Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Vairavimo mokyklose – bumas

  • Dovilė SIMAITYTĖ
  • Aktualijos
  • 2008-06-20

Vairavimo mokyklose – eilės žmonių, siekiančių įsigyti vairuotojo pažymėjimą iki liepos 1-osios. Iki šios datos visos vietos praktikos egzaminui „Regitroje“ jau rezervuotos.

Tokia situacija susidarė priėmus Saugaus eismo įstatymo pakeitimus. Pagal juos nuo liepos 1-osios bus išduodami dvejus metus galiojantys pradedančiojo vairuotojo pažymėjimai.

Vairavimo mokytojas Algis Mažionis kol kas nežino, kaip bus organizuojami papildomi mokymai.

Valstybės įmonė „Regitra“ informavo, kad norint pakeisti po liepos 1 dienos išduotą pradedančiojo vairuotojo pažymėjimą į nuolat galiojantį, egzaminų laikyti nereikės. Tačiau „Regitros“ darbuotojai turės įsitikinti, ar pradedantysis vairuotojas yra baigęs papildomus vairuotojų mokymus, kurių tvarką nustato Susisiekimo ministerija.

Vairavimo mokyklų instruktoriai gūžčioja pečiais: kol kas nėra aišku, kas organizuos papildomus vairuotojų mokymus, kaip jie atrodys ir kiek kainuos.

Oficialios informacijos negavo

Vairavimo mokyklos savininkas Algis Mažionis teigė, kad šiuo metu norinčiųjų išmokti vairuoti – ypač daug. Jiems tenka laukti eilėse. Dėl to vairavimo mokytojai dirba ir savaitgaliais. Norinčiųjų įgyti vairuotojo pažymėjimą vasaromis visada padaugėja, nes mokslus baigia abiturientai, studentai. Tačiau šiemet skubėti išlaikyti vairavimo egzaminą paskatino ir nauji Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimai.

A.Mažionio tvirtinimu, kol kas jokios oficialios informacijos, kaip bus organizuojami papildomi mokymai, nėra. Todėl jis žinių daugiausiai semiasi iš kolegų ir žiniasklaidos.

„Kalbama, kad bus įsteigti mokymo centrai. Konkursą, kas įrengs tokį centrą, laimės asmuo, pasiūlęs mažiausias kainas. Manau, kad vidutiniam verslininkui bus sunku dalyvauti konkurse: vien aikštelei reikės nemažo ploto, gal net kelių hektarų. Reikalaus, kad aikštelė būtų su specialia danga – ant jos mokys valdyti slystantį automobilį. Terminas artėja, gali būti, kad įrengti tokias aikšteles niekas nebespės“, - samprotavo A.Mažionis.

Pašnekovo manymu, žmonės skubėjo iki liepos 1 dienos išsilaikyti vairavimo egzaminą ir taupydami pinigus: juk po dvejų metų teks vėl mokėti už naują vairuotojo pažymėjimą. Neaišku ir, kiek kainuos papildomi mokymai, ar tikrai nebus egzaminų.

A.Mažionis mano, jog papildomi mokymai neišspręs didelio avaringumo šalies keliuose problemos. Žmogaus elgesys už vairo priklauso tik nuo jo paties kultūros.

Nauja tvarka negąsdina

Klaipėdos technikos mokyklos vairavimo instruktorius Algirdas Mikaločius patvirtino, kad norinčiųjų išmokti vairuoti – eilės. Nors jis visos informacijos, kaip bus organizuojami papildomi mokymai, nežino, tačiau yra nusiteikęs kiek ramiau.

„Nelabai kas pasikeis – pažymėjimas bus toks pats, tik galiojimo laikas – 2 metai. Garantija - šimtas procentų: jokių egzaminų nereikės laikyti. Kai tai išaiškinome savo interesantams, jie taip nebeskuba išsilaikyti iki liepos 1 dienos“, - kalbėjo A.Mikaločius, konsultavęsis su „Regitros“ darbuotojais.

A.Mikaločius svarstė, kiek – 6 ar 8 – valandas truks mokymai, ir kas juos ves: viena mokykla, kuri laimės konkursą, ar galės visos paeiliui.

A.Mikaločius teigė girdėjęs, kad bus mokoma važiuoti ant slidžios dangos. „Mes ir vasarą mokinam važinėti kaip žiemą“, - teigė A.Mikaločius.

Jo nuomone, avaringumą mažina didelės baudos už Kelių eismo taisyklių pažeidimus. „Papildomi mokymai avaringumo nesumažins. Didesnis rezultatas būtų, jei po dvejų metų reikėtų perlaikyti egzaminą, nes jauni ir ką tik teises gavę vairuotojai yra pavojingiausi“, - įsitikinęs A.Mikaločius.

Papildomi mokymai – įgūdžiams koreguoti

Susisiekimo ministerijos Eismo keliais reglamentavimo skyriaus vedėjas Kastytis Povilaitis teigė, kad bus įsteigti keturi praktinio mokymo centrai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Kas juos įrengs, paaiškės po konkurso, kuris turėtų būti organizuojamas nuo liepos 15 dienos.

Papildomų mokymų kainos bus tokios, kokias pasiūlys konkurso dalyviai.

Įsigijus pažymėjimą, papildomus mokymus bus galima pravesti, praėjus 18-24 mėn. Numatomas 8 val. vienos dienos kursas, todėl iš toliau atvažiavusiam žmogui nereikės ieškoti nakvynės – vakare jis galės grįžti namo.

„Aikštelėse bus skiriamas pagrindinis dėmesys ne vairuoti ekstremaliomis sąlygomis, o įdiegti reikalingus įgūdžius. Jaunas vairuotojas turi suprasti, kad net viršijant 30-40 km per val., toks greitis gali būti pavojingas. Jei vis dėlto ekstremalios situacijos išvengti nepavyksta, bus mokoma ir kaip elgtis, kai automobilis slysta, atsiranda nenumatyta kliūtis“, - aiškino K.Povilaitis.

Praktinio mokymo centruose turėtų būti įrengtos penkios aikštelės, kurių kiekviena turės skirtingą paskirtį, jose bus lavinami skirtingi įgūdžiai.

K.Povilaičio teigimu, pirminio mokymo metu susiformuoja įgūdžiai, o papildomi mokymai yra skirti tiems įgūdžiams koreguoti. Todėl pirmuosius dvejus metus vairuotojams yra numatyta ir daugiau apribojimų: leidžiamas mažesnis maksimalus važiavimo greitis bei mažesnė alkoholio koncentracija organizme.

K.Povilaitis įsitikinęs, kad papildomi mokymai sumažins avaringumą. „Remiamės Europos patirtimi. Pavyzdžiui, viena saugiausių šalių – Suomija - turi apie 20 metų papildomų mokymų patirtį. Geriausi rezultatai bus pasiekti tada, kai veiks kompleksinės priemonės, tarp jų – ir giežtos baudos“, - teigė K.Povilaitis.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas