vietinių vaikų namų, tad projekte dalyvavo ir jie.

Projektas meno tematika Potsdame ir jo apylinkėse vyko jau šeštą kartą, ir kasmet vokiečiai kviečia vis daugiau partnerių iš kitų šalių.

“Kitais metais visi Potsdamo kultūriniai renginiai, taip pat – ir būsimasis meno projektas bus susijęs su demokratijos tema. Ar kitąmet būsime projekto partneriais? Būtinai, jeigu tik mus pakvies, - kalbėjo mokytoja Rūta Šulskienė, kurios rūpesčiu ir buvo sumanyta kretingiškių išvyka į Vokietiją. – Mes potsdamiečiams pasiūlėme kokį nors bendrą projektą surengti pas mus, Kretingoje. Tuo kolegos vokiečiai labai apsidžiaugė, nes su savo mokiniais dar nėra buvę Baltijos šalyse, tad naujas patyrimas jiems būtų susijęs su naujais įspūdžiais”.

Projekto “Metropolis – provincija” esmė – paskatinti vaikus kurti, panaudojant įvairias netradicines medžiagas: pradedant nuo vielos, plastmasės, folijos ir baigiant audiniais, žolėmis. “Vienu žodžiu, vaikams buvo pasiūlyta kurti iš visko, kas naudojama ir jau nebenaudojama buityje, - pasakojo L.Nikartienė. Ją bei kolegę ypač nustebino Vokietijos dailės mokyklose naudojamų priemonių gausa, įvairovė. – Apie darbų atlikimo techniką kažko naujo nesužinojome. Pasirodo, informacija apie naujoves mus pasiekia. Dauguma medžiagų – taip pat žinomos, tik čia, Lietuvoje, mokyklos neturi lėšų joms įsigyti”.

Skatindami vaikus kurti, atskleisti savo fantazijas, projekto sumanytojai pasiūlė rinktis iš dviejų temų: miesto, arba metropolio, bei kaimiškos, susijusios su gamta.

Kretingiškiai pasirinko miesto temą, ir tuo kažkiek nustebino savo mokytojas.

“Vaikai pirmą kartą pabuvo metropolyje. Berlyno metropolis, jo didybė, greitis padarė didžiulį įspūdį. Būtent tai ir įkvėpė kurti miesto, o ne kaimo tema, - vaikų apsisprendimą komentavo R.Šulskienė. – Mergaitės panoro būti gražiomis damomis, ir jų sukurti modeliai išties nuostabūs, padaryti iš sintetinių ir natūralių medžiagų. Vaikinai gi virto fantastiškomis miesto bitėmis, taigi krislas gamtos modeliuose vis tik buvo”.

Visų šalių vaikai užsibrėžė įgyvendinti grandiozines idėjas, tad pedagogai buvo jų pirmieji pagalbininkai: be mokytojų mokiniai tiesiog nesuspėję realizuoti savo sumanymų.

Bet pedagogai vis tik suspėjo pabendrauti, pasidalinti mokymo savo šalyse patirtimi.

“Potsdamo bei Blankenfeldės meno mokyklos yra privačios, bet gauna paramą ir iš valstybės. Jose mokosi po vieną tūkstantį mokinių. Amžius – nuo vaiko iki senjoro, - patyrimais dalijosi R.Šulskienė ir L.Nikartienė. – Mokymo kursai parengti atsižvelgiant į amžiaus grupes, nėra jokio vertinimo, o programos kuriamos laisvai. Gvildenant vieną temą, pavyzdžiui, Egipto meną, ta tema paliečiama ir kuriant skulptūras, ir tapant, ir piešiant, o tokios disciplinos, kaip meno istorija, išvis nėra – su meno istorija susipažįstama renkant medžiagą pasirinktai temai”.

Nėra Vokietijos dailės mokyklose ir kursinių, diplominių darbų. Mokyklose suteikiama labai didelė laisvė, ir tuo siekiama skatinti kūrybiškumą, padėti vaikui ar suaugusiam suprasti save, kaip asmenybę. Kretingiškės pedagogės pastebėjo, kad ta laisve nepiktnaudžiaujama, ir į meno mokyklas ateina mokytis tie, kurie iš tikrųjų nori mokytis, pažinti, kurti.

Kelias dienas trukęs projektas pasibaigė įspūdingu perfomansu, kuriame apsilankė ir Brandenburgo žemės (kuriai priklauso Potsdamas) kultūros bei žemės ūkio ministrai. Kadangi šios žemės parlamentas skyrė projektui lėšų, perfomansas buvo kaip ir atsiskaitymas prieš projekto rėmėjus, o mūsų vaikams tai – naujas išbandymas: scenoje modeliais teko būti pirmą kartą.

Kretingiškės mokytojos pastebėjo, kad mūsų mokiniams projektas davė naudos: kelionė ir kūrybiniai bandymai praplėtė akiratį, įkvėpė pasitikėjimo savimi ir drąsos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas