Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar reikėtų tikrinti kandidatų į Seimą kompetencijas, sveikatą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Rytoj, liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, vėl kartu giedosime valstybės himną ir prie savo namų kelsime Lietuvos trispalvę – šalies ir tautos simbolį. Tik ar visi žino kada teisingai iškelti ir nuleisti valstybinę vėliavą?

Lietuvoje paskutiniu metu padažnėjo vėliavos išniekinimo atvejų. Kretingos kaimynystėje, uostamiestyje, šiais metais jau buvo užfiksuoti 4 įvykiai, kuomet buvo išniekintos valstybinės vėliavos, vienas jų – praėjusią savaitę. Pasak Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėjos Andromedos Grauslienės, pirmas toks atvejis – įsimintiniausias: kai kovo mėnesį Klaipėdos mieste buvo išniekinta net 12 valstybinių vėliavų. „Toks incidentas dar fiksuotas gegužės mėnesį ir birželio 20-tą. Kai kurios vėliavos buvo ištrauktos iš laikiklių ir numestos ant žemės, kitos pradegintos, suplėšytos“, – sakė A. Grauslienė.

Tokie incidentai dažniausiai kartojasi tamsiu paros metu, kuomet nakčiai paliktos vėliavos nėra apsaugotos nuo vandalizmo. Viena priežasčių – vėliavos nesaugomos lieka kaboti per naktį. Šalies teritorijoje galioja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas, kuris įpareigoja valstybinių švenčių metu vėliavą iškelti 7 val. ryto ir nuleisti 22 val.

Nuolatos vėliava gali plazdėti prie, virš ar ant šių pastatų: Lietuvos Respublikos Seimo, Respublikos Prezidento rezidencijos, Lietuvos Respublikos Vyriausybės, ministerijų ir apskričių viršininkų administracijų, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo ir kitų teismų, Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros, Lietuvos banko, Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos, Gedimino pilies bokšte Vilniuje, savivaldybių tarybų, pasienio kontrolės punktuose – tarptautiniuose oro uostuose. 

Gana dažnai valstybinės vėliavos daugiabučių kvartaluose ar nuosavų namų kiemuose yra iškabinamos gerokai anksčiau prieš valstybinę šventę ir nukabinamos ne tos pačios dienos vakarą, o plevėsuoja dar ilgokai po to, kartais net sulaukdamos kito valstybinio minėjimo. Atrodytų, jei vėliava iškelta, pareiga prieš valstybę kaip ir įvykdyta. Tačiau, jei vėliava yra paliekama nakčiai – ji turi būti apšviesta, kas prie daugiabučių namų ne visada įgyvendinama, todėl po 22 val. ji turėtų būti nukabinta. 

Įstatyme numatyta administracinė atsakomybė įprastai taikoma už vėliavos neiškėlimą. LR Seimo narys Andrius Kupčinskas, kuris Seimui yra pateikęs ne vieną projektą, susijusį su valstybės vėliava bei Vyčiu, paklaustas kiek vėliava turi kabėti, buvo atviras: „Tai yra aiškiai apibrėžta Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatyme.“

Bet, pasak Seimo nario, kaip yra privačiuose kiemuose, jau sprendžia patys žmonės, kurie turėtų jausti atsakomybę bei prižiūrėti savo namų valdoje iškeltą vėliavą. Galbūt, anot pašnekovo, žmonės šventinę dieną kažkur išvyksta, todėl jausdami pareigą iškelia ją anksčiau. Iškeldami vėliavą, lietuviai nori tapatintis su savo valstybe ir ją palaikyti. A. Kupčinskas nemato labai didelės problemos, jei daugiabučius administruojančios bendrijos ar nuosavų namų savininkai ir ilgėliau vėliavų nenuima. Anot jo, svarbu ne baudos ar įspėjimai, o sąmoningumas ir atsakomybė. Nuo viso šito jis griežtai atskiria vandalizmą, kaip priešiškų Lietuvai jėgų nusiteikimą, jos simbolių niekinimą, už kurį turi būti baudžiama. 

Lietuvos valstybės vėliava – tai mūsų tautos skausmo, laisvės ir vilties simbolis, kuriam reikėtų rodyti daugiau pagarbumo, dėmesio, kilnumo. Iškelta ji turi būti švari, tvarkinga, nenublukusi. Jei nėra apšviesta, naktį ji turėtų būti nukabinta, tvarkingai sulankstyta ir padėta saugioje vietoje. Vėliava yra mūsų valstybės simbolis, kurį išniekinus – išniekinama ir valstybė.

„P. n.“ informacija


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas