Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar gerai laistomos rajono žvyruotos gatvės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Žalia šviesa – Akmenos pakrantėms tvarkyti

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Aktualijos
  • 2024-03-26

Kretingos rajono vyriausioji architektė Reda Kasnauskė ir Statybų skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Kasputis išdėstė, kaip numatyta realizuoti Akmenos upės parko idėją.

Prieš Velykas – džiugi žinia kretingiškiams: šią savaitę Kretingos rajono savivaldybė skelbs projektavimo darbų konkursą sutvarkyti Akmenos pakrančių ruožą nuo Kretingos muziejaus iki vadinamojo Žuvinės tilto netoli senojo banko. Turint parengtą projektą, kitąmet tikimasi pradėti darbus, kuriuos būtina įvykdyti per 2-jus metus ir užbaigti iki 2027-ųjų. Darbai bus atliekami iš Europos Sąjungos fondų lėšų.

Per miestą tekanti upė – jo gyvastis

Kretingos rajono savivaldybės specialistai – vyriausioji architektė Reda Kasnauskė ir Statybų skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrius Kasputis – rodydami jau anksčiau MB „Pupa – strateginė urbanistika“ projektuotojų parengtą Akmenos upės pakrančių viziją, džiaugėsi, kad procesas pagaliau pajudės, nes ir techniniam projektui rengti, ir darbams įgyvendinti yra konkretus lėšų šaltinis.

Vizijos autorių manymu, Akmena išsiskiria didele gamtos įvairove, deja, jos pakrantės – neprieinamos ir nėra išnaudotos, nežiūrint, kad Akmena ribojasi su lankytinais objektais, teka per miesto centrą. Jie atvėrė upės grožį, nepažeisdami kultūros paveldo apsaugos zonos, išsaugodami istorinę kraštovaizdžio perspektyvą.

„Sutvarkius per miesto širdį tekančią Akmeną, Kretinga pasikeistų neatpažįstamai. Net nesitiki, kad vizualiai užslėpta mūsų upė, kuri ilgus metus buvo tarsi apmirusi, bus atverta, ir ja galės grožėtis ir miesto žmonės, ir svečiai“, – kalbėjo R. Kasnauskė.

Jai antrino Kretingos rajono vicemerė Vaida Jakumienė: „Turime savotišką perlą – per miestą tekančią upę, abipus jos kūrėsi miestas. Rekreacinė Akmenos pakrančių vertė – didžiulė. Sutvarkius jas, upė neabejotinai papuoš miestą. O kad žmonės mėgsta vaikščioti paupiais, mėgsta gamtą, įrodo ne taip seniai sutvarkytos Jauryklos pakrantės.“

Nusileisti į keturių vandenų slėnį iš Vilniaus gatvėje esančios tautodailininkų aikštelės bus galima specialiai įrengtais laiptais.

Pakrantės bus skirtingai įsisavintos

Pagal MB „Pupa – strateginė urbanistika“ projektuotojų parengtą viziją, tvarkytina Akmenos pakrančių teritorija prasideda nuo Kretingos dvaro iki Birutės gatvės salelės. Jos ilgis iki Žuvinės tilto – 1,2 km, o nuo Žuvinės tilto iki salelės – dar 0,5 km. Šios abi dalys bus tvarkomos skirtingais etapais.

Kretingos rajono savivaldybės meras Antanas Kalnius patikino, kad pirmiausiai bus tvarkoma dalis nuo Kretingos dvaro iki Žuvinės tilto palei Vilniaus gatvę. Gerokai vėliau bus pereita prie antrojo etapo, sutvarkant pakrantes nuo Žuvinės tilto, per jį pereinant į kitą pusę, tuomet iki salelės. Taip pat bus tvarkomas visas ruožas palei J. Basanavičiaus gatvę, tačiau jis bus kuklesnis, galbūt pritaikytas kaip bėgimo ar pasivaikščiojimo takas.

A. Kasputis detalizavo, kad pirmame etape palei Akmeną bus įrengtas pėsčiųjų ir dviračių takas, apšvietimas, suolai, mažosios architektūros elementai, vaikų žaidimo aikštelė. „Dar neaišku, kokia bus pasirinkta danga takams – gali būti trinkelės, asfaltas arba kombinuota danga. Sudėtingiau bus įrengti praėjimą po kelininkams priklausančiu tiltu kelyje Palanga–Šiauliai, o kai kur, manoma, ties „Trevenos“ degaline, gali tekti takus įrengti ant pastolių“, – kalbėjo A. Kasputis.

Keturių vandenų slėnis

Tvarkoma dalis apims ir kone 7 ha ploto rekreacinę zoną Kretingos miesto centrinėje dalyje, tarp Vilniaus g. Nr. 11, 2A ir 2B, 17 gyvenamųjų namų, kitapus lurdo, kur į Akmeną įteka Pastauninko upelis. Dalis darbų vadinamajame keturių vandenų slėnyje buvo atlikti dar 2008 m. iš Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo programos lėšų, tuomet kainavę 31,6 tūkst. Eur. „Slėnį supa 4 vandens šaltiniai: Akmena, Pastauninkas, tvenkinys ir trykštantis žmonių nuo seno stebuklingu vadintas šaltinis“, – įspūdingą pavadinimo prasmę paaiškino vyriausioji architektė.

Ligi tol buvo aptvarkytas šaltiniuotas, drėgnas ir klampus slėnis. Buvo išrauti seni medžiai, teritorija sutvarkyta taip, kad šaltiniai sutekėtų į naujai iškastą tvenkinį, jo žemė panaudota iškloti takus.

Bus sutvarkytos tilto per Patauninką ir šaltinio prieigos, ir priėjimas prie jo, laiptais nusileidžiant į slėnį iš aikštelės Vilniaus gatvėje, kur jau anksčiau įrengta tautodailininkų stoginė. „Greta – privačios valdos, tačiau ši vieta yra valstybinė žemė, todėl dėl patekimo iš Vilniaus gatvės į slėnį nebebus problemų“, – užtikrino R. Kasnauskė.

Akmena džiugina plaukiančius ja valtimis ar baidarėmis. Po trijų metų žmonės ja galės grožėtis, vaikščiodami moderniai įrengta pakrante.

Akmenos pakrantėms ir Dvaro parkui – 5,5 mln.

Paklausta, ar nekils bėdų dėl privačių sklypų greta keturių vandenų slėnio, vyriausioji architektė patikino, kad problemų kyla tik dėl vieno labai arti upės suformuoto sklypo. Tačiau palei Akmeną priklauso 5 m servitutinis ruožas ir jo pakaks takui įrengti. Gerokai sudėtingesnės problemos iškils paskesniuose darbų etapuose: „Neturime tikslo susipykti su žmonėmis, palei Akmenės gatvę sklypai nueina ligi pat upės – taip susiklostė istoriškai. Esame numatę palikti neliestus privačius sklypus, leidžiant patiems savininkams įsisavinti krantinę, išsaugant tą istorinę erdvę, charakterį“, – kalbėjo R. Kasnauskė.

Kretingiškius domina, kaip ketinama įsisavinti salelę Akmenos senvagėje ties „Trevena“. Specialistai atsakė, kad šiame projekte nėra numatyta sprendimų, ateityje, tikimasi, kad kretingiškiai pasiūlys idėjų.

Pasak A. Kalniaus, Akmenos pakrančių sutvarkymo darbai bus atliekami iš ES Regioninės plėtros fondo: iš viso 7 savivaldybėms yra skirta 200 mln. Eur, iš jų Kretingai – 5,5 mln. Eur, prie šios sumos patiems prisidedant 15 proc. Šitie pinigai bus paskirstyti dviem objektams: be Akmenos pakrančių tvarkymo, dar – sutvarkyti Kretingos dvaro parką.

„Sutvarkyti Akmeną – nemenkas iššūkis, darbai sudėtingi, daug takų, apėjimų ant vandens, įrengiant polius, tačiau įveikiamas, kai tam yra pinigų“, – akcentavo meras.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas