Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Į Kretingos ligoninės Priėmimo skyrių pagalbos po vabzdžių sugeltą žmogų kreipiasi kone kas valandą. Žmogaus organizmas skirtingai reaguoja į bitės, širšės ar vapsvos įgėlimą: vieniems įgelta vieta tik parausta, šiek tiek patinsta, kitus ištinka alerginis šokas, kuris gali baigtis mirtimi. Todėl medikai pataria alergiškiems žmonėms visada turėti tokiu atveju reikalingų preparatų.

„Buvau dvigubas“, - sakė vydmantiškis Robertas Bacevičius, prisiminęs paskutinįjį kartą, kai jam įgėlė vapsva. Dabar vaikinas visur nešiojasi vaistų, kurie tokiu atveju praverstų.

Vydmantiškis Robertas Bacevičius visada piniginėje nešiojasi vaistų nuo alergijos, o automobilyje laiko švirkštą su adrenalinu. Vaistais vaikinas „apsiginklavo“ po to, kai prieš porą metų jo gyvybę, įkandus vabzdžiui, teko gelbėti medikams.

„Dabar saugausi: pamatau vabzdį ir bėgu. Nežinosi, kokia gali būti organizmo reakcija įgėlus. O šią vasarą vabzdžiai ypač puola“, - sakė R.Bacevičius.

R.Bacevičius pasakojo, kad įgėlus vabzdžiui visada įgelta vieta tik parausdavo ir patindavo. Dėl to jis nesureikšmino ir kai vapsva įgėlė paskutinįjį kartą. „Vasarą su draugu darbavomės kieme. Prireikė nueiti iki malkinės – pajudinau duris ir pajutau, kaip įgėlė vapsva. Po penkių minučių ėmė niežėti visą kūną. Pamaniau – skruzdėlės. Nusiprausiau šaltu vandeniu, kad jas nuplaučiau, jei tebėra ant kūno. Tačiau niežulys nepraėjo, o veidrodyje pamačiau, kaip pasikeitė veido oda, ją išbėrė“, - pasakojo R.Bacevičius.

Kadangi apėmė silpnumas, svaigo ir skaudėjo galvą, R.Bacevičius atsigulė į lovą. Jis telefonu paskambino motinai paklausti, ką daryti, kokių vaistų vartoti. Sužinoję apie situaciją, namiškiai iš Kretingos parlėkė namo, o kartu su motina buvusi sesuo iškvietė greitąją medicinos pagalbą.

R.Bacevičiui ėmė tinti visas kūnas. „Buvau dvigubas“, - sakė vaikinas. Jam motina davė vaistų nuo alergijos, o atvykę medikai suleido adrenalino, paskyrė kitų vaistų.

„Daktarė sakė, kad po penkių minučių jau nebūtų galėjusi padėti. Vystėsi anafilaksinis šokas“, - kalbėjo R.Bacevičius.

Jam dėl kamuojančio silpnumo lovoje teko praleisti dar dvi dienas.

„Vasara buvo karšta ir sausa. Girdėjau, kad dėl to vabzdžių nuodų koncentracija būna didesnė. Dar organizmo reakcija gali padidėti, jei vabzdžiai įgelia ne vieną kartą. Maždaug savaitę prieš šį įvykį man buvo įgėlusi bitė. Gal todėl buvo tokia organizmo reakcija“, - sakė R.Bacevičius.

Pataria pasirūpinti vaistais

Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vadovas Vilius Matulionis teigė, kad ši vasara išskirtinė – šitiek daug vabzdžių sugeltų žmonių. Vieniems jų tik įgeltą vietą skauda, parausta, patinsta, kitus ištinka alerginė reakcija.

Gydytojo teigimu, kreiptis į medikus būtina tuo atveju, jei įgėlimo vietoje paraudimas plinta, kūną išberia, tinsta didelis plotas, ypač – kaklas, kyla dusulys, užspaudžiami kvėpavimo takai. Tada alergišką žmogų gali ištikti šokas.

Pasireiškus šiems požymiams, reikia kuo greičiau kreiptis į medikus. Šalia esantis žmogus sugeltajam gali bet kurioje kūno vietoje po oda suleisti vieną trečdalį mililitro adrenalino. Svarbu ir žmogų nuraminti, kad nepanikuotų.

Pasak V.Matulionio, alerginė reakcija labiausiai tikėtina tiems žmonėms, kurie yra alergiški ir kitiems dalykams, pavyzdžiui, skalbimo milteliams. Norėdami įsigyti adrenalino alergiški žmonės turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Vertėtų nešiotis ir vaistų nuo alergijos, tačiau tabletė suveikia vėliau – maždaug po pusvalandžio.

Gydytojo teigimu, įgėlus vabzdžiui, ant patinusios, skaudančios vietos reikia uždėti šaltą kompresą.

Įgeltos vietos netrinti ir nemasažuoti, netepti jokiais tepalais, kremais.

„Žmonės gamtoje ar pliaže tegul geriau nevalgo, ypač saldumynų. Moterys – nesikvėpina, nes aštrūs kvapai, kaip ir ryškūs rūbai, vilioja vabzdžius. Negalima ir mosikuoti rankomis, provokuoti vamzdžių“, - patarė V.Matulionis. Jis rekomendavo gėrimus gerti iš šiaudelio – prieš kelias dienas į Priėmimo skyrių pateko žmogus, kuris su gėrimu išgėrė ir širšę – ši įgėlė į gerklę.

Bičių įgėlimai gali būti naudingi

Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Augustas Latakas teigė, kad šiemet bitės nėra aktyvesnės negu įprastai. O štai vapsvų, širšių, matyt, dėl šiltos žiemos – daugiau.

Anot A.Latako, vapsvos iš širšės dažnai painiojamos. Širšės yra stambesnės, maždaug 3 cm dydžio, o vapsvos – perpus mažesnės.

„Mes, bitininkai, pripratę prie bičių įgėlimų, kurie yra neišvengiami. Įgeltos vietos nebetinsta, tik šiek tiek skauda. Tinsta tik retais atvejais – nebent po žiemos, kai organizmas dar nepripratęs“, - sakė A.Latakas.

Vis dėl to jis visada turi vaistų nuo alergijos – jų gali prireikti svečiams ar klientams, jei kartais bitė įgeltų.

„Sveikiems, nealergiškiems žmonėms, savo organizmo „nesugadinusiems“ chemija, įgėlimai - tik į naudą, veikia kaip vaistai. Gydytojai apiterapeutai ligas gydo bičių produktais. Kai kurias ligas, atsižvelgdami į organizmą, jie gydo ir bičių įgėlimais“, - sakė bitininkas.

Žymus rusų mokslų daktaras, profesorius, akademikas Ivanas Neumivakinas rašo, kad bičių nuodai mažina kraujospūdį, cholesterolį, padidina kraujo pratekėjimą į kapiliarus, stiprina širdies raumenis, veikia nervų sistemą, naudingas esant radikulitui, kovojant su tromboze, turi dezinfekuojančių savybių.

„Įgėlimai stiprina imunitetą, todėl organizmui lengviau kovoti su infekcijomis. Tai yra priežastis, kodėl apie 80 proc. bitininkų – ilgaamžiai“, - sakė A.Latakas.

Jo teigimu, įgėlus bitei, jei nenorima nuodų, gylį reikia nubraukti nagu. Gylį suspaudus pirštais, nuodai patenka į organizmą.

A.Latakas teigė: bitininkams, sugėlus daug bičių, rekomenduojama išgerti 50 gramų brendžio ar kitokio alkoholio. Savijauta pagerėja, nes bičių nuodai kraujagysles išplečia, o alkoholis – susiaurina.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas