Pajūrio naujienos
Help
2024 Liepa
Pi18152229
An29162330
Tr310172431
Ke4111825
Pe5121926
Še6132027
Se7142128
Komentarų topas

Jei sutvarkytume ekonomiką, tai ne tik mūsų rajone galėtume gyventi kur kas geriau negu dabar. Pradedant įgyvendinti gerą ekonominį planą, reikia turėti gerai organizuotą šalies administracinį aparatą, tai susiję ir su rajono Savivaldybe.

Nori nenori, tenka kalbėti, kas dedasi Kretingos autobusų parke. Šioje įmonėje beveik neegzistuoja gamybos kaštai. Autobusai, vairuotojai, aptarnaujantis personalas, administracija – visa tai sudaro gamybos kaštus, bet jie tik iš dalies veiklūs. Kodėl? Ogi kad buvo sugalvota keleivius Kretingos miesto ribose vežioti nemokamai, ir įmonei, teikiančiai pavėžėjimo paslaugą, – jokio pelno. Vadinasi, įmonė dirba nuostolingai, nors turėtų gauti realizacijos pelną, kuris visiškai atlygintų tiek kintamuosius, tiek fiksuotuosius kaštus. Tad kaip įmonei kompensuoti bent kintamuosius kaštus? Visa tai dabar savo galvos skausmui apsiima Savivaldybė. Nes įmonė nerodo jokio rentabilumo, o tai sukelia kolektyve didelę sumaištį, chaosą, kuris išderina normalias darbo sąlygas.

Parko administracija nebesugeba išsisukti iš esamos padėties, nes juk darbuotojams vis tiek tenka mokėti atlyginimus. Jei nemokės ar sumažins atlygį – išsilakstys ir tie esantys vairuotojai. O jų ir taip trūksta, nes darbas – gana nelengvas. Tad įmonė turi nuolat kreiptis į Savivaldybę dėl pinigų, kurių reikia įmonei egzistuoti ir, nors dirbant nerentabiliai, išsilaikyti rinkoje. Laviruoti sunku, nes nežinia, kuo tai baigsis. Todėl ir išėjo įmonės direktorius iš darbo, atsisakė užimamų pareigų dėl ateities nežinomybės. Nes ekonomikoje magijos nėra. Vyrauja realybė – privalome dirbti geriau, nes reikia mokėti mokesčius, kurie neišvengiami. Bet kuo mokesčiai mažesni, tuo palankesnė aplinka pramonei augti.

Todėl šis variantas – pavėžėti keleivius nemokamai – netinka. Žmonėms gerai, bet įmonei tai – grynas bankrotas. Praeis laiko, ir žiūrėk, privatizuos kas nors tą įmonę. Tada jokių „veltui“ pavėžėjimų nebus. Todėl siūlau, kad jau dabar būtų atsiskaitoma už pavėžėjimą. Imkim, pavyzdžiui, kad ūkininkas veltui atiduotų morkas, agurkus, pomidorus ir pan. Ar ilgai tai darytų? Ne, nes tai prieštarautų ekonomikos dėsniams. Už viską turi būti sumokama, nes priešingu atveju bus chaosas visoje sistemoje, dėl ko ateityje mokėsime brangiau negu dabar. To norime? Vadinasi, reikėtų sugrįžti prie mokamo važiavimo viešuoju transportu. Juk ne taip daug ir mokėjome, o įmonei tai būtų tik į naudą – gautų lėšų kai kurioms išlaidoms. Juk kainuoja ir remontas, ir transporto valymas, plovimas, kuras, tepalai, techninė apžiūra, atlyginimai darbuotojams ir administracijai. Nieko negali būti veltui, jeigu norima išsilaikyti rinkoje.

Pradėjus veltui pavėžėti keleivius, autobusuose atsirado ir nepageidaujamų keleivių – sulipa po kelis, kurie vaikšto po šiukšlines, įsikrausto su visa manta, skleidžia neaiškius kvapus. Kartais važiuodami patraukia ir vynelio ar alaus. Tokie „keliauninkai“ įsigudrino važinėti vos ne visą laiką. Retkarčiais išlipa prie šiukšliadėžių papildyti savo mantos. O papildę vėl ramiai sėdinėja autobuse ir keliauja nuo parduotuvės ligi kitos ar šiukšliadėžės. Tai kitus keleivius priverčia pasijausti nejaukiai. Nes būna, kad atsisėsti ten, kur šie veikėjai sėdėjo, tiesiog neįmanoma – šlapios sėdynės, o tai neatitinka higienos reikalavimų. Kai važiavimas autobusu bus mokamas, jie ir nebevažiuos, nes geriau nusipirks alaus negu važiuos autobusu. Dabar gi jie „taupo“ kojas ir gadina nuotaiką kitiems keleiviams.

Savivaldybė į visa tai turėtų atsižvelgti. Nes viešasis transportas labai reikalingas gyventojams, kadangi ne kiekvienas turi savo transportą. Visi turi savo reikalų, kuriems susitvarkyti transporto reikia. Ypač dirbantiems Klaipėdoje, Vydmantuose, Palangoje, kitur. Todėl savivaldai priklauso sutvarkyti įmonės darbą taip, kad būtų rentabilumas, kad nebūtų nežinios, kad įmonė nebankrutuotų ir nepereitų į privatininkų rankas. O tai Savivaldybė pajėgi padaryti. Todėl Kretingos bendruomenė deda dideles viltis į savivaldos klerkus, kad jie padės savo rinkėjams šitoje situacijoje, kad nenuvils gyventojų, kad Kretingos autobusų parkui suteiks būtiną pagalbą.

Norbertas KONTRIMAS


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas