Pajūrio naujienos
Help
2024 Spalis
Pi 7142128
An18152229
Tr29162330
Ke310172431
Pe4111825
Še5121926
Se6132027
Apklausa

Ar reikėtų tikrinti kandidatų į Seimą kompetencijas, sveikatą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pasirengę Jokūbavo dvarvietės statybai

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Kaimo bendruomenėse
  • 2024-06-04

Taip, pagal architekto Vytauto Paulionio parengtą vizualizaciją, atrodytų atkurta prezidento Aleksandro Stulginskio dvarvietė Jokūbave.

Jokūbavo kaimo bendruomenė prieš kelerius metus ėmėsi iniciatyvos senajame parke atkurti medinius dvaro rūmus, kuriuose, pasitraukęs iš politikos, 14 metų gyveno antrasis Lietuvos Respublikos prezidentas Aleksandras Stulginskis. Šiemet, panašu, projektas įgauna pagreitį – bendruomenė namų darbus atliko, dabar tikisi gauti lėšų, kad istorinėje dvarvietėje prasidėtų realūs statybos darbai.

Dokumentai parengti, ieškoma lėšų

Pasak vieno dvarvietės atkūrimo idėjos iniciatorių – Jokūbavo bendruomenės pirmininko Manto Keblio, buvusioje dvaro teritorijoje, suderinus su Kultūros paveldo departamentu, buvo užsakyti archeologiniai tyrimai, kuriuos pernai atliko bendrovė „Sprendimų centras“, klaipėdietis architektas Vytautas Paulionis parengė būsimos dvarvietės vizualizaciją ir projektą.

„Parengti visi reikalingi dokumentai: lėšomis prisidėjo pati bendruomenė, rėmė ir Kretingos rajono savivaldybė. Netrukus ketiname vykti konkrečiai dėl lėšų statybai tartis su Kultūros ministerija, žinome, kad atkuriant paveldą, skiriamos ir Europos Sąjungos fondų lėšos – finansavimo šaltinių yra, tik reikia rasti prieigų prie jų“, – kalbėjo M. Keblys, prieš 5-erius metus subūręs dvarvietės atstatymo iniciatorių grupę.

Idėjos atkurti senąją dvarvietę generatorė – ilgametė šio kaimo mokyklos pedagogė ir kraštotyros muziejaus įūrėja Felicija Stramilaitė. Palaikant bendraminčiams, atkūrus senuosius Jokūbavo rūmus, ji tikisi, iš Jokūbavo mokyklos-daugiafunkcio centro į juos perkeliant kraštotyros muziejų. Rūmuose taip pat būtų įrengtos edukacinės erdvės, konferencijų salė, kavinė kaimo žmonėms ir pakeleiviams.

Rūmai – pagal autentiškus brėžinius

Parkas su dvarviete, pagal motinos Aldonos palikimą, priklauso A. Stulginskio anūkui Jonui Linui Juozevičiui, kuris perleido parką Jokūbavo bendruomenei – ši su juo 50-iai metų pasirašė panaudos sutartį.

Kaip autentiškai atrodė Jokūbavo dvaro rūmai, išlikę istorinės medžiagos – brėžiniai, nuotraukos, pagal juos ir buvo rengiamas projektas. Istoriniai Jokūbavo dvaro rūmai buvo 2-jų aukštų, mediniai, su kolonomis, užėmė maždaug 300 kv. m. Savo forma pastatas priminė L raidę, nes buvo pristatytas priestatas, kuriame gyveno prezidento A. Stulginskio šeimą aptarnaujantys tarnai.

Priešais pastato fasadą augo viena iš 5-ių parko liepų alėjų, ji išliko ligi šiandienos. Jokūbavo dvare A. Stulginskis su žmona Ona ir vienturte dukterimi Aldona gyveno 14 metų, pasibaigus jo, kaip prezidento, kadencijai (1922–1926) – nuo 1927-ųjų iki pat tremties 1941-aisiais.

F. Stramilaitė pastatą gerai prisimena, nes daugiau kaip metus ji, jauna mokytoja, 1984-aisiais atsikrausčiusi dirbti į Jokūbavą, jame ir gyveno. „Viename gale buvo biblioteka, kultūros namai, o kitame gyvenome 4 šeimos. Nugriovus pastatą, buvo išlikę puikūs rąstai. Žmonės ligi šiol atseka, kieno statyboje jie buvo panaudoti“, – kalbėjo buvusi pedagogė.

Buvusio dvaro vietą šiandieną žymi specialiai sumūrytas pamatas, kuris atsirado 1986-aisiais, nugriovus dvaro pastatą, 1991-aisiais buvo pastatytas paminklas A. Stulginskiui.

Išlikę įdomūs, tačiau neprižiūrimi

Iš senojo Jokūbavo dvaro, įkurto dar XVIII a. dvarininko Jokūbo Nagurskio į kurį atsikraustė prezidentas A. Stulginskis su šeima, iki šių dienų išlikę du ūkiniai Jokūbavo dvaro pastatai.

Vienas jų iš pradžių tarnavo kaip muitinės užeiga, kurioje apsistodavę iš Klaipėdos į Rygą keliaudavę pirkliai, itin įdomus – su arkinėmis durimis ir viduje išlikusiomis skliautuotomis lubomis – saugomas kaip vietinės reikšmės neogotikinis paminklas.

Kitas įdomus tuo, kad išliko mūryta estakada šienui užkelti. Tokių pastatų, F. Stramilaitės žiniomis, Lietuvoje buvę nedaug, dar yra išlikęs Biržuvėnų dvare. Deja, šie ūkiniai dvaro pastatai po nepriklausomybės buvo privatizuoti, šiandieną turi daug šeimininkų, o jų būklė – labai prasta.

Prezidentas A. Stulginskis, būdamas agronomas, specializavęsis gyvulininkystės srityje, Jokūbave įsteigė pavyzdinį ūkį: jo karvės buvo labai pieningos, geriausių Europoje veislių – jų parsigabendavo iš Olandijos, Danijos. Produkciją pats veždavo į Kretingos turgų, o mieste, netoli evangelikų liuteronų bažnyčios, turėjo savo pieno produktų krautuvėlę.

---

Yra žinoma, kad Jokūbave gyveno ir prezidento tėvas Domininkas, miręs 1937-aisiais ir palaidotas Jokūbavo kapinėse. Kaip užrašyta ant paminklo, išgyvenęs lygiai 100 metų. „Gal tėvą iš gimtinės Kaltinėnuose, kur palaidota motina Marijona, A. Stulginskis parsivežė prieš pat jo mirtį“, – „Pajūrio naujienoms“ aprodydama istorines Jokūbavo vietas, pasvarstė F. Stramilaitė.

Bežemiai valstiečiai M. ir D. Stulginskiai užaugino 12 vaikų. Ant M. Stulginskienės paminklo Kaltinėnuose užrašyta: „Sūnus – motinai: ačiū už Meilę, Duoną ir Gyvenimą.“ Pats A. Stulginskis, grįžęs iš įkalinimo, sulaukė 84-erių metų. Mirė 1969-aisiais, palaidotas Kaune, Panemunės kapinėse.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas