Pajūrio naujienos
Help
2025 Sausis
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar, atsiradus galimybei, atsisakytumėte II pakopos pensijos kaupimo fondo?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Ar šeimoje žmona / vyras gali turėti turto tik savo vardu? Ar skyrybų atveju į šį turtą turės pretenzijų vienas sutuoktinių? Pasitaiko atvejų, kada sutuoktiniai nebežino, kuris turtas yra jų bendras, o kuris jiems priklauso asmeniškai, dėl ko dažnai skiriantis kyla ginčų. Apie tai, kaip pasikeičia asmenų turto teisinis režimas susituokus, koks turtas skyrybų atveju pagal įstatymą laikomas asmeniniu vieno sutuoktinio turtu ir ar galima santuokos metu įgyti turto tik vienam iš sutuoktinių, atsakė Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė, advokato padėjėja Reda Rimkienė.

„Pajūrio naujienų“ skaitytoja klausė: „Gyvename šeimoje su vyru, kuris uždirba pakankamai. Aš auginau vaikus, po to dirbau, gaudavau papildomų pajamų ir iš individualios veiklos – pomėgio gaminti šventinę atributiką. Vyras į šiuos pinigus nepretendavo, į šeimos biudžetą įnešti jų nereikėjo. Per kelerius metus susitaupė nemaža suma, o dar iš močiutės paveldėjau pinigų. Kartu sudėjus mano ir močiutės pinigus, pavyktų investuoti į nekilnojamąjį turtą – nedidelį butą ar namo dalį. Ar galiu tai nusipirkti tik savo vardu? Ar į šį turtą pretenduotų ir mano vyras, jeigu tektų išsiskirti? Ar aš, kaip žmona, turėčiau teisę į dalį namo, kuriame gyvename ir kurį įsigijome santuokoje? Klausiu, nes santykiai su vyru šlyja, gresia skyrybos.“

 

Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos narė, advokato padėjėja Reda Rimkienė

Atsako advokato padėjėja R. Rimkienė:

– Analizuojant skaitytojos situaciją, galime išskirti tris atskirus teisinius aspektus, t. y. kas yra bendras ir asmeninis turtas įgytas santuokos metu; ar santuokos metu galima įgyti turtą asmeninės nuosavybės teise, ir kaip skyrybų metu dalinamas santuokoje įgytas turtas.

Po santuokos sudarymo sutuoktinių turtas įgyjamas bendrąja jungtine nuosavybe. Tai reiškia, kad po santuokos sudarymo sutuoktinių gaunamas darbo užmokestis, individualios veiklos pajamos, kitos pajamos ir įgyjamas kilnojamasis bei nekilnojamasis turtas tampa sutuoktinių bendrąja nuosavybe ir jiems abiems priklauso po lygiai.

Įstatymai numato išimtis, kada po santuokos sudarymo sutuoktinių įgytas turtas (pajamos) yra kiekvieno sutuoktinio asmeninis, pavyzdžiui, turtas bus laikomas asmenine sutuoktinio nuosavybe, jeigu yra sutuoktiniui padovanotas ar jo paveldėtas turtas, jeigu dovanojimo sutartyje ar testamente nėra nurodyta, kad turtas perduodamas bendrojon jungtinėn sutuoktinių nuosavybėn. Asmenine sutuoktinio nuosavybe laikomi sutuoktinio asmeninio naudojimo daiktai (pavyzdžiui, rūbai); lėšos ir daiktai, reikalingi asmeniniam sutuoktinio verslui (pavyzdžiui, įrankiai); lėšos, vieno sutuoktinio gautos kaip žalos atlyginimas ar kitokia kompensacija už žalą, padarytą dėl sveikatos sužalojimo ir kita. Taip pat po santuokos sudarymo sutuoktinių įgytas turtas gali būti laikomas kiekvieno sutuoktinio asmeniniu, kai sutuoktiniai yra sudarę vedybinę sutartį ir joje nusimatę, kad, pvz., sutuoktinių gaunamas darbo užmokestis (pajamos) ir (ar) įsigytas kilnojamasis turtas (pavyzdžiui, automobilis), nekilnojamasis turtas yra vieno sutuoktinio asmeninė nuosavybė. Taigi, jeigu sutuoktiniai nėra sudarę vedybinės sutarties, taip pat jeigu gautos lėšos yra iš darbo užmokesčio, individualios veiklos pajamų, toks turtas po santuokos sudarymo bus laikomas įgytas sutuoktinių bendrai ir priklausys jiems po lygiai.

Įvertinus skaitytojos išdėstytą situaciją, matyti, kad jos pajamos gautos iš darbo santykių, individualios veiklos, pagal įstatymo taikytiną sutuoktinių turto teisinį režimą būtų laikomos bendromis sutuoktinių pajamomis. Tai, kad gautos pajamos iš individualios veiklos nebuvo panaudotos šeimos poreikiams tenkinti ir tai, kad skaitytojos sutuoktinis į pajamas santuokos metu nepretendavo, savaime nereiškia, kad pajamos tapo vieno sutuoktinio (šiuo atveju skaitytojos) asmeninėmis lėšomis.

Pažymėtina, kad pagal bendrą taisyklę, santuokoje įsigytas turtas iš už vieno sutuoktinio darbo užmokesčio ar individualios veiklos sukauptų piniginių lėšų, nėra laikomas įgytu vieno sutuoktinio asmeninėmis lėšomis ir netampa išimtinai tik jo nuosavybe.

Vienas sutuoktinis gali įgyti turto (tiek kilnojamojo, tiek nekilnojamojo), asmeninės nuosavybės teise, jeigu turto įgijimo metu aiškiai išreiškia valią turtą įgyti asmeninės nuosavybės teise ir yra kito sutuoktinio sutikimas. Taigi, skaitytoja galėtų santuokoje įsigyti nekilnojamąjį turtą asmeninės nuosavybės teise, jeigu kitas sutuoktinis išreikštų rašytinį sutikimą, tokiu atveju sutuoktinis išreiškęs sutikimą prarastų teisę pretenduoti į įsigytą turtą.

Svarbu žinoti ir tai, kad jeigu vienam sutuoktiniui asmeninės nuosavybės teise priklausantis turtas santuokos metu pagerintas abiejų sutuoktinių lėšomis (ar darbu), tokiu atveju sutuoktinis, kuris pagerino ir (ar) investavo asmenines lėšas į kito sutuoktinio turtą, turėtų teisę į piniginę kompensaciją už pagerinimus ar net prašyti pripažinti turtą bendru abiejų sutuoktinių.

Skyrybų metu dalinant sutuoktinių įgytą turtą po santuokos sudarymo, vadovaujamasi bendra taisykle (prezumpcija), kad visas turtas tarp sutuoktinių dalinamas pusiau po ½ dalį, tačiau įstatymas numato, jog nuo lygių dalių principo gali būti nukrypstama, pavyzdžiui, atsižvelgiant į nepilnamečių vaikų interesus, vieno sutuoktinio sveikatos būklę ar jo turtinę padėtį arba kitas svarbias aplinkybes. Konkrečiu atveju, skaitytoja skyrybų metu galėtų pretenduoti į gyvenamojo namo ½ dalį, jeigu nėra pagrindo nukrypti nuo sutuoktinių lygių dalių principo.

Apibendrinant, jeigu sutuoktiniai nėra susitarę dėl kitokio teisinio režimo, pagal įstatymą jų sutaupytos lėšos iš darbo užmokesčio ir / ar individualios veiklos pajamų būtų pripažįstamos bendromis ir todėl santuokos nutraukimo metu kaip ir kitas santuokoje įgytas turtas gali būti dalinamos. Santuokos metu yra galimybė įsigyti nekilnojamąjį turtą vieno sutuoktinio vardu, tačiau siekiant išvengti galimų ginčų dėl turto padalijimo santuokos nutraukimo atveju, rekomenduojama sudaryti vedybinę sutartį, kurioje galima susitarti dėl tokio teisinio režimo visam ar konkrečiam turtui, arba aiškiai notarine tvarka išreikšti sutuoktinių valią dėl konkretaus turto įgijimo vieno sutuoktinio asmeninės nuosavybės teise.

Tai yra tik bendro pobūdžio teisinė informacija ir esant būtinumui rekomenduojama kreiptis į teisininką individualiai konsultacijai.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas