Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Kad neapkarstų vaiko kelionė

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2008-07-04

Rengiantis vasaros kelionėms reiktų pagalvoti ne tik apie maršrutą, bet ir kokio maisto įsidėti kuprinėn. Tai yra ypač svarbu, kai su tėvais ar draugais keliauja vaikai. Visuomenės sveikatos centro gydytoja Dalia Jociuvienė patarė, kokius maisto produktus pasirinkti, kad virškinimo negalavimai neapkartintų per kelionę patirtų įspūdžių.

D.Jociuvienės nuomone, tėvai patys turėtų išrinkti maistą į kelionę besirengiančiam vaikui ar bent jau patikrinti, ką į kuprinę jis įsidėjo pats.

„Vasarą, esant aukštai aplinkos temperatūrai, žmogus netenka skysčių, todėl silpnai jaučiasi. Dėl šios priežasties labai svarbu nuolat vartoti gėrimus, geriausia – negazuotas vanduo. Gazuoti gėrimai dirgina skrandį, dėl to gali sutrikti virškinimas. Gerti gazuotą gėrimą ypač nerekomenduojama vaikams, jaunesniems kaip trejų metų. Vaisvandenius reiktų rinktis be sintetinių saldiklių ir dažiklių – tokie gėrimai troškulį ne numalšina, o padidina“, - sakė D.Jociuvienė.

Jos teigimu, gėrimus kelionei reiktų rinktis tuos, kurie pagaminti pramoniniu būdu – jų kokybė yra tikrinama. Iš čiaupo vandenį galima gerti tuo atveju, jei įsipilama į tikrai švarią tarą. Gurkšnoti patariama nuolat, maždaug kas pusvalandį, nelaukiant, kol ims kankinti troškulys.

D.Jociuvienės teigimu, svarbu, kad vaikas ir kelionėje laikytųsi maitinimosi režimo: valgytų ir užkandžiautų 4-5 kartus per dieną. Jei vaikas, tik atsisėdęs į autobusą, ima kimšti maistą visą kelionę, arba atvirkščiai – ilgai išbūna nevalgęs, gali sutrikti virškinimas.

Į kelioninį krepšį reikėtų įsidėti tik užkandžių, o normaliai valgyti, jei yra galimybių, – kavinėse.

D.Jociuvienė akcentavo: kelionei reikėtų rinktis produktus, kurie nėra labai sūrūs, labai riebūs ar labai saldūs, nes toks maistas apsunkina virškinimą. D.Jociuvienė patarė rinktis kuo įvairesnį maistą – kad jis nebūtų tos pačios rūšies.

Tinkamiausi išvykai - tie maisto produktai, kurie yra supakuoti mažais kiekiais. Tuomet atidarius pakuotę, produktas suvartojamas iš karto. Atidarius konservus, geriausia juos iš karto suvartoti. D.Jociuvienė valgyti konservus vaikams iki trejų metų nerekomenduoja.

Gydytoja patarė į kelionę pasiimti tuos produktus, kurių ilgas galiojimo laikas. Tačiau reiktų atkreipti dėmesį į etiketes – kai kurių produktų galiojimo laikas nurodytas nuo pakuotės atidarymo momento. Produktus būtina laikyti tokioje temperatūroje, kokią nurodo gamintojas.

Iškylaujant gamtoje, maisto nereiktų palikti atviroje vietoje – ant jo nutūpę vabzdžiai gali užnešti užkratą.

Į kelionę reikėtų pasiimti negreitai gendančių produktų, užkandžių: javinukų, grūdų paplotėlių, džiovintų vaisių, riešutų. Šis maistas – ir sveikas, ir puikiai numalšina alkį. Kelionei tinkamos lydyto sūrio lazdelės – jos greit negenda, yra naudingos, nes turi baltymų.

Vaisius kelionei reiktų rinktis tuos, kuriuos galima nulupti, pavyzdžiui, bananus, apelsinus, greipfrutus.

„Daržovių nereikėtų iš anksto namuose supjaustyti, iš jų pasigaminti mišrainių ar salotų su majonezu, grietine. Geriau į kelionę pasiimti peilį ir sveikas nuplautas daržoves susipjaustyti. Taip pat ir su sumuštiniais: geriau, jei jie nepertepti sviestu ir pagaminti prieš pat valgant“, - sakė D.Jociuvienė.

Jei yra galimybių, kelionėje naudinga išsivirti makaronų, pupelių ar kruopų – toks šiltas maistas naudingas skrandžiui. Autobusuose įprastai būna karšto vandens – juo galima užpilti avižinių dribsnių, grūdinių kultūrų, grikių, ryžių, avižų košes. Šviežio ir karšto maisto galima paruošti gamtoje ant laužo.

Anot gydytojos, gana dažnai vaikai į keliones prisiperka bulvių traškučių, kurie yra ir riebūs, ir sūrūs. „Užvalgius traškučių, atsigaivina saldžiais vaisvandeniais. Dėl šio sunkiai suvirškinamo maisto gali pradėti pykinti, vaikas vemia. Netinka ir tokie konditerijos gaminiai, kaip spurgos, riebūs, saldūs sausainiai. Bandelės kelionei tinka, tačiau tik neriebios, be kremo“, - teigė D.Jociuvienė.

Pašnekovė siūlo kelionei nesirinkti greitai gendančių produktų, tokių kaip karšto rūkymo žuvis, mėsa, pienas ir jo produktai. Nebent keliautojai turi termoizoliacinį krepšį.

D.Jociuvienė paaiškino, kad į maistą patekus bakterijoms, jos šiltoje temperatūroje ima daugintis ir išskiria toksiną. Pats produktas nepakeičia savo savybių, todėl pastebėti, ar jame yra toksino – neįmanoma.

Suvalgius maisto, kuriame yra toksino, galima susirgti užkrečiama žarnyno liga: žmogui pakyla temperatūra, jis ima viduriuoti, vemti. „Tada žmogus netenka daug skysčių, o su jais – ir mineralinių medžiagų. Apima silpnumas, skauda galvą, pakyla temperatūra. Jei savijauta negerėja, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją“, - sakė D.Jociuvienė.

Gydytoja perspėja, kad lengva apsinuodyti gatvėje ar pliaže pardavinėjamais tokiais užkandžiais, kaip beliašai, čeburekai, kuriuose yra maltos virtos mėsos. Jie gali būti pagaminti iš užkrėstos mėsos, pažeidžiant laikymo sąlygas, higienos reikalavimus, neužtikrinant tinkamos temperatūros. „Apsinuodyti galima ne tik todėl, kad maistas – netinkamas. Pavyzdžiui, vaikas maistą paima nešvariomis rankomis, tarkim, po maudynių atvirame vandens telkinyje, kurio vanduo nėra tikrinamas. Besimaudydamas vaikas gali ir gurkštelti vandens. Todėl tėvai nuo mažens turėtų ugdyti šiuos įgūdžius“, - sakė D.Jociuvienė.

D.Jociuvienė tėvams pataria ir pasirūpinti, kad vaikai dėvėtų rūbus iš natūralių audinių, avėtų patogią avalynę. Nuo saulės gintis galvos apdangalu, atviras kūno vietas patepti apsauginiu kremu nuo saulės. Ruošiantis į gamtą reikėtų nepamiršti uodus ir vabzdžius atbaidančių priemonių. Keliaujat į egzotiškas šalis reikėtų iš anksto pasirūpinti reikiamais skiepais ir svečioje šalyje pirkti tik pramoniniu būdu pagamintą, neatidarytą gėrimą.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas