Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Apklausa

Klaipėdos regione pasirodė netikrų pinigų: ar sugebėtumėte juos atskirti?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas
 
Giedrius PETREIKIS

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos vadovas

Jeigu nepritari valdančiųjų sprendimams – esi valstybės priešas. Taip su visuomene prieš savaitę pasisveikino Kretingos rajono tarybos narys, kuris šioje kadencijoje Kretingos rajono savivaldybės tarybos posėdžiuose nebuvo nė karto kalbėjęs. Nepasisakė nė vienu svarstomu klausimu. Prakalbėdavo tik tada, kai reikėdavo nusišalinti nuo klausimų, susijusių su Kretingos muziejumi, nes tai yra jo darbovietė.

Tylėti metus laiko yra sudėtingas darbas. Panašu, kad ir prie gero tai nepriveda, nes po ilgos kolegos tylos pylos gavo visi, kas nepritaria jo atstovaujamos daugumos buldozeriui, kuris rajoną pervažiavo surengus netikėtas Kretingos miesto stadiono krikštynas. Pratrūkęs tylos pūlinys savo turiniu apdrabstė didžiąją dalį rajono gyventojų.

Žinia tokia, kad rajono Taryba pritarė miesto stadiono pavadinimo keitimui, suteikiant jam Kretingos šaulių stadiono vardą. Pirminis variantas, kuris buvo pasiūlytas tarybai – Šaulių stadionas – kėlė diskusijų komitetuose. Tiesa, rajono Tarybos posėdyje vienam kolegai pasiūlius, pavadinimas buvo pakeistas ir balsavome ne už pirmąjį pasiūlytą variantą, o už Kretingos šaulių stadiono pavadinimą. Pakitimai kolegas sužavėjo, tad sprendimui buvo pritarta. Tik vienas Tarybos narys, kurį daugumos atstovai svajoja paskelbti valstybės priešu, susilaikė. Tas Tarybos narys yra tarsi rakštis geroje vietoje – nuolat kelia diskusijas, prieštarauja buldozeriui, o viename komitetų net pasiūlė surengti gyventojų apklausą dėl pavadinimo stadionui suteikimo. To dar nebuvo! Išrinkta valdžia turėtų tartis su visuomene dėl kažkokio pavadinimo suteikimo? Velniai rautų, mes gi valdžia – ką norėsim, tą ir prastumsim. Kokia dar žmonių nuomonė? Iki rinkimų dar treji metai, liaudis pamirš mūsų šou.

Susidarė įspūdis, kad apklausos buvo vengiama, nes kamuolys buvo ne projekto stūmėjų rankose. Vietinės spaudos ir mėgėjiškai surengta apklausa socialiniuose tinkluose parodė, kad pavadinimo keitimui visuomenė gali ir nepritarti. Ką tokiu atveju daryti? Užkurti buldozerį, užtaisyti propagandos pabūklus, surasti, identifikuoti priešus ir pirmyn.

Žinoma, svarbiausia yra surasti ir identifikuoti liaudies priešus, imtis veiksmų, kad jie netrukdytų žengti į šviesų rytojų. Veiksmus jau tarsi pasiūlė kolega – reikia, kad visais nepritariančiais pasidomėtų Valstybės saugumo departamentas, nes visi jie yra priešiški elementai, kurie surengė informacinę ataką prieš valdžią. Prieš šlovinguosius komitetus, kuriems tartis su visuomene yra nebūtina. Tokių atvejų, kai spjaunama ant savų gyventojų, jau buvo ne vienas. Siekis uždaryti kaimiškųjų vietovių medicinos punktus, noras sujungti visus pirminės sveikatos priežiūros centrus ir galiausiai kova prieš Darbėnų seniūnijos gyventojus. Atrodytų, kad lipti ant to pačio grėblio kai kam yra malonu. Pastebima, kad retorika, nukreipta į politinius oponentus ir net rajono gyventojus, vis griežtėja. Apdalinti rajono gyventojus epitetu „penktoji kolona“ yra daugiau negu stipru.

Dėliojant viso šio pavadinimo suteikimo viražą, šiukštu negalima kvestionuoti kelių dėlionės detalių. Visų pirma, kai 2023 m. Lietuvos šaulių sąjungos vakarų (jūros) rinktinė pirmą kartą kreipėsi į Kretingos rajono savivaldybės merą, šio klausimo kontaktinis asmuo buvo nurodytas Romandas Žiubrys. Buvęs kolega rajono Taryboje vadovauja įstaigai, kurioje dirba tiek spaudoje prabilęs Tarybos narys, tiek žymus miesto istorikas, kuris kalbėjo rajono Taryboje. Antra, – 2023 m. istorikas Julius Kanarskas palaikė nuomonę, kad rekonstruojant stadioną būtų galima pastatyti gražią atminimo lentą įprasminimui. Trečia, – kad 2023 m. Gatvių, pastatų, statinių ir kitų objektų pavadinimams suteikti komisija nusprendė: „Prasidedant stadiono rekonstrukcijos darbams, neteikti Kretingos rajono savivaldybės tarybai siūlymo dėl pavadinimo suteikimo stadionui, bet rekomenduojama inicijuoti platesnes diskusijas su visuomene ir sporto bendruomene bei prie galutinio svarstymo grįžti užbaigus stadiono rekonstrukciją.“ Ketvirta, – kad 2023 m. šauliai prašė ir patalpų rekonstruotame tribūnų pastate, panaudos pagrindais. Kalbėdami apie šiuos faktus, rizikuojame būti paskelbti valstybės priešais.

Gilinantis į kolegų pateiktus argumentus dėl pavadinimo keitimo atstatant istorinį teisingumą, turbūt su tais pačiais argumentais galėtume svarstyti ir Kretingos pervadinimą į Karolštatą. Dar vienos krikštynos būtų istorinės reikšmės, tapatumo ir identiteto išsaugojimas; pagerbimas ir pagarba pradininkams; tradicijos tęstinumas; turizmo ir marketingo nauda; pavyzdys ateičiai. Juokas juokais, bet svarbiausia šioje valstybės saugumo klausimo kovoje yra ne tai, koks pavadinimas buvo suteiktas, o tai, kokiais būdais tai buvo padaryta. Apmaudu, bet buvo vadovautasi principu, kad valdžia žino geriausiai, todėl gyventojų nuomonės mums girdėti neprivalu. Užuot galvojant, ką daryti su stadiono tribūnomis, kurių renovacijos per stadiono rekonstrukciją mes neatliksime, nes pinigais mūsų rajone nesninga, valdantieji sugalvojo užsiimti kova su rajono gyventojais, kurie nepalaiko jų sprendimų. Betrūksta perimti gerąją praktiką iš dabartinės Ministrės Pirmininkės ir pasakyti, kad, jeigu nepatinka valdžia, – 2027 m. galėsite išsirinkti naują.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas