Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vydmantų vidurinės mokyklos mokiniai dar tebegyvena įspūdžiais, kuriuos parsivežė iš Europarlamento Strasbūre, Prancūzijoje. Ten įvyko konkurso „Euroscola“ renginys „Eurogame“, kuriame jie apie aktualias Europos problemas diskutavo su bendraamžiais iš 17 valstybių.

Vydmantų vidurinės mokyklos mokiniai kartu su bendraamžiais iš 17 Europos valstybių dalyvavo programos „Euroscola“ renginyje, kuriame jie susipažino su darbu Europos Parlamente Strasbūre.

Vydmantų vidurinės mokyklos X A klasės mokiniai kelionę į Strasbūrą laimėjo konkurse „Euroscola“ – jame jie pasirodė geriausiai tarp Klaipėdos apskrities mokyklų. Šis konkursas vyksta ir kitose Europos Sąjungos šalyse – laimėtojai iš jų susitinka Europos Parlamente Strasbūre.

Prie X A klasės prisijungė dar keturi kitų klasių mokiniai, kurie geriausiai atsakė į testo apie Europos Sąjungą klausimus, pateiktus anglų kalba. Vydmantiškiai mūsų rajonui šiame konkurse atstovavo pirmą kartą.

Strasbūras – viena iš Europos Parlamento būstinių, jame kartą per mėnesį vyksta plenarinės sesijos. Per „Euroscolos“ renginį Europos parlamentarų vietas „Louise Weiss“ pastato didžiojoje salėje laikinai užėmė 14-16 metų jaunimas iš 18 šalių: Bulgarijos, Belgijos, Čekijos, Danijos, Vokietijos, Estijos, Airijos, Ispanijos, Suomijos, Prancūzijos, Italijos, Kipro, Liuksemburgo, Nyderlandų, Austrijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos. Kiekvienos delegacijos atstovai pristatė savo šalį ir mokyklą. Apie Vydmantų vidurinę mokyklą papasakojo seserys Eglė ir Rasa Malonytės.

Maždaug 300 mokinių iš įvairių šalių Parlamento administratoriai pristatė Europos Parlamentą ir Europos Sąjungą. Jie atsakinėjo į jaunuolių pateiktus klausimus: vieni jų buvo susiję su Europos Sąjungos politika, narių kandidačių – Kroatijos, Makedonijos bei Turkijos – galimybėmis tapti narėmis, kiti kėlė atskirų šalių skaudžiausias problemas.

Jaunimas išmoko naudotis didžiojoje salėje įdiegta technika: ausinėmis, kuriose – vertimas į anglų, prancūzų ir vokiečių kalbas, įjungti ir kalbėti mikrofonu bei balsuoti kompiuterine įranga.

Mokiniai buvo suskirstyti į penkias grupes, kurios komisijų salėse diskutavo aktualiomis temomis: apie demokratiją, aplinkosaugą, europiečių vertybes, jaunimo vaidmenį Europos Sąjungoje ir Europos ateitį. Kiekvienai diskusijų grupei pirmininkavo ir sekretoriavo patys mokiniai, kuriuos šioms pareigoms išrinko bendraamžiai.

Grupei, kuri diskutavo apie europiečių vertybes, pirmininkavo lietuvių delegacijos atstovė Justina Adomaitytė. Ji, kaip ir kitų grupių pirmininkai, pasisakiusiųjų mintis apibendrino ir pranešimą pristatė Didžiojoje salėje visiems renginio dalyviams.

Finale dalyvavo keturios komandos, kurios buvo sudarytos iš keturių įvairių šalių atstovų. Renginio vedėja Andrea Voicu komandoms pateikė užduotis, susijusias su Europos kultūra, žymiausiais žmonėmis, muzika ir kita. Nugalėtojams atiteko didelės taurės, o visiems dalyvavusiems renginyje įteikti diplomai.

Viena renginio organizatorių Brigitte Schuler papasakojo, kad konkursas „Euroscola“ organizuojamas nuo 1989 metų. Per metus įvyksta 15-20 „Euroscolos“ renginių Strasbūro Parlamente. Įprastai juose dalyvauja 22-23 šalys, iš kurių iš viso atvyksta 500-600 mokinių. Iš vienos šalies daugiausia gali dalyvauti 25 mokiniai.

Pasak B.Schuler, „Euroscolos“ renginys labiau skirtas vyresniems, X-XII klasių, mokiniams. Per šį renginį jaunimas ne tik supažindinamas su Europos Parlamentu, bet ir patys pabando dirbti jame.

„Mokiniai labiau supranta europarlamentarų darbą: sunku rasti kompromisą ne tik dėl skirtingų politinių pažiūrų, bet ir susikalbant skirtingomis kalbomis, atstovaujant savoms valstybėms ir kultūroms“, - sakė B.Schuler.

Anot jos, kol kas nėra sistemos, kaip per renginį išsakytas mokinių mintis ir idėjas būtų galima įgyvendinti. Jaunimo diskusijos labiau skirtos Europos deputatų darbui pažinti.

Renginyje jaunimas tobulina savo užsienio kalbos žinias, mokosi argumentuotai pagrįsti savo nuomonę.

Vydmantų vidurinės mokyklos mokinius į Strasbūrą atlydėjo mokytojai Vilius Adomaitis, Asta Šmaižienė ir Eglė Paulikienė. Kol mokiniai diskutavo atskirose grupės, jiems buvo skirta kita programa.

Iš keturių skirtingų šalių atstovų sudarytos grupės turėjo rasti teisingus atsakymus į kuria nors Europos kalba pateiktus klausimus. Per šią užduotį mokytojai susipažino, o vėliau jie diskutavo apie ugdymo tradicijas skirtingose šalyse.

„Mes per daug „stresuojame“, jei gerai nemokame užsienio kalbos. Mano grupėje buvo mokytojai iš Čekijos, Estijos ir Ispanijos. Nors visi angliškai sunkiai kalbame, tačiau puikiai supratome vienas kitą“, - pasidžiaugė V.Adomaitis. Jis ir kolegos iš Vydmantų vidurinės mokyklos pasikeitė kontaktais su mokytojais iš kitų šalių.

„Daugiausiai dalyvauja mokiniai iš mažų mokyklų. Europoje pastebima tendencija kurti mažas mokyklas, kuriose – 200-300 mokinių. Taip buriamos mažos bendruomenės, kuriose visi vienas kitą pažįsta. Mūsų šalyje šiuo metu yra atvirkščiai“, - pastebėjo V.Adomaitis.

„Prancūzijos delegacijos atstovai pagyrė, kad Rytų bloko šalių vaikai labai gerai kalba angliškai. Netgi paprašė mūsų pasidalinti patirtimi, kaip vaikus mokome užsienio kalbų“, - sakė A.Šmaižienė.

Europos Parlamento administratoriai išklausė mokytojų nuomonės apie „Euroscolos“ konkursą, kitus projektus jaunimui. Pedagogai siūlė skirti didesnį finansavimą panašiems renginiams, o skirstant lėšas atsižvelgti į kiekvienos šalies geografinę padėtį.

Mokytojų manymu, renginys galėtų trukti ilgiau – nors porą dienų, nes per vieną dieną jaunimas nespėja susidraugauti ir užmegzti ryšių su bendraamžiais iš kitų šalių.

Vydmantų vidurinės mokyklos dešimtokės Neringa Kelpšaitė, Eglė Malonytė ir Greta Kniežaitė džiaugėsi kelione į Strasbūrą. „Kelionė labai patiko, nesitikėjom, kad bus taip smagu. Viskam pritrūko laiko“, - kalbėjo merginos. E.Malonytė teigė susimąsčiusi, kad tokį darbą norėtų dirbti ateityje.

Mokiniai pasidžiaugė, kad važiuojant į Europarlamentą ir grįžtant namo spėta užsukti į žymias ir lankytinas kitų šalių vietas. Po kelionės autobusu visi atsigaivino baseine Vokietijoje. Šioje šalyje keliautojai pabuvojo ir Europos parke, kuriame įsikūrusios 14 Europos šalių: demonstruojama šalių architektūra, simboliai, žymiausios vietos. Vydmantiškiai išbandė įspūdingus atrakcionus ir pramogas. Lietuviai turėjo progos pavaikščioti po Strasbūro senamiestį, visą dieną praleisti Čekijos sostinėje Prahoje.

„Euroscolos“ konkursas kiekvienoje Lietuvos apskrityje vyksta kas dvejus metus. Vienais metais jis vyksta penkiose apskrityse, antrais – kitose penkiose šalies apskrityse.

Vydmantiškiai, kaip ir kitų Klaipėdos apskrities mokyklų mokiniai, šiemet „Euroscolos“ konkursui pateikė nupieštą komiksą apie Europos Sąjungos valstybių kultūrinį bendradarbiavimą. Vėliau Vydmantų vidurinės mokyklos mokiniai laimėjo finalą, į kurį buvo patekusios dar dvi apskrities mokyklos.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas