Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
 
Per Globėjų padėkos dieną Gvidui Taurinskui padėkojo Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

Baigiantis šiems mokslo metams, sukaks kone vieneri metai, kaip kretingiškis 37-erių fotomenininkas Gvidas Taurinskas ėmėsi globoti 16-metį vaikiną iš Ukrainos, ir tapo vienu jauniausių globėjų Kretingos rajone. Ligi tol nuo karo Ukrainoje pradžios su pertraukomis G. Taurinsko šeima glaudė trijų asmenų šio vaikino šeimą – dar jo mamą ir jaunėlį brolį.

G. Taurinskas pasakojo, kad sprendimas imtis globoti vaikiną, kurio tapatybės nenorėjo viešinti dėl jo saugumo, gimė savaime iš susiklosčiusių įvykių sekos, žmogiško supratingumo ir noro prisidėti prie Ukrainos gerovės. „Kai tik prasidėjo karas Ukrainoje, vaikino šeima, gyvenusi prie Charkovo, kur dabar vyksta intensyvūs mūšiai, atvyko į Lietuvą: į mūsų šeimą pateko per pabėgėlių skirstymo centrą. Pagyveno visi drauge pusmetį, po to išvyko atgal į Ukrainą, nes ten pasiliko šeimos galva – tėvas dirba maisto tiekimo įmonėje, ir darbdavys deda pastangas, kad jo nepaimtų į frontą, nes ši įmonė aprūpina maistu ir karius, ir civilius gyventojus. Palikti namų nepanoro ir neįgalus pasiligojęs vaikino senelis, todėl motina priversta juo pasirūpinti“, – pasakojo G. Taurinskas.

Ukrainoje praleidę žiemą, pabėgėliai trise vėl grįžo į Lietuvą ir vėl apsistojo G. Taurinsko šeimos namuose. Šįkart čia praleidę pusantro mėnesio, motina su jaunėliu grįžo atgal ramūs bent dėl vyresnėlio ateities. Vaikinui artėjo baigiamieji mokyklos egzaminai: šiemet jis – vienuoliktokas, o tai prilygsta mūsiškei dvyliktai klasei, Klaipėdoje jis lanko ukrainiečių mokyklą.

„Sprendimą reikėjo priimti staiga. Nebuvo, kada ilgai galvoti – neatiduosi gi jaunuolio į vaikų namus ar Ukrainoje be patirties – į mirties nasrus fronte. Nutarėme, kad imsiuos jį globoti, nes jo tėvai – panašaus amžiaus kaip ir aš. Iš pradžių ir man buvo savotiškas šokas: kaip aš, neturintis nei šeimos, nei vaikų, pats gyvenu su tėvais, staiga tapsiu atsakingas už šį jaunuolį. Buvo nemažai iššūkių, nes per gana trumpą laiką, kol motina dar buvo Lietuvoje, reikėjo sutvarkyti šūsnis dokumentų. Man teko lankyti globėjams skirtus kursus, daug pagelbėjo Socialinių paslaugų centro darbuotojos. Taip ir tapau dabar jau 17-mečio globėju“, – savo netikėta gyvenimiška patirtimi pasidalino jaunas vyras.

Aplinkiniams, o ir jo darbovietėje Klaipėdoje, iš pradžių tai buvę kažkiek keista, tačiau ilgainiui jie apsiprato. „Nuvežu globotinį į mokyklą, iš pradžių vežiodavausi ir į savo parodas, jų pristatymus, bet dabar jis jau turi savo draugų ir laisvą laiką labiau leidžia su jais“, – tvirtino pašnekovas.

Ėmęsis naujų pareigų, G. Taurinskas nenusivylė, nes vaikinas – gana savarankiškas, neįnoringas, jiedu bendrai sprendžia apie poreikius, būtinus pirkinius, samdo anglų kalbos korepetitorių.

„Turbūt visi Ukrainos vaikai, prasidėjus karui, suaugo staiga, ne pagal savo amžių. Su vaikino tėvais bendraujame kone kasdien: jie nenustoja man ir mano mamai Dianai dėkoti, o ir jų šeimą dar paremiame maistu, pinigais. Apie karą jie mažai viešai šneka, stengiasi kuo mažiau rodytis socialiniuose tinkluose, nes, tikino, kad Rusijos agentai persekioja visur. Jie nenori, kad aplinka žinotų, jog šeima atvyksta į Lietuvą, nes ten lieka jų artimieji. Frontas dabar – prie pat Charkovo, situacija ten keičiasi kasdien, nežinia, ar neteks evakuotis. Tad jie ramūs nors dėl vyriausiojo sūnaus“, – kalbėjo Gvidas.

Dabar Ukrainos jaunuoliams taip pat prasidės brandos egzaminai. Gvido globojamas vaikinas norėtų studijuoti ekonomiką Lietuvoje, o, jei pavyktų, išvykti pas pažįstamus į JAV.

---

Šiuo metu Kretingos rajone yra 43 globojami vaikai, augantys 37 globėjų šeimose.

Globos (rūpybos) išmokos vaikams iki 6 m. yra 5,2 bazinės socialinė išmokos (BSI – 55 Eur), arba 283 Eur; vaikams nuo 6 iki 12 m. – 6 BSI – 330 Eur. Vaikams nuo 12 iki 18 m., taip pat neįgaliems vaikams, neatsižvelgiant į jų amžių, ir buvusiems globotiniams, kurie mokosi ar studijuoja iki 24 m. valstybė moka 6,5 BSI – 357,5 Eur.

Globėjams yra mokamas tikslinis priedas, kol vaikas baigs bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau kaip iki 23 m., jo dydis yra 4 BSI – 220 Eur.

Iš Kretingos rajono savivaldybės biudžeto mokamas 100 Eur (nuo liepos 1 d.) globos (rūpybos) priedas iki globotiniui sueis 21 m. Šiemet Lietuvoje globos (rūpybos) išmokas Lietuvoje gavo 7,9 tūkst. vaikų,

o tikslinį priedą – 5,9 tūkst. globėjų.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas