|
Mokėsi negalią pažinti per bendrystę
Kretingos dienos veiklos centro bendruomenė kartu su Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija (SIŽGB) „Kretingos viltis“, vykdydama tęstinį bendradarbiavimo su Kretingos rajono mokyklomis ir ugdymo įstaigomis projektą, praėjusį savaitgalį surengė tradicinę Tolerancijos dieną. Renginiai vyko dvi dienas ir skirtingose vietose – Simono Daukanto progimnazijoje ir Salantų gimnazijoje, ir aprėpė skirtingas dalyvių grupes – nuo darželinukų iki senjorų. Pasak Dienos veiklos centro vadovės Birutės Viskontienės, jau daugel metų Kretingos rajone vykdomu projektu „Mano delne – Tavo ranka“ siekiama sudaryti galimybes mūsų miesto ir rajono mokiniams mokytis pažinti negalią per tiesioginę bendrystę su negalią turinčiu žmogumi, susitinkant vienam su kitu ir įveikiant nepažinumo baimes, tarpusavio barjerus. Šiemet Tolerancijos dienos programoje, skirtoje muzikai ir šokiui, dalyvavo 10 partnerių: 7 ugdymo ir su jaunimu dirbančių įstaigos ir 3 negalią turinčių žmonių ugdymo ir priežiūros įstaigos. Į renginį Simono Daukanto progimnazijoje atvyko: be šeimininkų, dar Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos, Marijos Tiškevičiūtės mokyklos, Kretingos atviro jaunimo centro, Kretingos lopšelio-darželio „Pasaka“, Klaipėdos Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centro Kretingos filialo, Dienos veiklos centro ir SIŽGB „Kretingos viltis“ atstovai. Renginyje Salantų gimnazijoje dalyvavo šio miesto įstaigos: Dienos veiklos centro Salantų padalinio ir SIŽGB „Kretingos viltis“, taip pat – Salantų gimnazijos ir lopšelio-darželio „Rasa“ atstovai.
„Jau pavasarį mums skambino ugdymo įstaigų vadovai, teiraudamiesi, ar Tolerancijos diena bus organizuojama ir šiemet, ar vaikai ir vėl turės gražų bendrystės laiką. Mūsų organizuojami Tolerancijos dienos renginiai vis įgauna pagreitį ir plečiasi: šiemet jie aprėpė visas amžiaus grupes – nuo darželinukų iki senjorų ir skirtingus kolektyvus pagal jų meninį lygį – nuo saviveiklinių iki profesionalių kolektyvų. Šiemet pirmąkart įtraukėme darželius, dalyvauti pasisiūlė ir Kretingos trečiojo amžiaus universiteto šokių kolektyvas „Gaja“. Renginį taip pat sutiko papuošti Kauno miesto nepriklausomas plastinės dramos teatras, kurio vadovo ir režisieriaus Virgio Bortkevičiaus sukurtos plastinės dramos „Gimimo mitas“ vieną triptiko dalių atliko cerebriniu paralyžiumi serganti aktorė Ernesta Žemaitytė. Ji labai įtaigiai perteikė požiūrį į negalią, monospektaklis paliko labai gilų įspūdį“, – kalbėjo B. Viskontienė.
Salantų gimnazijoje įvykusį renginį ypač sustiprino Salantų gimnazijos skaučių, vadovaujamų pedagogės Aušros Kundrotienės, pasirodymas – merginos atliko kelias skautų dainas, jos taip pat prisidėjo organizuojant Tolerancijos dieną. Akcentuodama jų įstaigos išvien su SIŽGB „Kretingos vilties“ ir jos vadove Sigute Bendikiene rengiamos ir mūsų rajone vis labiau populiarėjančios Tolerancijos dienos, tarptautiniu mastu minimos lapkričio 16-ąją, svarbą, B. Viskontienė samprotavo, kad vis dėlto visuomenėje gal būtų geriau švęsti būtent šią dieną, o ne gruodžio 3-ąją – Tarptautinę negalią turinčių žmonių dieną. Ją papildė S. Bendikienė, kad ištiesta ranka yra reikalinga abipusiai – tiek neįgaliajam, tiek sveikam žmogui, o toleranciją ugdantys renginiai leidžia labiau pažinti vieniems kitus. „Mokytis tolerancijos reikėtų nuo darželio, palaipsniui, mokyklas baigę jauni žmonės jau turi nusistovėjusius įgūdžius. Tolerancijos sampratos aprėptis – labai plati ir įvairi: pradedant nuo pagalbos ligoniui ar senam žmogui, paduodant pirkinį nuo aukštos lentynos prekybos centre, pakeliant jo pirštinę, padedant moteriai nukelti laiptais vežimėlį... Negalios pažinimo reikia mokytis ne iš televizijos ar akcijų, o iš realaus gyvenimo“, – įsitikinusi B. Viskontienė. --- Kretingos dienos veiklos centro ir SIŽGB „Kretingos viltis“ surengtą Tolerancijos dienos projektą rėmė Kretingos rajono savivaldybė, skyrusi per 2,36 tūkst. Eur.
|