Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ūkininkai problemas aptarė su Seimo nariu

  • Diana JOMANTAITĖ
  • Žemė ir ūkis
  • 2008-07-18

Vakar Kretingos rajono ūkininkai susitiko su Seimo bei Kaimo reikalų komiteto nariu Kazimieru Starkevičiumi. Ūkininkai kartu su Seimo nariu bei Kretingos rajono meru Valerijonu Kubiliumi bei vicemeru Juozu Mažeika aptarė šiuo metu aktualiausias žemės ūkio problemas bei perspektyvas.

Kretingos rajono ūkininkus pasitiko Seimo narys Kazimieras Starkevičius (dešinėje) ir rajono meras Valerijonas Kubilius.

Viena iš gerų naujienų, artimiausiu metu laukiančių ūkininkų, yra, kad numatomas nenašių žemių plotų didėjimas.

„Europos Komisija rengia dokumentą, kuriame svarstysime išbraukti vieną iš punktų, pagal kurį nustatomi nenašių žemių plotai. Iki šiol gyventojų tankis buvo vienas iš kriterijų, lemiančių nederlingų žemių statusą. Tačiau logiškai mąstant, gyventojai žemės juk nepagerina. Todėl kai kuriuose rajonuose, kurių gyventojų tankis didesnis, nederlingų žemių plotai buvo mažesni negu tų rajonų, kuriuose gyventojų mažiau. Dėl to nukentėjo ūkininkai, ūkininkaujantys tankiau apgyvendintuose rajonuose – jie iš Europos Sąjungos negavo kompensacijų už nenašias žemes“, - sakė K.Starkevičius.

Kretingos rajonas taip pat pateko į tankiau apgyvendintus plotus, todėl ūkininkai už nenašias žemes negaudavo išmokų.

Nauja tvarka dėl nederlingų žemių turėtų įsigalioti 2010 metais.

Susitikime Kretingos rajono ūkininkai visų pirma iškėlė problemą dėl elektros perdavimo linijų. „Ūkininkų žemėse neišvengiamai yra atsidūrę elektros perdavimo linijų atramos. Nuomos už jas niekas mums nemoka, nors mes galios mokestį VST mokame. Tačiau ši įmonė nemoka mums. Už tai, kad atramos sukelia daug nepatogumų, kartais neįmanoma net naudoti technikos. Kai prakalbome apie nuomos mokesčius, ūkininkams elektros tinklų vadovai pasiūlė nuimti galios mokestį. Tačiau tai nepadengia patiriamų nuostolių“, - kalbėjo ūkininkas Stasys Sandaras.

Pasak K.Starkevičiaus, kad padėtis pasikeistų, tereikia politinės valios, ir ši problema bus svarstoma, išrinkus naują Seimą.

Ūkininkai aptarė ir pieno bei grūdų supirkimo kainas. Seimo nario įsitikinimu, supirkimo kainos, lyginant su turtingomis Europos šalimis, yra per mažos. Jo žiniomis, Švedijoje litras pieno parduotuvėje kainuoja 2,60 Lt, o supirkimo kaina – 1 tūkst. 400 Lt už toną. Lietuvoje tokio paties riebumo pieno litras kainuoja 2,98 Lt, o supirkimo kaina už toną nesiekia 1 tūkst. litų.

„Didžioji dalis pinigų lieka perdirbėjams. Didžiųjų pieno produktus gaminančių įmonių direktorių algos siekia 100 tūkst. litų. Jie, jų šeimos nariai važinėja tarnybiniais automobiliais, už kurių kurą moką bendrovės. O už viską sumokame mes – pirkdami brangius pieno produktus“, - pasakojo K.Starkevičius.

Jo nuomone, Lietuvoje per griežtos ir higienos normos. „Teko lankytis ūkyje netoli Briuselio, kurio šeimininkai augina karves. Jas fermoje melžia, gamina pieno produktus ir ten pat yra atsidarę savo produkcijos parduotuvę. Lietuvoje tokie dalykai yra neįsivaizduojami“, - teigė K.Starkevičius.

Dėl grūdų supirkimo kainos didėjimo Seimo narys nežadėjo nieko. Kretingos rajono ūkininkų įsitikinimu, supirkimo kaina turėtų bent jau siekti 800 litų už toną.

„Lietuvoje turėtume pasiekti ir mažesnio PVM mokesčio už mėsą. Iš Lenkijos įvežamai mėsai taikomas 5 procentų PVM mokestis. Dėl to mažėja mūsų produkcijos kiekis prekyboje“, - sakė politikas.

Jis negalėjo nieko pažadėti ir dėl agrometeorologijos tarnybos. „Neturime meteorologijos stočių, todėl negalime numatyti, kas laukia derliaus, nuo ko apsidrausti“, - kalbėjo ūkininkas Povilas Turauskis.

K.Starkevičiaus įsitikinimu, daugeliui žemės ūkio problemų išspręsti reikia tik ūkininkų bei politikų valios bei aktyvumo.

„Svarbiausia į kaimą nežiūrėti tik kaip į žemės ūkį. Į kaimą reikia žiūrėti kaip į gyvenimą – kad jame ne tik klestėtų žemės ūkis, bet žmonėms būtų patogu gyventi ir iš kaimų nebėgtų gyventojai“, - sakė Seimo narys.

Jo žiniomis, Europos Sąjungos teikiamą paramą ūkiams plėsti ir tobulinti įsisavino tik vienas procentas šalies ūkininkų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas