Pajūrio naujienos
Help
2024 Gegužė
Pi 6132027
An 7142128
Tr18152229
Ke29162330
Pe310172431
Še4111825
Se5121926
Apklausa

Ar ketinate savanoriškai registruotis į karo komendantūrą?

Taip
Ne
Neturiu nuomonės
Komentarų topas

Šiais metais Europos vėjo dieną Lietuvos elektrinių asociacija nutarė minėti kartu su vietos bendruomenės, žiniasklaidos bei politikos atstovais. Kol asociacijos nariai spaudos konferencijojeVirkštininkuose žiniasklaidos atstovams pasakojo apie vykstančius ar planuojamus projektus, lauke stoviniavo būrys bendruomenių atstovų, kurie asmeniškai susidūrė su vėjo jėgainių daroma žala. Bendruomenės atstovai nebuvo pakviesti nė į vieną renginį.

„Tai, ko reikalauja Vydmantų gyventojai, yra susiję su turtu. Tai – pinigų prievartavimas, jie nori už savo žemes išgręžti viską, kas įmanoma. Visos vėjo elektrinės pastatytos nepažeidžiant įstatymų“, - įsitikinęs Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos prezidentas Alvydas Naujėkas (dešinėje).

„Nenorime skanduoti su plakatais ir nenorime gadinti šventės. Tačiau Vėjo dienai skirti renginiai – vienintelė vieta ir proga susitikti su visais vadovais, kurie tiesiogiai atsakingi už tai, kad Vydmantuose atsirado ir ketina atsirasti vėjo jėgainės. Norime tik protingos diskusijos dėl susidariusios situacijos“, - sakė vydmantiškiai.

Virkštininkuose Kretingos rajono gyventojams su Lietuvos elektrinių asociacijos vadovais susitikti nepavyko, tad jie nusprendė laukti vadovų dėmesio Rūdaičių vėjo malūnų parke: ten šventės svečiai buvo vaišinami kava ir užkandžiais, jiems specialistai aprodė jėgainės vidų.

Gyventojai savo skundus ir pasiūlymus išdėstė Lietuvos vėjo elektrinių asociacijos prezidentui Alvydui Naujėkui. Jie gavo paaiškinimą, kad visa su vėjo elektrinių statybomis susijusi veikla yra vykdoma legaliai, nepažeidžiant įstatymų.

„Apie kokį legalumą galima kalbėti, jeigu į jėgainių apsauginę zoną įeinančių žemių savininkai net nežinojo, kad jų sklypai atsidurs elektrinių šešėlyje“, - piktinosi vydmantiškis Juozas Gečiauskas.

Asociacijos atstovai tvirtina, kad registruoti laiškai apie jėgainių statybą ir tai, kad tam tikros žemės įeis į apsauginę zoną, buvo išsiųsti visiems žmonėms, kurių žemė ribojasi su sklypais, kur stovi jėgainės.

Gyventojus neramina ir pakeistos higienos normos. Iš pradžių apsauginė zona aplink vėjo elektrinę privalėjo būti 300 metrų. Dabar apsauginė zona sumažinta iki 80-ies metrų. Vydmantiškių žiniomis, Vokietijoje apsauginė zona privalo būti pusė kilometro.

„Yra dvi blogybės. Prie senųjų elektrinių apsauginė zona yra 300 metrų. Pagal naujas taisykles turėtų būti 80. Tačiau mes nebegalime pakeisti žemės, įeinančios į tuos 300 metrų, paskirties. Ji taip ir lieka žemės ūkio paskirties. 80 metrų - mažas atstumas, kad būtų galima išvengti elektrinių poveikio sveikatai“, - teigė J.Gečiauskas.

Jo žiniomis, visame pasaulyje tikrinamas net tik aukštas, bet ir žemas elektrinių dažnis. Su auštu dažniu – skleidžiamu triukšmu – vydmantiškiai jau susitaikė. Tačiau jiems ramybės neduoda užsienyje atliekamų tyrimų rezultatai: per ilgą laika dėl žemų dažnių žmonėms gali išsivystyti įvairūs negalavimai ir ligos.

„Ilgalaikiai tyrimai čia neatliekami. Viena moteris skundžiasi šokinėjančiu kraujospūdžiu. Žinoma, negalime įrodyti, kad tai dėl jėgainių, bet sveikatos sutrikimai atsirado būtent pradėjus veikti elektrinėms. Mes galime užsiimti žemės ūkiu sklypuose, kurie įeina į elektrinių apsauginę zoną. Jei aš esu ūkininkas ir kasdien aštuonias valandas praleidžiu laukuose sodindamas ir ravėdamas, kodėl aš turiu dirbti kenksmingomis sąlygomis? Kas man pripažins profesinę ligą, sukeltą vėjo elektrinės skleidžiamų žemų dažnių“, - samprotavo J.Gečiauskas.

A.Naujėko teigimu, žemo dažnio poveikio žmogaus sveikatai tyrimai negalėjo būti atlikti, nes vėjo jėgainės Lietuvoje pradėtos statyti vos prieš keletą metų. Asociacijos narių nuomone, hipotezė apie žemų dažnių įtaką sveikatai yra nepagrįsta.

„Mums, kurių žemės atsidūrė prie vėjo jėgainių, įdomu, kiek ilgai dar mūsų turtas tarnaus apsukriems verslininkams. Mums buvo pasakyta, kad ir po 25 metų, pakeitus ar atnaujinus elektrines, jų veikla bus pratęsta“, - sakė Vydmantų bendruomenės pirmininkas Alfonsas Berenis.

Išklausęs gyventojų priekaištus, A.Naujėkas liko prie savo nuomonės:

„Visos statybos atliktos teisėtai, vėjo elektrinės gamina atsinaujinančią energiją ir aplinkai bei žmonėms nedaro jokios žalos. Viena elektrinė per metus sutaupo du ešelonus po 60 vagonų mazuto. Įsivaizduokite, kiek išsaugoma švaraus oro“.

Kretingos rajono gyventojai, atvirą visuomenei Vėjo dieną likę be atsakymų į savo klausimus, sakė:

„Mes - ne prieš vėjo elektrines. Tačiau norime, kad su mumis verslininkai elgtųsi sąžiningai ir neapgaudinėtų. Jau ir taip mūsų žemės nuvertėjo, o sveikata – apskritai neįkainojamas dalykas, ir už tai ketiname kovoti“.


Visos teisės saugomos. © 2006-2017 UAB 'Pajūrio naujienos'. Atsakomybės apribojimas. pingvinas