Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar gerai laistomos rajono žvyruotos gatvės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Penktadienį įvykusiame Savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto posėdyje kritikos strėlės lėkė rajono valdžios adresu: Petrikaičių kapinių kolumbariumų prieigų sutvarkymo klausimas neišsprendžiamas 5-eri metai. Gyventojų nuomonė nėra vieninga, daug priešpriešos.

Siūlė kreiptis į Seimo kontrolierę

„Iš prigimties nesu linkęs taikstytis su negerovėmis, visada buvau ir būsiu skriaudžiamųjų pusėje. Su tuo, kaip dabar pagal Savivaldybės projektą yra darkoma naujausių kapinių kolumbariumų struktūra, taip pat nesutinku. Norisi, kad ten būtų tvarkinga“, – kalbėjo tą pusę, kuri yra prieš neva aplinkos darkymą klojant brangių tašyto akmens plytelių grindinį ir prieš abipus kolumbariumo statomus masyvius suolus aukštais atlošais, palaikantis kretingiškis Albertas Gužauskas.

Jo žodžiais, turbūt Lietuvoje nėra analogo, kad tiek ilgai – visą mero ankstesnę ir pradėtą naują kadenciją – iš mirties taško reikalai nepajudėtų. Nuvylė, ir kad meras Antanas Kalnius šiame posėdyje nedalyvavo, nebuvo galimybės išgirsti jo argumentų. „Ar tai pagarba komitetui, rajono gyventojams?“– retoriškai klausė kretingiškis.

Komiteto pirmininką Giedrių Petreikį toks rajono vadovų požiūris taip pat stebina. Nors jie turėję iš anksto suplanuotų kitų reikalų, bet juk Savivaldybės administracijos direktorė Vilma Preibienė buvusi paprašyta atsiųsti kompetentingus specialistus, o to nepadarė. „Todėl diskusijos, ko mes siekėme, šiandien ir vėl nebus“, – sakė G. Petreikis.

Jeigu valdžia ir toliau posėdžius ignoruos, A. Gužauskas siūlė Petrikaičių klausimą persiųsti nagrinėti aukštesnei institucijai – Seimo kontrolierei. G. Petreikis linkęs pirmiau dar sykį pabandyti išsiaiškinti Savivaldybės administracijoje – gal „vežimas juda“, tik niekas nežino?

Trūksta tik autobuso

A. Gužauskui prieštaravo posėdyje dalyvavusi kretingiškė Irena Torkelienė. Moteris šias kapines, kuriose palaidotas jos artimasis, lankanti 10 metų. Iš pradžių, kai tik atsirado kolumbariumas, sakė, būdavę primėtyta vėjo išnešiotų šiukšlių, sudžiūvusių gėlių, žvakidžių duženų.

„Aplinka buvo tikrai ne kokia, o dabar – nuvažiuokit, pamatysit vaizdą gražų. Po Velykų pastebėjau, kad visur padėtos vienodos vazos, padarytas įdėklas žvakėms, ko anksčiau nebuvo, pasodinta vienodų našlaičių – kur kitur taip rasi?“ – kalbėjo I. Torkelienė. Sakė, kad ir svečiai iš užsienio stebėjosi, džiaugėsi, kad valdžia rūpinasi ir už tai nereikia prisidėti nė cento. Suoleliai prisėsti – kaip tik gerai, nes žmonės pavargsta, kol ateina nuo plento iki kapinių.

„Aš tai priekaištų neturiu, čia mano nuomonė“, – akcentavo kretingiškė. Ji tik kėlė klausimą dėl patogesnio susisiekimo visuomeniniu transportu. „Visi einam ne jaunyn, norisi į kapines atvažiavus ir pasitvarkyti, ir pabūti. Galėtų vieną ar du kartus per savaitę autobusai kursuoti“, – pageidavo ji.

Informacijos nutarė laukti iki kito posėdžio

„Yra dvi stovyklos, ir abi – teisios“, – sakė komiteto narys Steponas Baltuonis. Anot jo, projektas parengtas pagal ispanų pavyzdį, jame numatyta pastatyti 24 kolumbariumus, kiekviename bus 90 „dėžučių“ – 45 iš vienos ir 45 iš kitos pusės. Tačiau rajono Savivaldybės specialistai šį projektą pradėjo papildyti pristatant suolus ir stalus.

„Turint omenyje, kad iš viso bus po 2 stalus ir 4 suolus prie kiekvieno kolumbariumo, – ar tai tikrai, kaip sako Gužauskas, nėra pinigų švaistymas, ar – ne perteklinis dalykas, kai vieno stalo kaina 9 tūkstančiai eurų, o kur dar suolai?“ – svarstė komiteto narys. Prieš Tarybai priimant sprendimą, specialistai turėtų pateikti mažiausiai 3 variantus, lai sprendžia visuomenė, kiek lėšų galima skirti.

„Pavyzdžiui, man net negražu tiek daug stalų, gal užtenka 4-ių?“ – kalbėjo S. Baltuonis.

„Kiek žmonių – tiek ir nuomonių. Mes nesam nei stiliaus, nei architektūros ekspertai, o pakomentuoti šiame posėdyje, kaip matot, nėra kam“, – apgailestavo G. Petreikis.

Komiteto nario Juozo Mažeikos teigimu, nekalbant apie privatininkus, kurie diktuoja savo sąlygas, pagal Vietos savivaldos įstatymą Savivaldybės pareiga tiek kapavietes, tiek kolumbariumą gyventojams suteikti nemokamai.

„Nematau prasmės šiandien nagrinėti Petrikaičių situacijos, juk esame priėmę nutarimą organizuoti gyvą diskusiją. Prieš tai specialistai turi atlikti „namų darbus“, pateikti variantus“, – savo mintis dėstė J. Mažeika. Esą tik tuomet klausimą bus galima pabaigti amžiams. Politikas komiteto vardu pirmininką ragino akis į akį susitikti su Savivaldybės administracijos direktore V. Preibiene ir paprašyti, kas planuojama, ir kad pasiūlymus pateiktų iki kito posėdžio, o ne per posėdį.

Dėl Pelucmurgių – iš naujo į STT

Nepaisant, kad rajono meras A. Kalnius su Klaipėdos apygardos prokuratūra pasirašė taikos sutartį ir į Kretingos rajono savivaldybės biudžetą jau grąžino per 7 tūkst. 540 eurų, dviem komiteto nariams susilaikius ir trims balsavus už, komitetas nusprendė kreiptis į STT paaiškėjus naujai aplinkybei – 2020-aisiais per savo atostogas už biudžeto lėšas rajono vadovas degalų pylėsi ne tik „Viada“ degalinėje Kretingoje, bet ir kitame Lietuvos krašte – Kalvarijos Savivaldybės teritorijoje, Pelucmurgių kaime.

„Argi taikos sutartis ir atlygintas civilinis ieškinys „nuplauna“ nuodėmes? Tik viduramžiais indulgencijas buvo galima gauti“, – ironizavo G. Petreikis. Jo teigimu, du politikus jau pasivijo baudžiamoji atsakomybė.

„Čekiukų“ tema nebuvo maloni nei J. Mažeikai, nei S. Baltuoniui – abu neslėpė ir patys su tuo susiję. O dėl mero – esą tuos dalykus tiria STT ir prokuratūra – ar bereikia kreiptis iš naujo, kartotis? „Nors per galvą niekas neduos – jeigu tos informacijos nereikės, tai tas raštas savaime atkris“, – kalbėjo J. Mažeika. G. Petreikis dvejojantiems kolegoms patikslino, kad kontrolės ir audito ataskaitoje Pelucmurgių kaimas nebuvo išskirtas.

„Aš pasitikiu institucijomis, balsuojant susilaikysiu“, – sakė komiteto pirmininko pavaduotoja Gileta Gedvilienė, S. Baltuonis taip pat atviravo kirviu nenorintis būti. O komiteto narys Arūnas Merkelis įžvelgė ir viešų ir privačių interesų derinimo konfliktą – esą važiuodamas atostogauti į užsienį, meras už Savivaldybės lėšas pylėsi kuro ir taip gavo asmeninės naudos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas