Pajūrio naujienos
Help
2025 Sausis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar Kretingai reikia dviejų motobolo komandų?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vakar Kretingos rajono viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos erdvėse buvo atidaryta Kovos su smurtu prieš moteris dienai paminėti skirta paroda „Suknelių istorija“, atspindinti smurtą patyrusių moterų patirtis. Atidarymo renginyje dalyvavo Specializuotos kompleksinės pagalbos centras, Socialinių paslaugų centras, policijos ir probacijos pareigūnai, Vaiko teisių specialistai, Savivaldybės atstovai ir kiti svečiai. Buvo pristatytos 16-os suknelių istorijos, kuriose – smurtą patyrusių moterų skausmas ir drąsa žengti žingsnį ieškant pagalbos.

Sveikinimo žodį tarusi Kretingos rajono vicemerė Vaida Jakumienė akcentavo, kad smurto problema yra opi ir policijos suvestinėse minimi skaičiai tikrai yra gerokai didesni, nes ne kiekviena moteris išdrįsta kreiptis bei ieškoti pagalbos. Vicemerė pasidžiaugė Kretingos moterų informacijos ir mokymo centro įdirbiu, naujai atsiradusiu smurto artimoje aplinkoje prevencijos įstatymu ir orderiu, kurį pritaikius smurtautojas laikinai pašalinamas iš aplinkos, taip pat tarpinstituciniu bendradarbiavimu ir tokių akcijų poreikių bei svarba.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos Prevencijos skyriaus specialistė Roma Kryževičienė neslėpė, kad smurtas artimoje aplinkoje – policijos kasdienybė ištisus metus, nepaisant nei metų laiko, nei savaitės dienos: „Iš tiesų visų pranešimų policijai fone 10 proc. pranešimų yra dėl smurto artimoje aplinkoje. Smurto prieš moteris problema nesirenka nei socialinės padėties, nei išsilavinimo, nei užimamų pareigų. Bet kuris žmogus potencialiai gali atsidurti tiek aukos, tiek smurtautojo padėtyje.“

R. Kryževičienė teigė, kad jos darbo praktikoje yra pasitaikę sėkmės atvejų, kuomet smurtaujantis žmogus, priėmęs pagalbą sau, susitvarkė ir šeima neiširo. Pasak pareigūnės, šiam žingsniui reikia sąmoningumo, kada smurtaujantis žmogus suvokia savo problemą ir suprasdamas, kad jam reikia keistis, yra motyvuotas tai daryti. „Jei smurtaujantis žmogus galvoja, kad visuomet kalta auka, tuomet su tokiu žmogumi net nėra apie ką kalbėti. Ypač didelį darbą atlieka probacijos pareigūnai, kurie pristato smurtinį elgesį keičiančias programas. Net ir priverstinai, nukreipus teisininkams, išklausius šią programą – pokyčių yra. Žmonės sužino, kaip reaguoti į konfliktines situacijas, kur nukreipti savo pyktį, ką daryti, jei kyla noras suduoti artimam žmogui“, – kalbėjo pareigūnė.

Anot jos, dažniausiai smurtą išprovokuoja alkoholis, kitos psichoaktyvios medžiagos. „Kai žmogus yra blaivas, jis dar geba kažkaip susivaldyti, save kontroliuoti. Mano patirtis rodo, kad didžioji dalis smurto yra alkoholio įtakoje. Nuo pernai vasaros galioja nauja prevencinė apsaugos priemonė nuo smurto artimoje aplinkoje – tai orderio skyrimas. Jis skiriamas net tada, kai yra grėsmė ar rizika jį patirti. Moteriai užtenka paskambinti ir pasakyti, kad ji bijo ar jaučia, kad prieš ją ar vaikus bus smurtaujama. Atvykę pareigūnai, net ir nematydami aiškių smurto požymių, mušimo žymių, sujauktos aplinkos, išmėtytų ar suniokotų daiktų, tiesiog užduoda 17-a klausimų, iš kurių į tris atsakius taip, yra skiriamas orderis, ir smurtautojas 15-kai dienų pašalinamas iš gyvenamosios vietos“, – informavo specialistė, paraginusi moteris nebijoti ieškotis pagalbos sau ir vaikams. Pareigūnė tęsė mintį: „Svarbu ne drastiški sprendimai ar didžiuliai pokyčiai, bet pirmiausia – kreiptis į specialistą, kuris moteriai pasiūlys išeičių iš susidariusios situacijos. Taip bus sustiprinta savivertė ir vidinis pasiryžimas gyventi kitaip. Svarbu suvokti, kad supratus, jog moteris nebenori su savimi leisti taip elgtis, ji ryžtingai eitų į priekį. Bet, kol vienas bus agresoriaus, o kitas jausis aukos pozicijoje, tol nieko nepadarysime. Kenčiančiam žmogui svarbiausia sau pasakyti: „Aš daugiau neleisiu su savimi taip elgtis.“ Ji akcentavo, kad apie tai kalbėti nėra gėda – reiktų liautis smurtą slėpti ir išdrįsti nebemeluoti nei aplinkiniams, nei sau pačiai.

---

Lapkričio 25-ąją minima Kovos su smurtu prieš moteris diena, gruodžio 10-oji – Tarptautinė žmogaus teisių diena. Tarp šių dviejų dienų 16-os dienų periodas skirtas atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą prieš moteris ir mergaites. Ši akcija vyksta nuo 1991-ųjų metų, jos idėja užgimė Kanadoje, kai buvo nužudyta jauna studentė ir jos kolegos sukilo protestui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas