Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar gerai laistomos rajono žvyruotos gatvės?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Lapyne atveriamas laukas pramonei

  • Vitalija VITKAUSKIENĖ
  • Pirmas puslapis
  • 2024-03-19

18 ha sklypas vadinamajame Lapyno kvartale Kretingoje priklausė likviduotam Kretingos žvėrininkystės ūkiui. Sklypas buvo užgriozdintas žvėreliams auginti pašiūrėmis, jų išardymas, šiferio utilizavimas, visos teritorijos išvalymas Žvėrininkystės ūkiui atsiėjo apie 250 tūkst. eurų.

Skanus kąsnis verslui – taip Kretingos rajono savivaldybės politikai apibūdina laisvą 18 ha valstybinės žemės sklypą Pasieniečių gatvėje Kretingoje – buvusią žvėrelių fermos šedų teritoriją. Politikai sutaria sklypo neskaidyti į mažesnius sklypus, tačiau dėl jo pardavimo vieningos nuomonės nėra.

Praėjusią savaitę uždarosios akcinės bendrovės „Archinova“, rengiančios 18 ha sklypo detalųjį planą architektai Rimantas Stuopelis ir Rūta Stuopelienė Kretingos rajono savivaldybės tarybos kolegijos posėdyje pristatė galimus plano variantus, kurių esminis skirtumas buvo sklypų skaičius, į kuriuos siūlyta padalinti planuojamą teritoriją. Kolegija, sudaryta iš Tarybos komitetų pirmininkų, mero Antano Kalniaus ir opozicijos lyderės Violetos Turauskaitės pritarė merui, tvirtinusiam, kad naudingiausia būtų detaliuoju planu suformuoti vientisą 18 ha sklypą. Formuoti didesnį 18 ha sklypą merui A. Kalniui patarė ir pas jį apsilankę VšĮ „Investuok Lietuvoje“ atstovai, patvirtinę, kad tokių 18–20 ha didesnių sklypų, Lietuvoje yra nedaug, tad toks sklypas turėtų būti paklausus potencialiems stambesniems investuotojams. V. Turauskaitei mero paklausus, ar jau yra besidominčių sklypu, meras patikino, kad lig šiol realių investuotojų nesulaukė. A. Kalnius buvo linkęs, kad detaliuoju planu suformuotą 18 ha pramonės paskirties sklypą Savivaldybė parduotų aukcione, tam nepritarė V. Turauskaitė.

A. Kalniaus teigimu, šiandieną ne vien Kretingos, ir kitos šalies savivaldybės ieško investuotojų, tai vyksta ir visame pasaulyje, vilioja juos patraukliomis, su išvystyta infrastruktūra teritorijomis, mokesčių, kitomis lengvatomis. „Jei atsirastų investuotojas, kuris ryžtųsi tuose 18 ha plėtoti netaršią pramonę, iškart kreiptumėmės į Vyriausybę dėl lengvatų tokiam verslui, deja, verslas žvalgosi į Lietuvoje esančias laisvas ekonomines zonas – LEZ, kuriasi ten, kur lengvatos jau veikia, sutvarkyta infrastruktūra“, – kalbėjo A. Kalnius, užsiminęs, kad neoficialių diskusijų su potencialiais investuotojais turėjo. „Šis darbas yra nuolatinis, kalbamės su savo rajono verslininkais, jų – pasiekusių versle turime nemažai, bendraujame ir su vadinamais mūsų rajono garbės konsulais – šalyje ir pasaulyje žinomais verslininkais, kurių šaknys Kretingoje“, – sakė A. Kalnius.

Kolegijos posėdyje diskusija užvirė dėl planuojamo 18 ha sklypo infrastruktūros koridoriaus. Pagal Kretingos miesto bendrąjį planą (BP) sklypą turėtų kirsti gatvė. Planuojant vientisą sklypą architektai gatvę naikina. Kolegijos posėdyje dalyvavęs Savivaldybės tarybos narys Gediminas Venckus tvirtino, kad naikinant gatvę yra pažeidžiamas BP. Savivaldybės vyriausioji architektė Reda Kasnauskė aiškino, kad detaliuoju planu BP yra tikslinamas ir jokio BP pažeidimo šiuo atveju nesama.

G. Venckus įrodinėjo, kad panaikinti BP numatytos B ar D kategorijos gatvės be BP pakeitimo negalima. Jis pastebėjo ir BP įteisintą prieštaravimą: anot jo, BP pagrindiniame brėžinyje yra B kategorijos, o plano susisiekimo dalyje D kategorijos gatvės. D kategorijos yra siauresnė, kurios infrastruktūros koridorius turi būti be mažiau kaip 22 m pločio, važiuojamoji dalis mažiausiai 5,5 m pločio, kai B kategorijos atitinkamai 30 ir 6,5 m. „Kai eilinis pilietis detaliuoju planu formuoja savo žemės sklypą, BP yra šventa karvė, jam Savivaldybė jokių BP išlygų nedaro. Dvigubi standartai“, – piktinosi matininku-geodezininku dirbantis politikas.

„Teritorijų planavimą reikia skirti nuo žemėtvarkinio“, – replikavo R. Kasnauskė. – Rengiant kvartalo detalųjį planą išanalizuojame gatvių tinklą, išsigryniname susisiekimo arterijų poreikį.“ Ji patikino, kad nelikus formuojamą sklypą kertančios gatvės transporto problemų šiame Kretingos miesto rajone kilti neturėtų. „Turime siekį visą kitą sunkųjį transportą iš šios ir jai aplinkinių teritorijų nukreipti į Tiekėjų gatvę“, – sakė architektė. Tomas Abelkis, pritaręs vientisam 18 ha sklypui, siūlė jį projektuoti su BP numatyta D kategorijos gatve. „Jei to didelio sklypo neparduos, kad galėtų jį suskirstyti į mažesnius sklypus. Formuojasi pramoninė zona, tenka sustoti ir sunkvežimiams, kitoms transporto priemonėms gatvėje“, – gatvės reikalingumą grindė jis. Įvažiavimas į formuojamą 18 ha sklypą numatomas iš Tiekėjų gatvės, jos sankirtoje su Pramonės gatve. Iš Tiekėjų gatvės būtų tiesiami ir inžineriniai vandentiekio, nuotekų, kiti tinklai.

Parengus detalųjį planą 18 ha teritoriją Savivaldybė galės teikti aukcionui parduoti ar išnuomoti.

---

V. Turauskaitės komentaras:

„Šiandieną kategoriškai nepritariu šio 18 ha žemės pardavimui, apie ką postringauja meras. Ką reiškia brangiai: Savivaldybė už parduotą žemę gautų 50 proc. sumos, likusi dalis nukeliautų tiesiai į valstybės biudžetą. Sklypą nupirkti galėtų ir neturintis rimtų ketinimų į jį investuoti. Įsigijęs gal net suskaidytų į mažesnius sklypus, taip iškiltų daugybė nenumatytų problemų. Turime garsiai skelbti, kad ieškome investuotojo į 18 ha sklypą. Yra galimybė tokiai investicijai suteikti regioninės svarbos statusą, taip atsirastų ir galimybė išnuomoti žemę investuotojui be aukciono, užuot ją pardavus. Išnuomoti pagal sutartas sąlygas, kaip antai, kad bus sukurta tiek tai darbo vietų, plėtojama netarši pramonė. Projektui regioninės svarbos statusą suteikti gali Regiono plėtros taryba, kuriai priklauso ir mūsų meras A. Kalnius. Gavus šį statusą atsiranda galimybė gauti lėšų iš valstybės biudžeto vystomos teritorijos inžinerinei infrastruktūrai – gatvėms, tinklams įrengti. Jei per sutarties laikotarpį investuotojas nevykdo sutartų sąlygų, Savivaldybė sutartį su juo gali nutraukti. Dėl regioninės reikšmės projekto reikia, kad iš peties padirbėtų Savivaldybės administracija.“


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas