Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vasara – palankiausias metas tapti sveikuoliu

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Sveikata
  • 2008-07-04

Vasara – puikus laikas pradėti sveiką gyvenimo būdą: maisto papildus ir sintetinius vitaminus pakeisti šviežiais vaisiais ir daržovėmis, daugiau laiko praleisti gamtoje ir judėti. Lietuvos sveikuolių sąjungos vadovas, Palangos sveikatos mokyklos direktorius Dainius Kepenis neigia visuomenėje susidariusį stereotipą, kad norint sveikai gyventi reikia ypatingų žinių ir specialistų nuolatinių konsultacijų. Su „Pajūrio naujienomis“ sveikuolis pasidalijo keletu svarbiausių taisyklių – jų laikantis pirmieji rezultatai pastebimi jau po savaitės.

Lietuvos sveikuolių sąjungos vadovas palangiškis Dainius Kepenis mano, kad kiekvienas metų laikas yra tinkamas pradėti sveiką gyvenimo būdą, tačiau vasarą tai padaryti lengviausia ir pigiausia.

Abejojantiems, ar keisti gyvenimo būdą, D.Kepenis siūlo visų pirma nustatyti savo sveikatos būklę. Tam esama keletas kriterijų: ar ne per didelis kūno svoris, kaip funkcionuoja širdis ir kraujagyslės, ar išlikęs lankstumas.

Mažas lankstumas – tai pirmasis senatvės požymis. „Jei jaunesnis negu 50 metų žmogus delnais nebepasiekia žemės – jis per greit paseno. Rytų šalys įsitikinusios, kad žmogaus amžius slypi jo sąnariuose. O dėl sukaustytų sąnarių atsiranda nervinė įtampa, skausmai įvairiose kūno vietose“, - kalbėjo D.Kepenis. Sąnariai sustingsta, jei žmogus per mažai juda. Lankstumui išlaikyti ypač naudingi įvairūs tempimo pratimai, joga.

Norintiems pagerinti sveikatą D.Kepenis siūlo laikytis keleto svarbiausių taisyklių. Jų nauda pastebima jau po savaitės. „Kasdien pusvalandį reikėtų suprakaituoti. Kaip – kiekvienas gali nuspręsti pats: bėgioti, važiuoti dviračiu ar riedučiais, vaikščioti, plaukti, nors ir – rytinis seksas“, - sakė pašnekovas.

Anot jo, norintiems atsikratyti antsvorio reikėtų paprakaituoti ilgiau, nes riebalai pradedami deginti po pusės valandos fizinio krūvio. Sveikiausias ir mažiausiai pavojingas sportas – spartus ėjimas.

Stiprinant sveikatą taip pat reikia rytą ir vakarą apsipilti šaltu vandeniu, nepersivalgyti, o valgant – kiekvieną kąsnį kramtyti po 50 kartų. Maistą būtina rinktis kuo įvairesnį. Kontroliuojant mitybą pravartu skaičiuoti kalorijas, derinti maistą. Pavyzdžiui, vienu metu nevartoti daug baltymų, o mėsą valgyti ne su duona, bet su daržovėmis.

D.Kepenio pastebėjimu, vasarą žmonės dėvi mažai rūbų, jie yra lengvi, todėl oda – vienas svarbiausių kvėpavimo organų – atvira vėjui ir saulei, jos „nedusina“ šilti sintetiniai rūbai. Norintiems sportuoti nereikia specialios aprangos, kaip rudenį ar žiemą.

D.Kepenio teigimu, viena dažniausių sveikatos problemų – sutrikęs kraujospūdis. Vaistams, skirtiems šiuos negalavimus šalinti, Lietuvos gyventojai išleidžia daugiausiai pinigų.

„Devyniems iš dešimt žmonių, kurių kraujospūdis per aukštas, vaistų nereikėtų, jei jie žinotų sveikatos abėcėlę. Jiems ypač naudingas pasninkas. Po pasninko kraujo spaudimas nukrenta maždaug 3 kartus. Neretai žmonės per atostogas persivalgo. Vietoj to jie galėtų nors vieną dieną per savaitę, pavyzdžiui, penktadienį, skirti pasninkui – nevalgyti ir gerti tik vandenį. Kai kurie skundžiasi: nevalgę prastai jaučiasi, būna pikti. Bet juk per atostogas galima vieną dieną ir nebendrauti su žmonėmis, o išeiti į gamtą ar mišką ir ten pykti, kiek norisi. Prasta savijauta būna todėl, kad iš organizmo šalinasi nuodai“, - kalbėjo D.Kepenis.

Sveikuolio manymu, maisto papildus ir sintetinius vitaminus žmonės bent jau vasarą turėtų atidėti į šalį, o vartoti kuo įvairesnius vaisius ir daržoves. Dabar – jų sezonas. D.Kepenio teigimu, vienas iš dešimties smegenims naudingiausių maisto produktų yra miško uogos, pavyzdžiui, mėlynės, spanguolės.

„Paprasčiausias patarimas: per dieną suvalgyti 1,5 kg tik vaisių ir daržovių bei gerti vandenį. O tada galima valgyti, ko tik norisi. Svarbiausia – nevalgyti ir vaisių, ir daržovių kartu. Taip pat – saldžių vaisių su rūgščiais, pavyzdžiui, banano ir citrinos“, - sakė D.Kepenis.

Tačiau sveiko gyvenimo žinovas perspėja: visur reikalinga išlaikyti saiką. Pasitaiko, kad sveiko gyvenimo būdu susižavėję žmonės puola į kraštutinumus. Pavyzdžiui, pasirenka per didelį fizinį krūvį, o po kelių dienų jaučiasi išsekę.

Rudenį sveikuolių judėjimas Lietuvoje švęs 20 metų veiklos jubiliejų. Šia proga Palangos sveikatos mokykloje bus organizuojamos atvirų durų dienos – per jas, anot D.Kepenio, žmonės galės patys įsitikinti, kad sveikai gyventi nėra taip sudėtinga.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas