Pajūrio naujienos
Help
2024 Gruodis
Pi 29162330
An 310172431
Tr 4111825
Ke 5121926
Pe 6132027
Še 7142128
Se18152229
Apklausa

Ar pirmi šalies naujos valdžios žingsniai nuteikia viltingai?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
 
PPAR Telšių filialo direktorė Jolanta Norvaišienė, PPAR Telšių filialo prezidentas Mantas Vaškys, Šiaulių PPAR prezidentas Vytis Lembutis

Regioniniam verslui tenka svarbus vaidmuo vietos ekonomikoje. Rajonuose veikiančios įmonės yra pagrindinės darbo vietų kūrėjos, didinančios įvairių paslaugų ir prekių prieinamumą vietinėje rinkoje, prisideda prie regioninės infrastruktūros plėtros, investicijų pritraukimo. Praktika parodė, kad atskirai veikiantys verslai patirtų daugiau iššūkių, todėl dažniau veikia išvien ir laimi – lengviau adaptuojasi įvairiose situacijose ir dėl to optimistiškiau žiūri į ateitį. Išskirtinis interviu „Vakarų Lietuvai“ su Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) prezidentu Vyčiu Lembučiu.

– Prekybos, pramonės ir amatų rūmai – plati verslo atstovų bendruomenė. Jūsų misija – ją telkti, jai padėti, atstovauti. Ar verslas noriai priima pagalbą?

– Nariai yra didžiausia mūsų vertybė, o nuolat augantis narių skaičius rodo verslo bendrystės svarbą ir poreikį dalytis patirtimi ir tobulėti. Bendravimas, rūpimų klausimų sprendimas ir pagalba verslo organizacijoms augti yra kertinis mūsų organizacijos tikslas, tačiau sprendimas tapti nariu neturi ir negali būti spontaniškas, reikia laiko pajusti poreikį ir norą būti bendruomenės dalimi. Todėl, skirtingai negu kitose šalyse, niekada nesiekėme, kad narystė būtų privaloma, savanorystę visada laikėme didžiausia vertybe ir aukščiausiu prioritetu.

– Atstovaujate narių interesams įvairiose institucijose. Tikėtina, kad verslininkų interesai yra skirtingi. Kaip pavyksta juos derinti? Kaip tai vyksta?

– Regioninė partnerystė su verslo, mokslo, valdžios ir visuomeninėmis organizacijomis bei verslo atstovavimas ir jų interesų gynimas regionuose – svarbi Šiaulių PPAR tvarios plėtros kryptis, todėl daug dėmesio skiriame atstovybės ir filialų veiklos plėtojimui. Taip stengiamės būti arčiau savo narių ir vietos verslo. Telšių filialas, įkurtas 2019 m., kasmet gerokai ūgteli ir nuosekliai stiprina savo autoritetą vietos valdžios institucijose. Nariai nuolat susitinka ir kalbasi, ieško sąlyčio taškų ir sprendžia ne tik vietos verslui, bet ir bendruomenei aktualius klausimus. Veikiant individualiai, atrodo, jog asmeninės problemos labai didelės ir sunkiai įveikiamos, bet, veikiant kartu, nemažai tokių sunkumų galima išspręsti, nes jie įgauna bendrumo pagrindą. Pastarąjį laikmetį bendrų klausimų buvo ypač daug – savivaldos lygmens sprendimai, verslo teritorijų plėtra, elektros kainų svyravimai, mokesčių reforma ir gynybos finansavimo didinimas, įsitraukimas į pramoninį bendradarbiavimą. Teikiame pasiūlymus savivaldoms ir Vyriausybei, kaip tą būtų galima padaryti efektyviau ir tikslingiau iš verslo perspektyvų. Be abejo, organizuojame bendrus renginius, seminarus, verslo misijas į užsienį, kurios reikalingos ir aktualiausios šiandien.

– Ar verslo lyderiai yra pakankamai atviri diskusijose?

– Daug dirbame šiuo klausimu ir nuoširdžiai tikime, kad tai jau praeities problema. Mūsų įmonių vadovai drąsiai dalijasi ne tik patirtimi, žiniomis, procesais, bet ir problemomis. Tai leidžia ir mokytis vieniems iš kitų, ir padeda suprasti, ar šiandien dirbame naudodami efektyviausius sprendimus ir pažangiausias technologijas. Generalizuojame aktualias problemas akcentuodami apibendrintą situaciją sektoriuje, tokiu būdu nuasmeniname konkrečias įmones suteikdami daugiau pasitikėjimo organizacijos viduje.

– Konkurencija versle. Pliusai ir minusai.

– Šiandien konkurenciją keičia bendradarbiavimas. Mūsų nariai supranta, kad daugiau gali pasiekti ne konkuruodami tarpusavyje, bet padėdami vieni kitiems, todėl aktyviai ieško partnerysčių ir technologinių partnerių, kurie pastiprintų asmeninius verslus. Turime suprasti, kad šiandienis verslas veikia globalioje rinkoje, kad orientyras nėra tik Rytų Europa ar Lietuva, kaip buvo anksčiau. Šiandienos verslo rinka – visas atviras pasaulis – nuo Ramiojo, Atlanto iki Indijos vandenyno šalių.

– Verslas ir vietos valdžia. Koks yra šių dviejų subjektų santykis? Koks turėtų būti?

– Turime didžiulį norą nuosekliai eiti ne konfrontacijos, o tarpusavio dialogo keliu. Pozicijos gali skirtis, tačiau svarbiausia yra tarpusavio pagarba, lygiaverčiai santykiai ir noras veikti kartu. Toks santykis – puikus pamatas ekonominei pažangai. Ir labai džiaugiamės, kad, pavyzdžiui, Telšių rajono savivaldoje šiandien tokius santykius turime, tai didžiulė pagalba abiem pusėms.

 

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Vytis Lembutis

– Akcentuojamas verslo ir mokslo bendradarbiavimas. Kokia šiandienos situacija – kas rodo didesnę iniciatyvą: verslo atstovai ar mokymo įstaigos? Viešojoje erdvėje girdima, kad įmonių vadovai neranda darbuotojų arba jiems stinga motyvacijos, jauni žmonės, priešingai, teigia, kad verslas nenori mokėti deramo atlygio, neužtikrina darbo sąlygų. Kokia yra realybė?

– Pagrindinis ekonominę plėtrą regione ribojantis veiksnys – darbuotojų trūkumas, su kuriuo susiduria visos įmonės. Regiono verslo ateitis stipriai priklauso nuo turimos darbo jėgos ir jos potencialo, kompetencijų, todėl patrauklių gyvenimo sąlygų suformavimas ir galimybė įgyti kokybišką aukštąjį išsilavinimą tampa ypač svarbiu regiono klausimu. Moksliškai įrodyta, kad išsilavinęs žmogus sukuria keturis kartus daugiau gerovės sau ir visuomenei, todėl šiai sričiai Šiaulių PPAR skiria daug dėmesio ir resursų.

Prieš kelerius metus labai stipriai ir aktyviai veiklą pradėjo Šiaulių PPAR švietimo komitetas, jis subūrė regiono ugdymo įstaigų ir socialiai atsakingų verslų bendruomenę, kuri šiandien sprendžia aktualiausius regiono švietimo klausimus, inicijuoja pokyčius. Atlikome reikalingiausių profesijų tyrimą ir, bendraudami su regiono švietimo įstaigomis, inicijavome studijų programų keitimą, jų pritaikymą regiono verslo poreikiams. Daug darbų atlikta švietimo srityje populiarinant patraukliausias profesijas. Kartu su Švietimo, mokslo ir sporto bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijomis pasiektas susitarimas, kad reikalingiausios profesijos būtų papildomai skatinamos regioniniu lygmeniu. Suburta Šiaurės regiono verslo bendruomenė, kuri jau ketverius metus skiria vardines stipendijas geriausius rezultatus pasiekusiems studentams ir reikalingiausių profesijų dėstytojams. Taigi realybėje tiek verslas, tiek ir mokymo įstaigos daro viską, kad jaunimas mokslui ir darbui, karjerai rinktųsi regioną.

– Pasaulis vis modernėja. Ar verslas spėja žengti koja kojon su technologijomis?

– Technologijos naujovės verčia verslą nuolat tobulėti, priimti kūrybiškus sprendimus. Yra sektorių, kurie šioje srityje pažengę ir demonstruoja lyderystę, bet dalies verslų, ypač tradicinių, čia dar laukia daug iššūkių.

– Ar verslo bendruomenė iniciatyvi? Ar bendruomeniška? Tenka daug bendrauti su įvairių regionų verslininkais? Pastebite skirtumų?

– Kasmet Šiaulių PPAR kviečia narius įsitraukti į įvairias veiklas, iniciatyvas, darbuotojų mokymo projektus, kompetencijų seminarus bei mokymus, klausytis verslui aktualių pranešimų ar naudotis kitomis teikiamomis paslaugomis. Pažintys, bendradarbiavimas, įmonių kontaktų rytmečiai, vizitai į pažangias ir progresyvias įmones, verslo pusryčiai ir kiti rūmų narių tinklaveikos renginiai yra labiausiai narių vertinamos narystės naudos, ir rūmų narių dalyvavimas, įsitraukimas į įvairias veiklas, projektus ir iniciatyvas tik auga. Skirtumų vis dar yra, bet veikimas globalioje rinkoje ir partnerystė stipriai keičia požiūrį ir naikina skirtumus tarp skirtingų regiono verslo atstovų.

– Ko palinkėtumėte Žemaitijos regiono verslininkams?

– Linkime nebijoti ambicingų tikslų, platesnės vizijos, aktyviai išnaudoti mūsų teikiamas galimybes ir jomis naudotis. Kartu raginame nepamiršti, kad esame ne tik didžiausia regioninė asocijuota verslo struktūra regione, Lietuvoje, bet ir su labai plačiu rūmų tinklu už Lietuvos ribų. Linkime auginti savo komandas, stiprinti jų kompetencijas bei džiuginti netradiciniais verslais ir įdomiais produktais tiek čia Lietuvoje, tiek ir už Lietuvos ribų.

Veikdami kartu galime pakeisti ne tik savo miesto, regiono, bet ir šalies veidą. Kartu esame stiprūs!

Vilima MEŠKAUSKIENĖ

„Telšių ŽINIOS“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas