Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
Akmuo Rotušės aikštėje žymi vietą, kur bus statomas paminklas Kretingos miesto, bažnyčios ir vienuolyno įkūrėjui J.K.Chodkevičiui.
Paminklas Kretingoje bus statomas pagal architekto Adomo Skiesgilo projektą, kurį miesto Savivaldybė nupirko už 190 tūkst. litų.

Skulptorius V.Narutis sakė, kad jam ir jo bendraautoriams apmaudu, jog Savivaldybė pasirinko ne jų, meniniu požiūriu pripažintą geriausiu ir konkurse nugalėjusį kūrinį.

Užėmę pirmąją vietą, paminklo kūrėjai iš Kauno stengėsi “įtilpti” į sąlygose nurodytą 300 tūkst. litų sumą ir pirkimo akto metu paprašė 290 tūkst. litų. Tačiau viešųjų pirkimų etape nelyginant Pilypas iš kanapių kūrėjams išlindo nauja sąlyga: svarbiausias vertinimo kriterijus - nebe meninis lygis, o mažiausia kaina.

“Kur liko meninis kriterijus? Juk šitaip kertama per Lietuvos kultūros šaknis, - kalbėjo V.Narutis. Ne vieną konkursą laimėjęs menininkas patekęs į tokią padėtį dar nebuvo. – Juk sąlyga dėl mažiausios kainos skirta statybininkams ar perkant automobilius, taikyti ją menininkams - nelogiška. Juk stengiamės papuošti miestą, galvojame apie jo kultūrinį palikimą”.

Dailininkui kilo įvairių klausimų: ar perkamo paminklo kaina negali būti numušta tyčia, ar likusių pinigų kas nors nepasidalins?

Konkursą laimėjęs Adomas Skiesgilas sukurti reljefams tikisi pasitelkti klaipėdiškį skulptorių Algirdą Bosą, su kuriuo šiam konkursui buvo pristatęs dar vieną projektą.

A.Bosas penktadienį tvirtino, kad A.Skiesgilas su juo dėl bendradarbiavimo dar nekalbėjęs. Jis dar nežinąs sąlygų, todėl negali atsakyti, ar sutiks kartu dirbti.

Anot Kretingos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Reimundos Ruškuvienės, A.Skiesgilas statybai pasirinkto paminklo maketą į Savivaldybę pristatė pačiu paskutiniu momentu, o projekto dokumentaciją – paskutinį vakarą. Skulptoriaus A.Boso nuomone, negražu: kažkiek idėja buvusi bendra, prie projekto kažkiek prisilietė ir jis. Tačiau sureikšminti šio įvykio skulptorius nenorėjo.

O bendrą konkurso rezultatą A.Bosas komentavo šitaip: “Baikite pigintis. Reikia daryti pagal laimėjusį projektą. Darome ne kadencijai, paminklo buvo laukiama šimtmečius. Neturime pinigų – nedarykime. Skelbkime naują konkursą. Liaudies meistrai padarys už dyką”.

Konkurso vertinimo komisijos pirmininko, Lietuvos dailininkų sąjungos pirmininko Vaclovo Krutinio nuomone, pirmą ir antrą vietą užėmę projektai – skirtingi, ir jam yra sudėtinga pasakyti, kuris darbas geresnis ar blogesnis: sėkmingai gali būti įgyvendinti abu projektai.

“Stengiuosi pritarti variantui, kuris yra geriausias. Mano nuomone, Viešųjų pirkimų įstatymo meno konkursams negalima taikyti arba reikia jį koreguoti taip, kad meninė vertė būtų pagrindinis dalykas”, - sakė pirmininkas. Anot jo, vėliau, realizuojant projektus, įsikiša įvairios kompanijos, pasiūlo pigias medžiagas – atsitinka negerų dalykų.

V.Krutinis sakė, kad šiuo atveju labiau pritartų projektui, kuris meniniu požiūriu buvo geriausias.

Pasak rajono Kultūros skyriaus vedėjos R.Ruškuvienės, likę pinigai – maždaug 100 tūkst. litų - bus skirti paminklo aplinkai sutvarkyti, apšviesti. Jei pinigų liktų, jie grįžtų į biudžetą, ir tarybos sprendimu būtų skiriami kitai reikmei.

„Jei projektui įgyvendinti lėšų neužtektų, tokiu atveju taryba spręstų, ar gali dar kažkiek skirti iš biudžeto, o po to kreiptųsi pagalbos į Vyriausybę ir į visuomenę“, - sakė R.Ruškuvienė. Ji tikino, kad, nupirkus kauniečių kūrinį, būtų reikėję labai smarkiai „suktis“, tačiau neatmetė galimybės, kad ir statant pagal A.Skiesgilo projektą pinigų reikės prašyti papildomai.

Rajono Savivaldybė, išmokėdama premijas, įsigijo ir kitų prizininkų projektus. Jų įgyvendinti nedraudžiama: reikia tik, kad atsirastų rėmėjas. Tokiu atveju vyktų derybos su taryba, taip pat ir dėl vietos, kur statyti.

Aistros dėl paminklų Lietuvos vardo tūkstantmečiui verda ir Gargžduose bei Palangoje.

Anot Gargždų kultūros skyriaus vedėjo Gintauto Bareikio, konkursą laimėjo klaipėdiečių skulptoriaus A.Boso ir architekto A.Skiesgilo projektas, tačiau jis dar nenupirktas. Vyksta diskusija, po kurios paaiškės, ar bus pasirinktas avangardiškas ir augimą simbolizuojantis nugalėtojų darbas, ar antros vietos projektas su rusenančiu ąžuolu, provokuojąs ir priešingų minčių.

Pasak Palangos miesto kultūros skyriaus vedėjo Vyganto Rekašiaus, Palangoje vertinimo komisija pritarė taip pat Adomo Skiesgilo projektui, tik jis dabar yra taisomas. „Savivaldybė susiduria su daugybe nuomonių. Kuo daugiau diskutuojama, tuo labiau krypstama į šonus, o laikas eina“, - kalbėjo vedėjas. Palangai A.Skiesgilas kuria erdvinę plastinę kompoziciją, kurioje įkomponuotas skulptoriaus Vlado Grybo dar prieš karą sukurtas skulptūros modelis.

Audra VENCKUVIENĖ


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas