Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar gerai laistomos rajono žvyruotos gatvės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Pradės laidojimo namų „Rimtis“ renovaciją

  • Irena ŠEŠKEVIČIENĖ
  • Verslas
  • 2024-03-22

Laidojimo namai „Rimtis“ – seniausiai veikiantys Kretingos rajone.

Trisdešimt dvejus veiklos metus skaičiuoja laidojimo verslu Kretingoje užsiimanti bendrovė „Rimtis“, įsikūrusi prie civilinių miesto kapinių. Šį pavasarį laidojimo namų savininkai Edita ir Juozas Donauskai planuoja ryškius pokyčius: pirmiausiai imtis renovuoti Didžiąją šarvojimo salę, o po to atliks ir Dangaus salės remontą.

Didžioji salė taps Šviesiąja

Pasak E. ir J. Donauskų, laidojimo namų Didžioji salė, kaip ir pats pastatas, dar sovietmečiu suprojektuoti šviesaus atminimo kretingiškio architekto Edmundo Giedrimo, verkiant prašėsi remonto: „Slėgė pritemdyta atmosfera, senos grindų plytelės, atitarnavę baldai, lubos – norisi šviesių jaukių spalvų. Per savo veiklos laikotarpį šią salę dukart remontavome, bet dabar ją renovuosime iš esmės. Po renovacijos ir jos pavadinimas bus pakeistas – ji taps Šviesiąja sale.“

Salės renovaciją, tikino verslininkai, buvo suplanavę jau prieš 5-erius metus, bet darbus tuomet sutrukdė pandemija – teko planus atidėti, priimant naujus iššūkius: stipriai padaugėjo mirštančių žmonių, buvo juntamas psichologinis jų artimųjų spaudimas, o ir paeiliui kovidu sirgo laidojimo namų darbuotojai.

Verslininkai teigė, kad sukurti naująjį salės rūbą jie patikėjo dizaino studijos „Interjero harmonija“ specialistams. Didžiosios salės remontas turėtų užtrukti apie 2 mėnesius, jei per tą laiką šarvojimui pritrūktų erdvių, sakė prašysiantys patalkinti Palangos ir kitų artimiausiai esančių laidojimo namų.

Nuo traukinių skyla sienos

Sutvarkę Didžiąją salę, ketina imtis Dangaus salės, įrengtos prieš 11 metų, remonto. „Pro šalį dundant traukiniams, skilinėja sienos, būtina jas tvarkyti“, – kalbėjo E. Donauskienė, prisimindama, kaip tuokart, kai įrengė šią salę, ji buvo bene moderniausia Žemaitijoje. Dangaus salės lubose pavaizduotas dangus – dėl to ji taip ir buvusi pavadinta, jos aukštis siekia 9 m. Lubose įrengtas 100 kg sveriantis kalvio nukaldintas sietynas, jo aukštį galima reguliuoti specialiai įrengtu keltuvu. Salės centre – stilizuotas šviečiantis kryžius. Viršuje įrengtas balkonas laidotuvių muzikantams ir giedotojams. „Interjerą paliksime tokį, koks yra, tvarkysime tai, kas būtina“, – tvirtino pašnekovė.

Nors Dangaus salė veikia daugiau kaip dešimtmetį, tačiau, prisiminė E. Donauskienė, ne visi kretingiškiai ją išsyk „prisijaukino“, ypač vyresnės kartos žmonės, kurie buvo įpratę lankyti velionius pritemdytose Didžiosios salės erdvėse. „Jaunesnės kartos žmonės nori modernesnės aplinkos, šiuolaikiškumo, todėl ir tenka laviruoti tarp įvairių kartų klientų poreikių. Juolab kad mūsų laukia nemenki iššūkiai, nes į Kretingą ruošiasi ateiti galingo laidojimo paslaugų tinklo atstovai“, – akcentavo E. Donauskienė.

„Žmogaus išėjimas, kaip ir gimimas – kertiniai jo gyvenimo momentai. Todėl šiose srityse dirbantiems žmonėms tenka didžiulė atsakomybė“, – įsitikinę Edita ir Juozas Donauskai.

Reta specialybė – balzamuotojas

Laidojimo namuose „Rimtis“ įrengta dar viena – Mažoji salė, kuri dažniausiai tarnauja kaip trumpalaikio šarvojimo erdvė, skirta atsisveikinti su velioniu, prieš išvežant jo kūną kremuoti.

Artimojo netektis – bene sunkiausias ir skausmingiausias momentas žmogaus gyvenime, o atsisveikinimas su artimuoju – labai jautri sritis, nuo seno lydima įvairių papročių ir tradicijų. Todėl ir jų darbas, verslininkų žodžiais, – labai specifinis, reikalaujantis ne vien investicijų, bet ir žinių, psichologinio pasirengimo. „Reikia gebėti žmogų išklausyti, nuraminti, paguosti, patarti“, – atviravo už šią sritį šeimos versle atsakinga E. Donauskienė.

Jos vyras Juozas daugel metų ruošia kūnus šarvojimui, jis taip pat – kvalifikuotas balzamuotojas ir kūno paruošėjas-tanatopraktikas, tokių specialistų reta Žemaitijoje. Prieš du dešimtmečius jis įgijo licenciją, šio amato jį mokė specialistai iš Airijos. „Kartu priimame velionį, įvertiname jo būklę pagal išorinius požymius: Juozas imasi savojo darbo, o aš savojo – patariu artimiesiems, kokio dydžio ar modelio rūbus pasirinkti, kaip papuošti karstą, kitų dalykų“, – kalbėjo verslininkė.

Jų laidojimo namuose yra speciali kūnų laikymo patalpa-šaldytuvas, veikia specializuota laidojimo reikmenų parduotuvė, o joje – visa, ko reikia išlydint velionį į paskutinę kelionę.

Kodėl populiarėja kremavimas

Pastaraisiais metais, kuomet kaimynystėje Klaipėdos rajone buvo pastatyti du krematoriumai, kretingiškiai taip pat renkasi jiems patogesnį laidojimo būdą. Kremavimas populiarėja dėl kelių priežasčių: pirma – vykdant velionio valią; antra – kai neįmanoma laidoti šeimos kapavietėje dėl vietos stokos ar netikėtų gamtinių sąlygų, tarkim, jei po liūčių laikosi vanduo; trečia – kai kūnas suiręs, stipriai sužalotas dėl nelaimingų atsitikimų ar ilgos sekinančios ligos; ketvirta – kai tenka laukti iš užsienio sugrįžtančių artimųjų.

„Dalis žmonių kremavimą renkasi kaip patogų ir madingą laidojimo būdą, nemažai tam įtakos turi garsių „žvaigždžių“ mirtys. Būna, kad pageidauja, kad pašarvotume urną, kaip tarkim, socialiniuose tinkluose matė atsisveikinant su vienu ar kitu garsiu žmogumi, – pasakojo E. Donauskienė. – Tačiau pasitaiko ir sunkiai emociškai sprendžiamų situacijų: buvo atvejis, kai velionis, gyvas būdamas, griežtai pasisakė prieš kremavimą – jo vaikai tai žinojo, bet jo kūnas buvo rastas stipriai suiręs. Teko su artimaisiais ieškoti kompromisų.“

Netrukus bus pradėta renovuoti Didžioji salė.

Dirba 24 val. per parą

Šnekioji Edita atviravo, kad per tris dešimtmečius savo versle patyrę įvairiausių, itin skaudžių ir graudžių, netikėtų ir netgi kurioziškų situacijų – iš jų galėtų knygą parašyti. „Mudu su Juozu, galima sakyti, ir gyvename darbe – žmonės miršta, nepaisant, šventės ar savaitgaliai, jų artimieji visas 24 val. per parą gali mums skambinti pagalbos. Džiaugiamės, kad pavyko suburti gerą darbuotojų komandą – mūsų žmonės dirba sąžiningai, jautriai, talkina netikėtais ir sunkiais momentais“, – atviravo verslininkė.

Paklausti, kas jų darbe yra sunkiausia, E. ir J. Donauskai atsakė: „Artimųjų emocijos. Ypač, kai laidojamas vaikas ar jaunas žmogus. Dar – vadinamieji „sunkūs“ klientai, kurie nuo pat pirmo susitikimo „atakuoja“ reikalavimais, reiškia nepasitikėjimą, įžeidinėja, verčia pasijausti kaltais dėl artimojo netekties. Tenka nuryti nuoskaudas, išklausyti, ramiai paaiškinti. Nurimus emocijoms, didžiuma tokių klientų atsiprašo ir net padėkoja. O mums vėl reikia susikaupti, neužsistovėti ir imtis tolimesnių darbų.“

---

Šiuo metu laidojimo paslaugas, be gedulo namų „Rimtis“, Kretingos rajone dar teikia: parapijai priklausanti laidojimo įmonė su 2 šarvojimo salėmis Salantuose, Darbėnų gedulo namai su 2 salėmis, Kartenos gedulo namai, šarvojama taip pat Kūlupėnų parapijos namų salėje.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas