Pajūrio naujienos
Help
2024 Balandis
Pi18152229
An29162330
Tr3101724
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Ar praneštumėte apie narkotikų vartojimą anonimiškai tel. 8 700 60777?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Policijos pareigūnai kaltinami sumušę žmones

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2008-07-18
Algimantas Rusys teigė buvęs sumuštas policijos pareigūnų. Jis tebeturi to įrodymą – per mušimą sukruvintus tądien vilkėtus rūbus.

Dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams įtariami kretingiškiai Ramūnas Lesauskas, Algimantas Rusys ir Irenijus Kruša teigė buvę apkaltinti neteisingai. Vyrai ir jų žmonos tvirtino pašiurpę policijos pareigūnais – šie juos sumušę.

Ramūnas ir Raimonda Lesauskai, Algimantas Rusys ir jo žmona Gintarė Krušaitė bei šios brolis Irenijus Kruša nuo patirto streso negali atsigauti iki šiol. Jie papasakojo, kaip naktį iš sekmadienio susikirto jų ir policijos pareigūnų keliai.

Apie 1 val. nakties jie stoviniavo ir šnekėjosi su draugais prie automobilio „BMW 525“ Rotušės aikštėje. Prie jų privažiavo policijos ekipažas. „Tikriausiai pamanė, kad girtaujam. Tačiau alkoholio neturėjome. Mums vis tiek liepė dingti. Kai paklausiau, kodėl, policininkas čiupo man už rankos ir ėmė tampyti“, - sakė R.Lesauskienė.

Iš pareigūno rankų žmoną išplėšė R.Lesauskas. Už tai jam policininkas kumščiu smogė į galvą.

Prie jų priėjęs Algimantas Rusys paprašė ramintis. Už tai policininkai jam „pasiūlė į galvą“. „Už nugaros sunėriau rankas ir sakau: „Dėk“, - pasakojo A.Rusys. Tačiau policijos pareigūnai atsitraukė.

Teigia, jog sustabdė ir sumušė

Rotušės aikštėje kompanija liko apie 20-30 min. Juos tą laiką stebėjo šalia automobilyje buvę pareigūnai.

Prie būrio priėjęs pažįstamas Audrius Diminskis paprašė jį parvežti namo. „Kadangi mūsų ekipažas pilnas, paklausėme policininkų, ar nesikabinės, jei pavešime dar vieną žmogų. Šie atsakė: „Skirstykitės, nesikabinėsim“, - teigė R.Lesauskas.

Automobiliui pajudėjus iš centro, juos policija ėmė sekti. Važiuojant Savanorių gatve pareigūnai įjungė švyturėlius ir automobilį sustabdė.

Prie automobilio iš skirtingų pusių priėjo abu policininkai. Vienas jų iš automobilį vairavusios G.Krušaitės paėmė dokumentus ir nusivedė į policijos automobilį. Kitas atidarė priekyje sėdėjusio A.Rusio duris ir jį tampydamas liepė išlipti. Saugos diržu prisisegusiam A.Rusiui buvo sunku išvengti policininko kumščių ir spyrių. Automobilyje liko A.Rusio kraujo dėmės.

Tuo metu į įvykį atvyko dar du policijos pareigūnai.

Už A.Rusio nugaros sėdėjęs I.Kruša ištiesė rankas į priekį ir, jį apglėbęs, bandė apsaugoti nuo smūgių. Vėliau griebėsi telefono, kuriuo ketino filmuoti. Tai pastebėjęs policininkas užpurškė ašarinių dujų ir apsvaigusį I.Krušą pagriebęs už rankų ištempė pro automobilio durų langą. Lauke I.Krušą paguldė ant žemės, uždėjo antrankius ir spardė.

Dėl to, kad I.Kruša buvo tempiamas pro langą, apsilankstė automobilio durys.

Smūgio į galvą ir dujų debesies sulaukė ir lauk iš automobilio lipantis R.Lesauskas. Kai policininkai jį rakino antrankiais, prie vyro šoko R.Lesauskienė. “Man policininkas plojo per veidą ir, sučiupęs už plaukų, trenkė galvą į medį. Kai suradau nukritusius akinius, pakėliau galvą ir pamačiau, kaip tas pats policininkas trenkė Gintarei per veidą“, - pasakojo R.Lesauskienė.

Surakinti vyrai buvo nuvežti į komisariatą. Ten jiems surašyti protokolai už pasipriešinimą pareigūnams. R.Lesauskas, A.Rusys ir I.Kruša areštinėje praleido dvi paras.

Komisariate A.Rusys, pajutęs, kad „traška“ nosis, pareigūnų paprašė iškviesti medikus. Tačiau tai buvo padaryta tik tada, kai medikus iškviesti paprašė telefonu 112 budėtojui paskambinusi G.Krušaitė.

Medikai nustatė, kad A.Rusiui lūžusi nosis, sumušta galva ir veidas. Jam paskirtas siuntimas į Klaipėdą, tačiau jis ten nuvežtas nebuvo ir kitą dieną. I.Krušai kameroje ėmė skaudėti galvą, pykinti, apėmė silpnumas. I.Kruša pareigūnų prašė iškviesti medikus, tačiau jie atvyko, tik kai juos iškvietė I.Krušos tėvas. Tačiau medikai į kamerą pas I.Krušą buvo įleisti tik to pareikalavus advokatei Aldonai Stasiulaitienei. Ligoninėje I.Krušai medikai nustatė galvos sumušimą ir sutinimą, nubrozdinimus. Galvos skausmai, svaigulys I.Krušą kamavo ir keletą dienų po įvykio.

Automobiliu „BMW 525“ važiavę kretingiškiai (iš kairės) Algimantas Rusys, Irenijus Kruša, Ramūnas Lesauskas, Raimonda Lesauskienė ir Gintarė Krušaitė iki šiol negali atsigauti nuo patirto emocinio sukrėtimo. Jie tvirtino, kad automobilį sustabdę policijos pareigūnai juos sumušė.

Tvirtino: pareigūnų nemušė ir nekeikė

Už tai, kad policijos komisariato tyrėjui bandant sulaikyti A.Diminskį, R.Lesauskas išlipęs iš automobilio du kartus kumščiu sudavė pareigūnui į nosį, R.Lesauskas įtariamas padaręs nusikalstamą veiką.

„Kaip galėjo sutrukdyti sulaikyti Diminskį, jei jo taip ir nesulaikė“, - stebėjosi advokatė A.Stasiulaitienė.

I.Krušai įtarimas pareikštas, nes jis užpuolė patrulį iš nugaros, sugriebė rankomis jam už uniformos ir stūmė nuo automobilio, kai šis bandė sulaikyti A.Rusį.

Įtariamieji tvirtino policininkų nemušę – to padaryti nebūtų buvę įmanoma, nes juos apsvaigino ir apakino ašarinės dujos. Jų teigimu, jie policininkų ir nekeikė.

„Kaip jie galėjo užpulti policininkus, jei jie buvo sumušti automobilyje. Prasilenkia logika. Dar klausimas: kas ką užpuolė“, - sakė G.Krušaitės ir I.Krušos tėvas Jonas Kruša.

Pašnekovai teigė nesuvokiantys, kodėl juos pareigūnai, kurie net neprisistatė, puolė mušti.

Dėl galimo policijos pareigūnų fizinio smurto panaudojimo ir neteisėto asmenų sulaikymo advokatė A.Stasiulaitienė kreipėsi į Kretingos rajono apylinkės prokuratūrą.

Jonas Kruša kreipėsi į Klaipėdos apygardos vyriausiąjį prokurorą Igną Laucių, kuris pažadėjo, kad bylos tyrimas bus kontroliuojamas, ir ji bus tiriama objektyviai.

Jei bus nustatyta, kad policijos pareigūnai viršijo savo įgaliojimus, dėl to bus pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau kol kas ikiteisminis tyrimas pradėtas tik dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams. Tyrimo medžiagoje rašoma, kad policijos pareigūnams užtikrinant viešąją tvarką, įtariamieji piliečiai neklausė teisėtų jų reikalavimų, keikėsi ir plūdo. Bandant pareigūnams iš automobilio išlaipinti keleivius, šie priešinosi ir toliau plūdosi. Dėl to policijos pareigūnai panaudojo specialiąsias priemones ir juos pristatė į komisariatą. Įtariamieji buvo sulaikyti 2 paroms.

Vėliau nustatyta, kad du šių asmenų buvo neblaivūs: A.Rusiui nustatytas 1,52 promilės, I.Krušai – 1,77 promilės girtumas.

Policijos pareigūnams padaryti kūno sužalojimai. Kas juos patyrė ir kokius – tiria ekspertai.

R.Lesauskui ir A.Rusiui yra tekę anksčiau susidurti su teisėsauga.

Laisvės atėmimas - nerealu

Įrodžius, kad asmenys panaudojo fizinį smurtą prieš policijos pareigūnus, jų laukia maksimali Baudžiamajame kodekse numatyta bausmė – laisvės atėmimas iki trejų metų. Tačiau prieš keletą metų atsakomybė už šį nusikaltimą buvo didesnė – laisvės atėmimas iki 5 metų. Pagal teisminę praktiką, už smurtą, panaudotą prieš policijos pareigūną, reali laisvės atėmimo bausmė neskiriama, nebent nusikaltėlis – neseniai teistas ar recidyvistas.

Kretingos rajono policijos komisariato viršininkas Jonas Petrikas teigė, kad anksčiau policijos pareigūnams visuomenė rodė daugiau pagarbos negu dabar.

„Seniau atvejis, kad būtų nukentėjęs milicininkas, būdavo labai retas. Dabar, nežiūrint, koks pažeidimas padarytas, žmonių pirmas klausimas pareigūnams: „Ko nori?“. Daugiausia pareigūnus dėl „kabinėjimosi“ kaltina jaunoji karta. Pareigūną pasiųsti „ant trijų raidžių“ darosi įprasta“, - sakė J.Petrikas. Dažniausiai policijos pareigūnai įžeidinėjantį asmenį įspėja arba į keiksmus nekreipia dėmesio. Komisaras nepamena atvejo, kad mūsų rajone policijos pareigūnas surašytų tarnybinį pranešimą dėl to, kad jis buvo iškeiktas.

„Pasakyti, kad sumušė pareigūnas – vienas iš gynybos būdų. Kretingoje būna tokių atvejų, pavyzdžiui: „Policininkas sumušė, todėl pasakiau, kad pavogiau, - kalbėjo J.Petrikas. - Iki šiol nė karto kaltinimai policijos pareigūnui dėl smurto mūsų rajone nepasitvirtino.“

Pagal Policijos veiklos įstatymą, pareigūnas privalo imtis visų priemonių, kad būtų nutraukta ar sustabdyta įstatymui priešinga veika. Tarp tokių priemonių: rankų surišimas, kovinis imtynių veiksmas, kraštutiniu atveju – ginklas.

J.Petriko paaiškinimu, kovinių imtynių veiksmas, pavyzdžiui, nuvertimas ant žemės, rankų užlaužimas, skirtas sutramdyti pažeidėją ar nusikaltėlį, o ne jį sužaloti. „Ne visada galima numatyti, ar atliekant kovinių imtynių veiksmą, asmuo nepatirs sužalojimų“, - pastebėjo J.Petrikas.

Pagal Policijos veiklos įstatymą prievartos rūšį ir jos panaudojimo ribas pasirenka pats policijos pareigūnas, atsižvelgdamas į situaciją, koks pažeidimas padarytas, į individualias pažeidėjo savybes.

Įvykyje dalyvavę policijos pareigūnai Rolandas Lukauskas, Narūnas Lideika, Julius Prušinskas ir Ričardas Mažalskas spaudai situacijos nekomentavo.

Anot prokuroro Gedimino Baltonio, tai galėtų pakenkti tyrimui.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas