Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šešiems Savivaldybės tarybos nariams susilaikius ir daugumai pritariant, praėjusį ketvirtadienį buvo patvirtinta Savivaldybės kelių, gatvių atnaujinta remonto eilės sudarymo tvarka, kuri galios sudarant 2025 metų eilę.

Iki šiol galiojusi tvarka tobula nebuvo, bet ir atnaujinta, kuri nedaug tesiskiria, yra ydinga, joje išliko diskriminuojantis inžinerinių tinklų kriterijus, dėl kurio jų neturinčių gatvių tvarkymo perspektyva tampa dar liūdnesnė. Savivaldybės administracija, prieš atnaujintos tvarkos aprašo svarstymą Taryboje, suteikė galimybę su jo projektu susipažinti seniūnams, seniūnijų seniūnaičiams. Jų sueigų protokoluose dominuoja nuostata, kad galutinę kelių ir gatvių tvarkymo eilę, kurią patvirtina Taryba ir pagal kurią skiriamos darbams lėšos, Savivaldybės komisija sudarytų užtikrinant tolygų visų Savivaldybės kelių, gatvių tvarkymą. Tos nuostatos svarbą Tarybos posėdyje akcentavome ir mes – Tarybos mažumos, opozicijos atstovai, tačiau nei meras, nei dauguma valdančiųjų tokiam, beje, lig šiol galiojusiam tolygumo principui nepritarė. Taikant atnaujintą tvarką, įrengtus būtinuosius požeminius tinklus (vandentiekio, buitinių ir lietaus nuotekų, ryšių, dujų, elektros tiekimo), turinčios gatvės turės pranašumą prieš tas, kur šių tinklų nesama, nes už esamus tinklus galės gauti nuo 5 iki 30 balų. Štai šių – 2024 – metų sąraše paskutinė įrašyta gatvė yra surinkusi 95 balus, tad už inžinerinius tinklus duodami balai yra labai svarbūs. Kuo nusikalto žmonės, gyvenantys Salantuose, Darbėnuose, Kūlupėnuose, Kartenoje, Jokūbave, daugybėje kitų rajono gyvenviečių, kur nėra dujų ir jas net neplanuojama įvesti? Tikėtina, kad jų tokiose vietovėse niekada ir nebus, nes perspektyva brėžiama atsinaujinančiai saulės, vėjo energetikai. Jeigu gyvenvietė nedujotifikuota, sodybų gyventojai turi individualius nuotekų tvarkymo įrengimus, vandens gręžinius, pagal atnaujintą gatvių remonto eilės sudarymo tvarką jie pasmerkti gyventi žvyruotoje dulkančioje gatvėje. Inžinerinių tinklų kriterijus neabejotinai yra diskriminacinis, ir ypač kaimiškųjų vietovių gyventojams, tą svarstant atnaujintos tvarkos projektą akcentavo ir kaimiškųjų seniūnijų aktyvas. Atnaujinant tvarką nebuvo pamąstyta, paieškota, kaip tokios diskriminacijos išvengti.

Dalyvavau beveik visuose Savivaldybės 2023 metų veiklos ataskaitų pristatymuose rajono gyventojams. Ataskaitas teikė meras Antanas Kalnius, nors platesnio žmonių rato ataskaitos nesudomino, ir pavieniams atėjusiems keliai, jų remontas, priežiūra buvo problema numeris vienas. Dauguma gyventojų užduotų klausimų buvo susiję su prastais keliais, gatvėmis, žmonių netenkina lėti gatvių, kelių tvarkymo tempai. Žmonės supranta, kad sutvarkyti visas rajono duobėtas gatves, išasfaltuoti žvyruotas per metus kitus tikrai neįmanoma. Tačiau gatvių, kelių tvarkymo, jo eiliškumo tvarka neturi kelti neaiškumų, būti diskriminuojanti, kiršinti gyventojus, seniūnijas. Manau, kad svarstant eilių sudarymo tvarkos atnaujinimo projektą – tokį svarbų rajono vystymuisi dokumentą, vėl pritrūko diskusijų, viešumo, dėl ko nebuvo išgirsta platesnė visuomenė.

Atnaujintoje tvarkoje numatyta, kad prašymus seniūnams dėl remontuotinų kelių, gatvių įtraukimo į 2025 metų prioritetinę eilę tiek fiziniai, tiek juridiniai tos seniūnijos asmenys pateikti turi iki šių metų spalio 15 d., ne vėliau. Prašymus gavę seniūnijos iki š. m. lapkričio 30 d. turės sudaryti 3 metų seniūnijos gatvių ir kelių tvarkymo eilę, pagal tas seniūnijų eiles Savivaldybės komisija sudarys bendrą viso rajono 3 metų eilę, pagal kurią bus ir lėšos skiriamos. Nors atnaujintas eilės sudarymo tvarkos aprašas patvirtintas, manau, kad iki šių metų spalio pabaigos dar turime galimybę suvieniję Savivaldybės tarybos politikų ir gyventojų pastangas pakeisti ydingas tos tvarkos nuostatas, pradžioje bent tą diskriminuojantį, su inžineriniais tinklais susietą kriterijų. O gal diskusijose kristalizuosis ir kiti pasiūlymai tvarkai tobulinti.

Kretingos rajono savivaldybės keliams ir gatvėms tvarkyti 2024 metams numatyta per 6,2 mln. eurų, iš jų – per 2,6 mln. eurų yra Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos, kurias Savivaldybė gauna iš valstybės biudžeto per Susisiekimo ministeriją, apie 1,2 mln. eurų Savivaldybė skolinasi, ir likusios yra iš pačios Savivaldybės biudžeto.

Šiais metais jau du kartus – balandį ir birželį – Tarybai perskirstant 2024 m. Savivaldybės biudžeto pinigus, daugiau kaip 400 tūkst. eurų, numatytų keliams ir gatvėms tvarkyti, buvo perskirstyti kitoms reikmėms. A. Kalnius, jo politiniai bendražygiai Taryboje – valdančioji dauguma davė pažadą, kad visus tuos pinigus antrame šių metų pusmetyje grąžins keliams ir gatvėms tvarkyti. Akylai tą stebėsime, kad visi suplanuoti darbai, tvarkant kelius ir gatves, būtų padaryti.

Violeta TURAUSKAITĖ

Kretingos rajono savivaldybės tarybos opozicijos lyderė


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas